Wishcycling jeb nepārstrādājamo atkritumu šķirošana

Wishcycling. Šo jēdzienu varētu tulkot kā cerību pilna atkritumu šķirošana. Tas gan nebūtu precīzi, jo skan daudz pozitīvāk par tās patieso izpausmi. Wishcycling nozīmē šķirot atkritumus ar cerību, ka tie ir pārstrādājami, bet nezinot, vai tas tā ir. Arī es biju wishcycleris. Tāpēc dalos ar ieteikumiem, kā to pārtraukt un sākt šķirot atkritumus pareizi.

Kas ir wishcycling?
Kāpēc cilvēki to dara
Kāpēc pareiza atkritumu šķirošana ir labāka nekā wishcycling
Kā pārtraukt wishcycling savās mājās
Kā mazināt atkritumu apjomu savās mājās

Kas ir wishcycling?

Wishcycling ir nepārstrādājamu atkritumu šķirošana ar cerību, ka tie tiks pārstrādāti. Tā ir labu nodomu vadīta rīcība, kas diemžēl atkritumu pārstrādes procesu (to daļu, ko mēs neredzam) tikai sarežģī. Manā pieredzē, cilvēki šādu cerību maldināto šķirošanu nepiekopj ar ļaunprātīgu nolūku. Tas galvenokārt ir informācijas trūkuma rezultāts. Ir jāatzīst, ka ir patiešām jāvelta laiks un jāiedziļinās, lai izprastu, kā pareizi šķirot dažādu pārtikas un sadzīves produktu iepakojumus. Tas no vienas puses nav daudz prasīts, taču vienlīdz labi es saprotu, ja vidējam iedzīvotājam īsti negribas savu darba dienas vakaru pavadīt, lasot par dažādajiem plastmasas veidiem un domāt par to, vai kafijas krūze no piemājas kafijas namiņa ir no papīra vai kompozītmateriāla.

(attēlā) 2018. gadā es sāku iepirkties veikalā un tirgū ar saviem iepakojumiem. Tas bija būtisks pirmais solis atkritumu apjoma samazināšanā.

Es atkritumu šķirošanu pakāpeniski uzsāku 2018. gada vasarā. Sāku ar bateriju un papīra/kartona šķirošanu un nodošanu pareizajā konteinerā. Vēlāk sāku atsevišķi uzkrāt un konteinerā mest arī plastmasas, stikla un metāla iepakojumus.

2020. gada nogalē sāku aktīvāk domāt par to, vai tiešām viss, ko uzkrāju savā šķirojamo atkritumu urnā, ir patiesi pārstrādājams. Es nojautu, ka samest visu plastmasu šķiroto atkritumu urnā un tālāk par to nedomāt ir kaut kas līdzīgs visu atkritumu mešanai sadzīves atkritumu miskastē un par tālāko procesu nedomāt. Es nevēlējos darīt ne vienu, ne otru.

Kopš izlasīju vairāk par to, kādus iepakojumus tālākai pārstrādāšanai pieņem CleanR, es sapratu, ka lielākajai daļai manis centīgi atlasīto plastmasas atkritumu ceļš ir uz sadzīves atkritumu miskasti.

Kāpēc cilvēki to dara

Vēlme darīt labu un cerība, ka visus nodotos atkritumus kāds pārstrādās. Gan less waste un zero waste dzīvesveida entuziasti, gan citi interesenti šķiro atkritumus ar labiem nodomiem. Līdz ar to motivācija pavisam noteikti ir pozitīva, kas ir apsveicami. Ir tikai jāpiekoriģē izpildījums.
Arī es esmu likusi šķiroto atkritumu tvertnē plastmasas veidus, kas nav šķirojami. Ja reiz es tos tur likšu, tad jau atkritumu pārstrādātāji redzēs patieso pieprasījumu, vai ne? Domājot ar šī brīža izpratni, manuprāt, ir jau tā skaidrs, ka lielākā daļa plastmasas un citu materiālu apjoma šobrīd reāli netiek pārstrādāti. Visticamāk, informāciju par reālo šādu materiālu statistiku var iegūt citā, daudz pareizākā veidā.

Neziņa par materiālu dažādību. Plastmasa nav tikai viens vienkāršs materiāls, to veidu ir visnotaļ daudz. Ja palūkojies uz iepakojuma simbolu (trīsstūrīti ar cipariņu pa vidu) dažādiem produktiem tavā ledusskapī, tad redzēsi, ka materiālu daudzveidība ir visai plaša. Tas neattiecas tikai uz plastmasas materiāliem, bet arī citiem. Zaļā josta mājaslapā ir pieejams īss ceļvedis plastmasas materiālu veidos.

Plastmasas iepakojuma materiāla veids 5 - PP

(attēlā) PP jeb piektais plastmasas veids netiek pieņemts pārstrādei. Diemžēl ļoti liela daļa ikdienas pārtikas produktu ir iepakoti tieši šīs plastmasas veida iepakojumā.

Informācijas trūkums par to, kā pareizi šķirot. Ar ikvienu darbību ir tā: ja nezini, kā to darīt, tad ir liela iespēja savā frīstailā kļūdīties. Ir nepieciešams uzzināt, kā atkritumus šķirot pareizi – kādus materiālus drīkst mest kurā konteinerā.
Jāatzīst, ka informācija vietējās interneta vietnēs ir visnotaļ izkaisīta pa dažādiem portāliem. Informācijas pieejamība dažādās vietnēs ir laba lieta, bet vienlīdz arī apgrūtinoša. Kur tad īsti skatīties? (Pāris norādes uz informācijas avotiem ir zemāk rakstā.)

Maldinoša informācija no medijiem un uzņēmējiem. Nav vairs brīnums, ka interneta laikmetā informācija ir kritiski jāizvērtē. Diemžēl pastāv tāda lieta kā greenwashing jeb zaļmaldināšana. Visbiežāk tā izpaužas kā kāda produkta vai tā iepakojuma pozicionēšana kā dabai draudzīgāka. Var iegrimt ilgās diskusijās par to, vai 80% pret 20% papīra un plastmasas daudzums iepakojumā ir labāk par 40% un 60% proporciju. Tomēr šādi kompozītmateriāli (no 2 vai vairāk materiāliem izveidoti jauni materiāli) nevar tikt šķiroti, jo to pārstrādes process ir krietni sarežģītāks. Kafijas krūzīte “no papīra” un ar plastmasas vāciņu diemžēl šķirojamo atkritumu tvertne nebūs pareizs lēmums.

Kāpēc pareiza atkritumu šķirošana ir labāka nekā wishcycling

Tu neapgrūtini atkritumu pārstrādes procesu. Nepārstrādājami atkritumi šķirojamo atkritumu pārstrādes punktos palēnina to pārstrādes procesu vai var to vispār apturēt. Jāpiemin, ka arī netīri šķirojami materiāli (piemēram, biešu pilnas zupas burciņas) var veselu šķirojamo atkritumu partiju pārvērst noglabājamos sadzīves atkritumos. Pareizi šķirojot un nododot atkritumus, tu palīdzi ietaupīt laika un naudas resursus atkritumu pārstrādāšanā.

Tu vari saprast daudz vairāk par atkritumiem, kas uzkrājas un tiek izmesti tavās mājās. Kad no wishcyclera pārtapsi pareizi šķirojošā cilvēkā, tad ieraudzīsi, ka daudzi no materiāliem, ko iepriekš liki šķiroto atkritumu tvertnē, patiesībā diemžēl iet sadzīves atkritumu miskastē. Diemžēl ir plastmasas veidi, kurus Latvijā nepārstrādā un nav arī aktīvas sadarbības ar ārzemju atkritumu pārstrādātājiem. Tomēr es to redzu kā iespēju vēlreiz un jau no cita leņķa pārskatīt savus iepirkšanās paradumus. Varbūt spināti plastmasas kastītē un tad vēl plēvē nav laba ideja un būtu vērtīgi sameklēt salātus bez iepakojuma.

Uz tirdziņu ar saviem maisiņiem

Kā pārtraukt wishcycling savās mājās

Uzzini, kādus atkritumus šķirošanai pieņem tava mājokļa atkritumu apsaimniekotājs.
Manas dzīvokļu mājas atkritumu apsaimniekotājs ir CleanR. Visu nepieciešamo informāciju uzzināju viņu mājaslapā. Arī ZAAO, EcoBaltia Vide un citi apsaimniekotāji ir savās mājaslapās izvietojuši noderīgu informāciju.

Informācija par šķirojamo atkritumu veidiem ir pieejama arī uz pašiem šķirojamo atkritumu konteineriem. Tiesa, es ieteiktu apskaimniekotāja mājaslapā paskatīties precīzāk, kādus plastmasas veidus drīkst mest attiecīgajā konteinerā.

Iepazīsties ar iepakojumu materiālu dažādību.
Tas nenozīmē, ka tagad vajadzēs sākt pētīt molekulas un ķīmiskos savienojumus (es tos noteikti nepārzinu). 🙂 Uzzini par dažādajiem plastmasas veidiem, par tetrapakām, par metālu, par kompozītmateriāliem. Tas jau tev ļaus palīdzēt saprast vairāk par atkritumu šķirošanu un to pārstrādi.

Uzzini vairāk Zaļā josta, Atkritumi.lv un jau minētajās atkritumu apsaimniekotāju mājaslapās.

Šķirojamo atkritumu konteineros liec tikai tos materiālus, kas reāli tiek pieņemti.
Kad tu zini, ko var un ko nevar šķirot, tad atliek vienkārši to ievērot. Un likt konteineros tikai un vienīgi tīrus iepakojumus. Netīros vai nu izmazgā, vai liec sadzīves atkritumu miskastē. Bet labāk jau izmazgā. 🙂

Ja līdz šim esi wishcyclojis, tad varētu būt skumji redzēt, ka lielākā daļa plastmasas tomēr iet sadzīves atkritumu tvertnē. Nenokar degunu – tas tev ļaus atklāt, kā citādi tu vari ietekmēt atkritumu apjomu savās mājās (par to lasi zemāk).

Kā mazināt atkritumu apjomu savās mājās

Kā jau minēju, pārtraucot cerību maldināto atkritumu šķirošanu, tu vari vairāk uzzināt par to, kādi nešķirojamie atkritumi nonāk tavā sadzīves atkritumu atkritumu tvertnē. Līdz ar to tu vari sākt domāt, kā šos atkritumus neradīt.

Produktiem ir alternatīvas – atrodi labāku

Meklē iecienīto produktu alternatīvas šķirojamā iepakojumā vai bez tā. Kad tu beidzot ieraugi, ka vairums tavu iecienīto produktu ir fasēti iepakojumos, kurus tavs atkritumu apsaimniekotājs nepieņems, tu vari atrast alternatīvas. Šobrīd vidējais pārtikas veikals ir pārpildīts ar produktu alternatīvām. Iepirkties var arī tirgū (ar saviem iepakojumiem, turklāt bieži vien krietni lētāk) un beziepakojumu produktu veikalos.

Pērc produktus nešķirojamos iepakojumos tikai tad, kad nav alternatīvu produktu. Ja nav alternatīvas, tad nepārdzīvo! Tavi centieni būt apzinātākam pircējam un lielākam dabas draugam neizgāzīsies, ja tev tiešām garšo tieši tie cepumi plastmasas iepakojumā. Dari tik, cik tu vari. Tas, manuprāt, ir daudz vērtīgāk, nekā darīt teju visu nepareizi vai aizliegt sev dzīves un ēšanas prieku.

Maini savus paradumus, iepērkoties veikalā

Veikalos izmantot atkārtoti izmantojamos iepakojumus. Izvairies no plastmasas maisiņu ņemšanas veikalā, lai tajos liktu apelsīnus un visus pārējos produktus. Izmanto savus iepakojumus: atkārtoti izmantojamus produktu maisiņus, kārbas. Es bieži vien esmu izmantojusi arī izturīgus pārtikas iepakojumus, piemēram, maizes iepakojumu, Rimi selerijas iepakojumu.

Neliec produktus maisiņos vispār (arī atkārtoti izmantojamos). Es pat nezinu, kur šobrīd mājās izčibējuši visi mani produktu maisiņi. 🙂 Jau vairāk kā gadu es iepērkos, produktus liekot tāpat vien – pa taisno groziņā. Tieši tā tos izņemu un lieku uz svariem pie pašapkalpošanās un arī parastajās kasēs. Neviens neko nav teicis vai aizliedzis. Visi produkti mājās nonākuši ‘veseli’. Neviens paņemts maisiņš. Miskasti varēšu iztukšot pēc krietni ilgāka laika. 🙂


Vai tev ir jautājumi par atkritumu šķirošanu?
Uzdod savu jautājumu komentāros zemāk – palīdzēšu tev atrast atbildes!

atkritumu šķirošana small

Es savā ikdienā izmēģinu dažādus less waste jeb mazākatkritumu dzīvesveida paradumus jau no 2018. gada vasaras. Par saviem atklājumiem un nostiprinātajiem ieradumiem dalos šeit, Dari lietas blogā.

Sintija no Dari lietas bloga

Es iesaku sazināties ar savu iecienīto produktu ražotājiem un izteikt savus ieteikumus. Es zinu, ka latviešiem nav mode zvanīt un rakstīt, lai izteiktu ieteikumus. Visbiežāk jau rakstām tad, kad viss sasāpējis tā, ka vairs nevar turēt. Es kā klientu atbalsta eksperts varu apstiprināt, ka jebkura atsauksme – mierīga, pozitīva vai tīrākā sūdzība – uzņēmumiem noder. Ja uzņēmumam rūp, tad tava atsauksme nonāk tur, kur tā var radīt pozitīvu ietekmi. Ja uzņēmumam ir vienalga, tad… nu, laiks atrast jaunu iecienīto uzņēmēju un produktu. 🙂 Tieši tik vienkārši.

Rakstā izmantotas fotogrāfijas no Unsplash.com

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *