Zero waste produkti, kas manās mājās ir uz palikšanu

Mazākatkritumu dzīvesveida eksperimentu gaitā ir atrasti zero waste produkti, kurus esmu ļoti iemīlējusi. Tie manā ikdienā perfekti pilda savu funkciju un ļauj samazināt manis radīto atkritumu apjomu. Ne visi zero waste produkti ir tik veiksmīgi iesakņojušies manās mājās, bet par tiem citu reizi. Šoreiz – par to, ko lietoju jau ilgi un no kā tuvākajā laikā negrasos atteikties.

Menstruālā piltuve
Dezodoranta krēms
Metāla skuveklis
Šampūnziepes un ķermeņa ziepes
Bambusa zobubirste

Menstruālā piltuve

(attēlā) Menstruālā piltuve. Attēls no Inciclo // Unsplash

Kas ir menstruālā piltuve un kā to izmanto?

Menstruālā piltuve ir, manuprāt, vislabākā zero waste alternatīva produktam, kas lietojams bieži un rada daudz atkritumus. Tā ir no ķermenim draudzīga silikona veidota piltuve, ko izmanto mēnešreižu laikā. Līdzīgi kā ar tamponiem, piltuvi ievieto makstī un izņem, kad tā ir pilna un jāiztukšo.

Savu menstruālo piltuvi, šķiet, 2018. gadā iegādājos beziepakojuma produktu veikalā Zeroveikals un lietoju to joprojām. Un netaisos to mainīt! Vienīgi tad, kad tā nolietosies, bet līdz tam vēl kādi pieci vai pat vairāk gadi jānodzīvo. Jā, ar pienācīgu kopšanu tā kalpo ilgus, ilgus gadus!

(attēlā) Es izmantoju Masmi Cup, nopirku Burkā. Tai komplektā bija arī kokvilnas maisiņš uzglabāšanai.

Ieteikumi menstruālās piltuves kopšanai

 • Mēnešreižu sākumā es menstruālo piltuvi parasti nomazgāju ar ziepēm un tad dezinficēju, pāris minūtes to pavārot katliņā ar ūdeni.
 • Mēnešreižu laikā piltuvi pēc iztukšošanas izskalo ar ūdeni un nomazgā ar neitrālām ziepēm (ar šķidrajām ziepēm ir visērtāk).
 • Mēnešreižu noslēgumā, kad asiņu vairs nav un piltuve vairs nav nepieciešama, to kārtīgi nomazgā ar ziepēm. To var arī dezinficēt verdošā ūdenī vai arī darīt to nākamo mēnešreižu sākumā.
 • Piltuvi ieteicams uzglabāt noslēgtā, no putekļiem brīvā vietā; bieži vien iepakojumā tām līdzi nāk arī uzglabāšanas maisiņš vai kārbiņa.
 • Ilgstošas lietošanas gaitā menstruālā piltuve var nedaudz pamainīt krāsu. To var ļoti viegli notīrīt, menstrulālo piltuvi iegremdējot un vismaz pāris stundas paturot glāzē ar ūdens un ūdeņraža peroksīda šķīduma maisījumu 1:1 proporcijās. Ūdeņraža peroksīdu var nopirkt jebkurā aptiekā. Pēc pāris stundām piltuvi vienkārši noskalo zem tekoša ūdens, un tās krāsa atkal būs kā tikko no veikala.

Dezodoranta krēms

(attēlā) Zemes Drauga ražotais dezodoranta krēms oriģināliepakojumā un pārlikts mazā trauciņā līdzņemšanai ceļojumā vai ikdienā.

Es esmu absolūts Zemes Drauga dezodoranta krēma fans! Tam ir vairāki iemesli:

 • Dezodoranta krēms ir ražots no ķermenim labvēlīgām sastāvdaļām
 • Iepakojums ir neliela metāla kārba – to var likt pie šķirojamiem atkritumiem, izmantot sadzīvē un pat atdot atpakaļ beziepakojuma veikalā Burka, kur tas arī nopērkams (iespējams, par to saņemsi atlaidi nākamajam dezodorantam)
 • Viens iepakojums, lietojot deo krēmu katru dienu, pietiek 4 mēnešiem
 • To ir viegli pārlikt mazākā trauciņā līdzņemšanai ceļojumā

Vienīgais šķietamais mīnuss ir tas, ka tā sastāvā esošās eļļas dēļ temperatūras svārstības var ietekmēt deo krēma konsistenci. Respektīvi – vasarā tas būs mīkstāks, bet ziemā tas var sastingt ciets. Atsverot pret visiem plusiem, tas ir visai nebūtisks mīnuss.

Metāla skuveklis

(attēlā) Mans metāla skuveklis.

Šis ir zero waste produkts, no kā es patiesībā diezgan baidījos. Tomēr vienā jaukā dienā Burkā sadūšojos un to nopirku. Kā jau daudzus citus, arī mani biedēja žiletes asums un skuvekļa metāliskais paskats un tā svars. Tagad nu jau pēc teju gadu ilgas lietošanas varu teikt, ka metāla skuveklis un žiletes mani vairs nebiedē.

Es vairs nekad negribētu atgriezties pie parastajiem plastmasas skuvekļiem ar maināmajām asmeņu galviņām! Metāla skuvekļa žiletes ir tik asas, ka skujoties nepieciešamas vien maigi slīdošas kustības pāri skūšanās zonai. Manuprāt, skuvums ir daudz gludāks un mazāk traumē ādu. Žiletes arī nenolietojas tik ātri kā vienreizlietojamie skuvekļi.

Par metāla skuvekļa izmantošanu esmu visu, visu izstāstījusi šajā rakstā:
🔗 Metāla skuveklis – kā to izmantot droši

Šampūnziepes un ķermeņa ziepes

(attēlā) Estere Cosmetics vīriešu cietais šampūns. Nu jau teju 2 mēneši, kopš lietots.

Šampūnziepes

Šampūnziepes man ļoti patīk. Nu jau esmu izmēģinājusi visai plašu klāstu, par to esmu arī rakstījusi plašāk šajā bloga rakstā. Tomēr jāsaka, ka nu man ir jauni top favorīti no šampūnziepju klāsta!

Šobrīd lietoju Estere Cosmetics cieto šampūnu vīriešiem. Jā, vīriešiem! Vienreiz akcijas iespaidā Burkā nopirku komplektu ar apelsīnu šampūnziepēm, vīriešu cieto šampūnu un cieto kondicionieri. Un aizmirsu, ka Oskaram taču nav matu! 😅 Tā ka lietoju pati, un man ļoti patīk, kā tas putojas un izmazgā matus. Tiešām super! Un laba smarža.

Otras mīļākās šampūnziepes ir Nature Box šampūnziepes, ērti nopērkamas jebkurā lielākā Rimi un citur. Jāsaka, ka šīm šampūnziepēm ir vislabākā cena, kas redzēta! Noteikti iesaku izmēģināt – tās arī ļoti labi putojas un neliek skumt pēc šampūna pudelē.

Par citām šampūnziepēm lasi arī šajā rakstā:
🔗 Šampūnziepes un ķermeņa ziepes

(attēlā) Estere Cosmetics kafijas skrubjziepes. Ar Oskaru smejamies, ka no attāluma izskatās pēc rupjmaizes gabala. 😀

Ķermeņa ziepes

Arī ķermeņa kopšanas ziepes man joprojām ir topā. Neesmu gan atradusi savus absolūtos favorītus. Zeroveikalā nopērkamās Faith in Nature ziepes man īsti nepatīk, jo lietošanas laikā tās īpatnēji ož (ne visai patīkami). Šobrīd eksperimentēju ar Burkā pirktajām Estere Cosmetics kafijas skrubja ziepēm. Ir labas! Bet par ķermeņa ziepju favorītiem pastāstīšu citu reizi, kad būšu izmēģinājusi daudz vairāk.

Bambusa zobubirste

(attēlā) Es jau vairākus gadus esmu bambusa zobubirstīšu fans. Oskars tādas nelieto. (Vēl 😛)

Jau vairākus gadus izmantoju bambusa zobubirstes. Šķiet, ka tas bija viens no pirmajiem zero waste produktiem, ko izmēģināju. Es to lietoju katru dienu, un ne reizi neesmu jutusies sliktāk vai citādāk tikai tāpēc, ka tā nav no plastmasas un ir principā no koka. Šobrīd izmantoju Hydrophil bambusa zobubirsti (pirkta Burkā), un esmu ievērojusi, ka tām ir ļoti izturīgi sariņi. Jāmaina krietni retāk. Protams, tas jau pēc katra ieskatiem – es personīgi mainu zobu birsti tad, kad sariņi ir jau pārlieku atliekušies.

Šobrīd izmantoju arī bambusa zobu starpu birstītes (pirktas Zeroveikalā). Neesmu gan sajūsmā par to, ka, lai gan bambuss nevis plastmasa, tās tomēr iet miskastē. Varbūt kādam ir idejas, kur izmantot zobu starpu birstīšu kātiņus? Varbūt kādam vajag saviem craftiem? 🙂

Kas ir tavs mīļākais zero waste produkts, no kā tu vairs neatteiktos?
Pastāsti par to komentāros zemāk!

Zero waste produkti citos rakstos

🔗 Metāla skuveklis – viss par tā izmantošanu
🔗 Šampūnziepes un ķermeņa ziepes
🔗 Zero waste produkti – ko izmantot?
🔗 Beziepakojumu veikalu produktu apskats

2 thoughts on “Zero waste produkti, kas manās mājās ir uz palikšanu”

  1. Sintija // Dari Lietas blogs

   Hei – paldies par komentāru! Šos divus ražotājus iepriekš nezināju, būs jāizmēģina!
   Vai tu vari padalīties, kur var iegādāties/pasūtīt Marusha šampūnziepes? 🙂

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *