Teflona loksnes – cepampapīra un folijas vietā

Teflona loksnes - alternatīva cepampapīram un folijai
Izlasīsi 11 minūtēs

Cepampapīrs un alumīnija folija pēc gatavošanas parasti tiek izmests ārā miskastē. Lai samazinātu nešķirojamo atkritumu apjomu virtuvē, laba alternatīva ir teflona loksnes.


Table Of Contents

Kas ir teflona loksnes?

Teflona loksnes ir viena no vairākām alternatīvām cepampapīram un alumīnija folijai gatavošanā. Pārtikai domātās teflona loksnes parasti ir izgatavotas no pamatmateriāla (stikla šķiedras), kas pārklāts ar pārtikai droši izmantojamu teflona kārtu. Īsumā – par lokšņu galvenajām īpašībām un priekšrocībām.

Noturība augstā temperatūrā. Šādas loksnes ir izturīgas – tās var izturēt līdz pat 260-280 grādu temperatūru. Maksimālā temperatūra var atšķirties, tāpēc iesaku skatīties precīzas ražotāja norādes. Bet cepeškrāsnī mājās jau parasti tik augstās temperatūrās nemaz negatavojam. 🙂

Paredzētas ilglaicīgai, atkārtotai izmantošanai. Loksnes ir izmantojamas ļoooooti daudz reizes. Vairāk ražotāji min līdz pat 1000 reizēm, izmantojot un kopjot tās saudzīgi.

Viegla kopšana. Šīs loksnes ir viegli nomazgāt, jo tās nepieķer pārtiku, un tās ātri nožūst. Vairāki ražotāji norāda arī par iespēju tās mazgāt trauku mazgājamā mašīnā. Lai nodrošinātu ilgu kalpošanas laiku, iesaku loksnes nomazgāt neilgi pēc gatavošanas (kad ir atdzisušas), un neizmantot lielu spēku un berzi.

Iespēja izgriezt loksni sev vajadzīgajā izmērā. Loksnes ir plānas, tāpēc tās var viegli piegriezt vajadzīgajā izmērā. Man virtuvē ir trīs aptuveni vienāda izmēra loksnes. Paldies, māsa, par Ziemassvētku dāvanu! Viena no tām ir paredzēta cepšanai apaļajā formā. Vairāk par manu cepšanas pieredzi lasi zemāk!

Kāpēc teflona loksnes ir labākas par cepampapīru?

Cepampapīrs un alumīnija folija ir nepārstrādājami materiāli, tāpēc tos nevar likt pie šķirojamiem atkritumiem. Pat ja tie būtu pārstrādājami, visbiežāk tos īsti nevarētu labi nomazgāt. Šķirojamo atkritumu konteineros drīkst mest tikai tīrus pārstrādājamos atkritumus. Cepampapīrs un folija parasti ir pārāk trausla, lai to efektīvi nomazgātu. Sevišķi pēc sulīgu un taukainu produktu gatavošanas cepeškrāsnī.

Arī teflona loksnes nav pārstrādājamas un šķirojamas, jo tās ir kompozītmateriāls (sastāv no vairākiem materiāliem). Tomēr šeit izšķirošs ir to izmantošanas biežums.

Pieņemsim, ka nedēļas laikā gatavojot cepampapīru izmantosi 3 reizes.
Viena mēneša laikā tās ir 12 vai vairāk cepampapīra loksnes, kas nonāk ne tikai tavā virtuves miskastē, bet tālāk arī atkritumu izgāztuvē.

Tagad pieņemsim, ka cepampapīra vietā izmantosi teflona loksni, kura pietiek kaut vai 500 cepšanas reizēm. Tātad veseli 500 cepampapīra gabali nenonāks atkritumu izgāztuvē! Laika ziņā viena šāda teflona loksne pietiks aptuveni 3,5 gadus. Fantastiski!

Mana pieredze, cepot ar teflona loksnēm

Es cepeškrāsnī necepu tik bieži, vairāk gatavoju uz pannas, katlos vai arī pa taisno cepešplātnē. Tāpēc manā virtuvē šīs loksnes ir ļoti ekonomisks risinājums.

Pilnīgas atsauksmes sniegšanai es vairākas reizes izmēģināju gatavot ar teflona loksni cepampapīra un folijas vietā.

Dārzeņu cepšana cepeškrāsnī

Cepeškrāsnī visbiežāk gatavoju dažādus dārzeņus un visnotaļ sausus vai viengabalainus produktus. Tāpēc lielākā problēma parasti ir eļļa. Par cik negatavoju gaļu, tad īsti nav problēmu arī ar piedegšanu vai grūti mazgājamiem pārtikas piecepumiem ilgas gatavošanas rezultātā.

Pirmo reizi dāvanā saņemtās loksnes izmēģināju, gatavojot krāsnī ceptus saldos kartupeļus savai mīļākajai tako receptei. Pat visvairāk izceptie saldā kartupeļa kubiņi nebija piecepušies pie loksnes. Mazgāšana bija ļoti viegla, nekas nebija jāberž. Gatavošana arī izskatās daudz skaistāka un silda sirdi, ka pēc gatavošanas miskastē nonāk tikai dārzeņu mizas (vai arī kompostā, ja tādu veido).

Lipīgu desertu cepšana

Vēlējos notestēt, kā loksne tiks galā ar kārtīgi pieceptu un ķepīgu ēdienu. Šim testam sagatavoju kārtainās mīklas smalkmaizītes. Kā pildījumu izvēlējos mājās esošo ievārījumu, saldētavas krājumu ogas un svaigas hurmas šķēles. Nebiju paredzējusi, ka zapte cepšanas laikā riktīgi pāris pāri mīklas malām. Taču izdevās lielisks tests! 😀

Smalkmaizītes izdevās super garšīgas! Speciāli nogaidīju, kad pieceptais cukurs atdzisīs – lai pārbaudītu, cik viegli smalkmaizītes varēs noņemt. Viss bija kārtībā – maizītes nonāca nost, un arī loksni izdevās nomazgāt, to nedaudz pamērcējot izlietnē ar siltu ūdeni.

Cepšana apaļajā formā

Vēlējos izmēģināt, vai loksnes der arī cepšanai apaļajā cepšanas formā ar noņemamām malām. Lai formu būtu ērtāk ievietot cepeškrāsnī, loksni noteikti iesaku piegriezt apaļā formā. Es šoreiz tā nedarīju, jo vēlējos pārbaudīt, vai šādi izmantota loksne pēc tam ir atkal izmantojama uz plakanas cepešpannas. Biju noraizējusies par locījuma vietām, uz apaļās formas pamatnes liekot un nostiprinot formas metāla malas daļu.

Locījums pēc lietošanas ir redzams, taču tas netraucē loksni izmantot tālāk arī plakanajai cepešpannai! Pārliecinājos, ka arī pīrāgiem, kūkām un citiem apaļiem brīnumiem tās derēs ļoti labi. Cepšanas laikā biju formu ietaukojusi un mazliet apkaisījusi ar miltiem. Domāju, ka loksnes nelipīgums pats par sevi jau ir gana, taču vēlējos lieki nesatraukties par pīrāga atdalīšanu no formas.

Man šķiet, ka loksnes liekie gali, kas karājās ārpus apaļās formas, palīdzēja pīrāga apakšai izcepties vienmērīgi. Liekie gali nostājās uz cepeškrāsns redeles kā uz kājiņām, ļaujot karstajam gaisam viegli piekļūt no apakšas.

Starp citu, pīrāgs izdevās super gards! Recepti meklē Pick Up Limes blogā. 🙂

Kur šīs loksnes var iegādāties?

Šādas loksnes ir pieejamas Gemoss sortimentā, taču ir nopērkamas arī vairākos citos internetveikalos vai Amazon. Veikalā 220.lv ir pieejama teflona folija – īsti nezinu, vai tas ir tas pats. To var meklēt arī pēc nosaukuma cepšanas paklājiņš.

Teflona lokšņu alternatīvas

Es personīgi uzticos ražotāju apgalvojamiem par drošu izmantošanu pārtikā. Ja tevi teflons tomēr nepārliecina vai arī vienkārši meklē citas alternatīvas, te ir daži varianti.

Silikona cepšanas paklājiņš (silicone baking mat). Daudz populārāks zero waste variants cepšanai nekā šīs loksnes. Tas arī ir ļoti izturīgs un kalpos noteikti vismaz pāris gadus. Loksnes būs daudz plašāk pielietojamas to izmēru variēšanas un plānuma dēļ. Pati vēl neesmu izmantojusi silikona cepšanas paklājiņu, taču noteikti par to došu ziņu Dari Lietas blogā, kad varēšu dalīties ar savām atsauksmēm! Viens variants nopērkams Gemoss, bet noteikti ir arī daudz kur citur internetā.

Cep pa taisno cepamtraukā. Gan cepešpannas, gan citi metāla, stikla un silikona trauki ir gana izturīgi un paredzēti ilgstošai izmantošanai. Cepampapīrs jau principā sniedz iespēju tikt galā ar gatavošanu vieglāk, ēdienam nepielīpot un nepiecepoties. Folijai, protams, ir savas papildfunkcijas atkarībā no tās izmantošanas veida. Es vienmēr cenšos sev atgādināt: kā cilvēki gatavoja ēst pirms šo materiālu pielietošanas virtuvē? 🙂 Galvenais ir par saviem cepšanas traukiem un citiem piederumiem labi parūpēties. Neskrāpē metālu ar metālu, un mazgā traukus saudzīgi.

Vai tev ir jautājumi par teflona loksnēm?

Uzdod jautājumus komentāros zemāk – es labprāt uz tiem atbildēšu!

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *