Less waste

Uz tirdziņu ar saviem maisiņiem

9 min read

Līdz ar pievēršanos vegāniskajam un vēlāk plant-based (jeb augu valsts produktu) ēšanas manierēm, kaut kā organiski aizsāku interesēties par savu ietekmi uz vidi. Jau sen bija skaidrs, ka plastmasas maisiņi ir tapuši vien mūsu slinkumam un ērtībām un es bez tiem gan jau varu arī iztikt. Rudens pašā sākumā, sagaidījusi no Amazon savus daudzreizlietojamos tīkliņmaisiņus, beidzot devos uz tirdziņu, lai izmēģinātu, kā tas ir: iepirkties pašam ar savu iepakojumu. Šajā ierakstā pastāstīšu, kā veikalos iepērkos parasti un kā man veicās tirdziņā ar saviem paņemtajiem maisiņiem!

Sapirkt pārtiku nedēļai

Ikdienā ar Artūru esam veiksmīgi iegājuši ritmā iepirkties pārtikas veikalā vienu reizi nedēļā. Arī nedēļās, kad Artūrs ārzemēs ofšorā pilda savus industriālā alpīnista pienākumus (jap, man ir traks čalis!), cenšos iepirkties 1-2 reizes nedēļā. Neteikšu, ka ļoti plānojam savas ēdienreizes – varētu to darīt daudz saplānotāk, lai izdotos arī ietaupīt kādu daļu naudiņas. Tomēr esam sapratuši, cik daudz no kā mums vajag nedēļai, kas arī gana labi ļauj sarēķināt, cik mēnesī izdosim ēdamiem labumiem. Gan jau kādu dienu pienāks arī īstais brīdis pievērsties meal-prep (maltīšu iepriekšējai sagatavošanai vairākām dienām) vai vismaz sameklēt receptes, kurām atbilstoši sagādāt produktus.

Kad ir tā foršā diena, kad ledusskapī svilpo vējš un nekas vairs neiedvesmo, dodamies uz kādu no lielveikaliem – parasti uz Rimi (sorry, Maxima – jums vajag uzlabot svaigās produkcijas kvalitāti). Jāsaka lielu paldies manai Paleo diētas ērai, jo tā man (un līdz ar to arī Artūram) iemācījusi nenomaldīties veikalos mums nevajadzīgās ailēs. Parasti pa veikalu dodamies šādi:

Dārzeņi un augļi > Maize > Vegāniskā produkcija un augu pieni > Rieksti un tādi našķi > Pastas un citas piedevas > un tad citi plaukti, kas vien todien ir nepieciešams.

Tad nu sakraujam groziņu pilnu un cenšamies daudz liekas lietas tajā nelikt, un priecīgi dodamies mājās kaut ko gatavot.

Man tirgus vienmēr ir bijusi iemīļota atpūtas nodarbe. Tas varbūt šķiet jocīgi – rausties cauri steidzīgiem pircējiem, stiepjot savas pirkumu tašas. Bet mani tiešām tas viss relaksē! Ēdiens patiesi mani dara laimīgu – ja man gadās slikts garastāvoklis, es dodos uz tirdziņu vai veikalu. Domājot par mūsmāju iepirkšanās paradumiem, ļoti gribētos arī daudz vairāk svaigo produkciju iepirkt tirdziņā – pagaidām uz tirgu parasti dodos viena pati. Lielāko daļu pērkam lielveikalā, bet uz tirdziņu parasti dodos pēc iedvesmas un pēc sezonālajiem gardumiem. Tomēr, rakstot šo rakstu, saprotu, ka nākamreiz mēs vienkārši savu kopīgo maršrutu varētu novirzīt vispirms uz tirdziņu un tikai tad uz lielveikalu, ja kaut ko nebūs sanācis paķert tirdziņā. Redz, ir labi par kaut ko parunāties – rodas labas jaunas idejas!

Subscribe to my YouTube Channel

Sagatavojies – un dodies uz tirdziņu

Lai mājās neattaptos ar veselu krāsaino plastmasas maisiņu varavīksni, uz tirdziņu jādodas gatavam iepirkties bez iepakojumiem. Es parasti uz Centrāltirgu dodos ar velo, tāpēc man līdzi vienmēr ir mans velo groziņš, mana auduma tašiņa un gana daudz daudzreizlietojamie tīkliņmaisiņi. Kā jau tipiskai sievietei, man arī ir gana ietilpīga mugursomiņa, kas arī vienmēr tiek pārpildīta ar pārtikas produktiem. Veselas trīs “tašas”, kur salikt savus produktus – tā es ar visiem šiem gardajiem smagumiem parasti ripinos mājās!

Savus tīkliņveida maisiņus pa lēto iepirku Amazon – divu dažādu izmēru komplektus pa 10. Neteikšu, ka šos ļoti iesaku, jo tie tomēr arī ir no plastmasas. Izvēlējos nopirkt tos, jo tobrīd vēl dikti kautrējos ar necaurredzamiem auduma maisiņiem iepirkties veikalā. Šos plānoju nolietot līdz pēdējam un tad iegādāties vai pati uzšūt videi draudzīgāka materiāla maisiņus. Bet nu – par cik iepirku kopā 20 maisiņus, jūtu, ka tie būs dikti ilgam laikam!

Par cik biju kaut kur nozaudējusi savu Restart the show auduma tašiņu, jaunu tašiņu iegādājos šopavasar, kad viesojos Viļņas VEGFEST 2018. Tā arī noteikti kalpos ujj – ilgi! Velo groziņš ir no veikala Gandrs klāsta.

Less waste iepirkšanās – kā pirmais randiņš

Es jau pieminēju, ka sakautrējos jau pie maisiņu pirkšanas. Jāatzīst, ka arī tirdziņā celt no sava groziņa ārā savus maisiņus šķita savāda doma. Tā taču neviens nedara? Un ja nu es izskatos jocīgi? Tādas un visādas citas domas man iešāvās prātā, jo ir jau šad tad savādi būt vienam no tiem dažiem, kas dara citādāk. Negribējās arī ļoti extra uzmanību tikai savu maisiņu dēļ. Ir interesanti, kad aizdomājos, cik smieklīgi ir tā raizēties par tik vienkāršu lietu kā maisiņš. Neko nevar padarīt – kad laužam stingrus ieradumus, ir jābūt gatavam dažādām domām un emocijām un jābūt atvērtam jaunajam. Sapratu, ka šīs visas ir kaut kādas plikas ekspektācijas un gaidas par to, cik slikti var būt – lai gan nekas jau vēl reāli nebija izdarīts, piedzīvots un izjusts. Tāpēc saliku visu groziņā, kāpu uz velosipēda un braucu uz Centrāltirgu.

Uzmanīgums, interese un smaidi

Kā jau tas bieži vien izrādās ar satraukumu un raizēm – tām absolūti nebija pamata. Iepirkties ar saviem maisiņiem ir forši! Protams, uzreiz, kā kaut ko vaicā pārdevējam, iesaku uzreiz teikt “maisiņu nevajadzēs, man ir līdzi savi” – citādi visiem jau kā reflekss ir uzreiz taustīt pēc maisiņa. Es izņemu savu maisiņu, ielieku tajā izvēlētos ābolus un pasniedzu pārdevējai. Iepērkoties pāris stendos, es piefiksēju vienu interesantu novērojumu:

Pārdevējas nesteidzās sviest maisiņā preci – viņas to darīja nedaudz lēnāk un ar tādu jauku uzmanīgumu.

Bija tik patīkami redzēt, kā pārdevēji, kas pat varbūt neko nenokomentēja par maisiņiem, tomēr ar interesi tos nopētīja. Es ticu, ka daži gan jau arī mājās kādam pastāstīja: “Ei, kā šodien man viena iepirkās – ar saviem maisiņiem!” Labi – varbūt neesmu tik interesanta, lai par mani tā runātu svešās mājās (haha), taču man ir kaut kāda pārliecība, ka mans labais, jaunais ieradums iestartēja pozitīvas pārdomas arī dažiem citiem cilvēkiem.

Otra mana nepareizā ekspektācija bija – “pārdevējām tas šķitīs neērti, tas tak ir čakars”. Cik ļoti es kļūdījos! Es nepavisam negaidīju, ka būs pārdevēji, kas tiešām no sirds pasmaidīs, ieraugot un nopētot manus līdzpaņemtos maisiņus. Viena pārdevēja pat pacēla to ar visām vīnogām gaisā un rādīja blakus stāvošajai kolēģei: “Paskat, kādi maisiņi! Drīz visi ar tādiem staigās!” No tirgus es izgāju, sasmaidījusies ar negaidīti daudz cilvēkiem un saņemot pat vairākus komplimentus par maniem maisiņiem.

Tagad atceroties savas pirmās ekspektācijas, pašai gribas pasmaidīt.

Mēs reizēm tik ļoti pār-pārdomājam vienkāršas lietas, ka liedzam sev iespēju pamanīt, cik vienkāršas lietas dzīvē mēdz būt.

Cik daudz iepakojuma es nopirku?

Kā redzams bildēs, ļoti labi sanāca iztikt bez liekiem iepakojumiem – iegādātie maisiņi ļoti labi noderēja gan lielāku augļu, gan arī vīnogu un citu mazāku ogu un augļu ielikšanai. Arī ar vīģēm un kazenēm viss bija ok – lai tās nesaspiestu, vienkārši noliku tās groziņa augšpusē. Vienīgais, kas bija plastmasā, bija safasētais lavašs – nopirku šoreiz to tīri intereses pēc, nākamreiz to varētu atrast arī bez iepakojuma. Otru maizīti dabūju papīra turziņā, kas bija forši.

Pats labākais ir tas, ka mājas miskastes saturs neuzauga. Ar kazeņu sulu sanāca nedaudz sasmērēt maisiņu, taču to vienkārši nomazgāju zem tekoša ūdens un izliku žāvēties.

Šoreiz pirku dažādus gabalainus produktus, kurus bija viegli ielikt maisiņā. Tā kā tīkliņu “acis” ir ļoti, ļoti smalkas, domāju, ka tajos labi varētu iebērt arī dažādus beramos produktus. Jebkurā gadījumā – nav nekādi šķēršļi nākamreiz uz tirgu paņemt līdzi arī kādas kastītes. To mājās arī man ir pa pilnam, un tur noteikti var ielikt, piemēram, kaut ko no zivju produkcijas vai ko citu, ko prasās iepakot higiēniskāk un bez saskares ar citiem produktiem vai netīrumiem.

Pielieto šo visu, iepērkoties arī lielveikalā

Protams, ka tirdziņos lielāko daļu produktu var iegādāties bez iepakojumiem un likt to visos maisiņos un kārbās, kas vien ir līdzi. Šo visu var darīt tāpat arī lielveikalā – liec maisiņos augļus un dārzeņus, paņem līdzi kādas vieglākas kastītes, lai tur ieliktu pārējos, trauslākus produktus. Viss ir izdarāms – vajag tikai pašam būt gatavam un par mazu drusciņu vairāk plānot savas darbības jau laicīgi pirms došanās iepirkties. Kad nākamreiz dosimies uz lielveikalu iepirkties, centīšos pastāstīt vairāk par to, kā mums ar Artūru tas būs izdevies. 🙂

Es iesaku doties uz tirdziņu regulāri, jo nekur citur nav tik labas iespējas notvert labus, veselīgus un sezonāli vērtīgus produktus. Paņem līdzi draugus – un dodieties iepirkt zaļumu buntes, dārzeņus, augļus un citus labumus. Lai laba iepirkšanās!

Kas tevi attur no iepirkšanās ar saviem iepakojumiem?

Pastāsti man par to – jo galvenais ir parunāties un smelties idejas! 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *