Matu mazgāšana ar rudzu miltiem un ābolu etiķi

Izlasīsi 8 minūtēs

Viena no zero waste metodēm matu kopšanai ir matu mazgāšana ar rudzu miltiem un ābolu etiķi. Par to, kā tas ir darāms, lasi šajā rakstā.

Kāpēc cilvēki mazgā matus ar rudzu miltiem?

Tā ir viena no zero waste jeb bezatkritumu metodēm, kā mazgāt matus. Papildus tam, komerciālie šampūni sastāv no dažādiem matiem nelabvēlīgām sastāvdaļām, kas ilgtermiņā to kopšanu un stāvokli pasliktina.

Lai gan sākotnēji rudzu milti kā šampūns izklausās pēc trakas idejas, pēc pāris mazgāšanas reizēm ir pamanāma pozitīva ietekme uz matu veselību. Rudzu miltu padara matus spīdīgumus un biezus. Vismaz man pēc ilgstošas mazgāšanas tie šķita biezāki, stiprāki. Ja vēlies uzzināt vairāk par rudzu miltu šampūna labajām īpašībām, iesaku palasīt arī citu blogeru rakstus. Angliski atradīsi vairāk informācijas pēc atslēgvārdiem no poo – tas nozīmē “neizmantot šampūnu” (no shampoo). Nezinu, kāpēc bija jāizvēlas tik traģisks nosaukums jau tā trakai matu mazgāšanas metodei, bet nu lai jau ir.

Par citiem iespaidiem un šampūna pagatavošanu – noskaties augstāk esošo video.

Rudzu miltu šampūns

(attēlā) Es biju super skeptiska pret šo metodi, bet izrādās, ka nav tik traki!

Kā mazgāt matus ar rudzu miltiem

Kādus miltus var izmantot

Rudzu miltu šampūnam vajadzīgi parastie vai pilngraudu rudzu milti. Kaut kur internetā lasīju, ka strādā arī turku zirņu milti. Neesmu tos izmēģinājusi, tāpēc nevaru apstiprināt. Kviešu miltus gan noteikti nevajag mēģināt! Tos atstāj svētdienai pankūkām. 😋

Šampūna pagatavošana

Rudzu miltu šampūns ir viegli pagatavojams. Tev būs nepieciešami vien rudzu miltiem un silta ūdens. Tā konsistencei jābūt līdzai šampūnam: ne pārlieku šķidrai, bet arī ne ļoti biezai. Lai atrastu pareizo proporciju savu matu garumam un kopšanas nepieciešamībai, iesaku eksperimentēt pašam un miltus un ūdeni nosvērt uz virtuves svariem.

Ja rudzu miltu šampūns pagatavots pārlieku šķidrs, mati var līdz galam neizmazgāties un palikt taukaini. Pareizi pagatavots rudzu miltu šampūns matus izmazgā.

Kā mazgāt matus

Matus mazgā tāpat kā ar šampūnu. Rudzu miltu šampūna ieklāšana matos var paņemt ilgāku laiku nekā ar šampūnu, jo tas neputojas, bet vienkārši vienmērīgi jāieklāj matos un tad ar pirkstiem jāiemasē. Matus skalo tik ilgi, kamēr milti ir izskalojušies. Ja tie arī būs palikuši, tos pēc izžūšanas varēs no matiem izpurināt.

Ņem vērā, ka rudzu milti ne vienmēr aizdambē vannasistabas notekcaurules, bet tas ir iespējams. Visvairāk tas ir iespējams, ja tavā vannasistabā trubām jau tā ir tendence aizdambēties. Rudzu milti pieķersies trubās jau esošiem atkritumiem, piemēram, matiem. Ja baidies aizdambēt dušas vai vannas notekcaurules, iesaku dušā vai vannā ievietot spaini un matus skalot pāri tam. Pēc tam spaiņa saturu var izliet podā.

(attēlā) Es nemaz nezināju, ka man ir tādas čirkas! To man parādīja rudzu milti.

Kā izmantot ābolu etiķi kā matu kondicionieri

Ābolu etiķa kondicionieris principā nozīmē ar siltu ūdeni atšķaidītas pāris ēdamkarotes ābolu etiķa. 2 ēdamkarotes ābolu etiķa uz glāzi silta ūdens būs gana pusgariem matiem (kā man bildē). Pēc matu izmazgāšanas ar rudzu miltu šampūnu (vai jebkādu citu šampūnu, ja nelieto rudzu miltus) saslapini matus ar ābolu etiķūdeni. Bet nelej tos uz galvas ādas un matu saknēm – tikai tai matu daļai, kas neskaras pie galvas ādas (tāpat kā matu kondicionierus).

Ko dod ābolu etiķis? It sevišķi pēc rudzu miltu izmantošanas, mati var būt nedaudz sausāki kā parasti. Ābolu etiķūdens palīdz tos mitrināt un padarīt viegli izķemmējamus. Pēc ilgāka laika tas arī palīdzēs atjaunot un izcelt matu dabīgo spīdumu. Man pašai šī eksperimenta laikā mati šķita biezāki.

Vai ābolu etiķa smarža paliks matos? Ābolu etiķa smaržu varēs just tikai un vienīgi, kamēr mati vēl ir slapji. Kad tie izžūs, smarža vairs nebūs jūtama. Man personīgi pret to nav iebildumu, bet šis lai mierina tos, kuriem ābolu etiķa smarža vairāk atgādina salātu mērces vai tīrīšanas līdzekļus. 😅

Alternatīvas rudzu miltu šampūnam

Rudzu miltu šampūns ļoti labi var izmazgāt matus. Tas atgriež matos dzīvīgumu un spīdumu, ko bieži vien mānīgi atņem veikalu plauktos esošie matu kopšanas līdzekļi iepakojumos. Ja vēlies mazgāt matus iespējami less waste manierē, bet nevēlies to darīt ar rudzu miltiem, ir vēl daudzas citas iespējas.

Šampūnziepes. Šobrīd gan beziepakojuma produktu veikalos, gan internetveikalos un pat lielveikalos ir iespējams iegādāties šampūnziepes. Manas vismīļākās šampūnziepes ir Lauras šampūnziepes ar aļģēm (bildē zemāk). Par šampūnziepēm vairāk info atradīsi manā šampūnziepu un ķermeņa ziepju apskata bloga rakstā.

Izlejami šampūni. Praktiski visos Latvijas un ārzemju beziepakojuma produktu veikalos atradīsi izlejamus šampūnus. Izlieto savu veikalā iegādāto šampūnu, liec pudeli somā un dodies iepirkties uz kādu no beziepakojuma produktu veikaliem!

Citi dabīgu izejvielu maisījumi matu mazgāšanai. Youtube noteikti var atrast vēl daudz un dažādus veidus un maisījumus, ar ko var mazgāt matus. No Sustainably Vegan bloga uzzināju un labprāt izmēģināšu paštaisīto šampūnu no zaļās tējas. Iesaku paskatīties dažādus video un iegūglēt – beziepakojuma pasaule ir tik aizraujoša!

šampūnziepes un ķermeņa ziepes ieteikumi

Alternatīvas ābolu etiķa matu kondicionierim

Man personīgi ābolu etiķūdens kondicionieris patīk. To ir vienkārši pagatavot un izmantot – daudz vienkāršāk par rudzu miltu šampūnu. Ja nu tomēr tas tevi neuzrunā, noteikti ir vēl dažādas alternatīvas.

Izlejamais matu kondicionieris. Tieši tāpat kā izlejamos šampūnus, arī matu kondicionierus bieži vien var iegādāties izlejamus beziepakojuma produktu veikalos. Starp citu, tieši tas pats ir arī ar šampūnu un dušas želeju!

Cietais matu kondicionieris. Beziepakojuma produktu veikalos noteikti var atrast arī cietos kondicionierus. Tie izskatās un ir izmantojami tāpat kā šampūnziepes. Šeit ir daži no ražotājiem, kuru internetveikalos vari iegādāties cietos matu kondicionierus: Estere Cosmetics, Silmachy Remedies, Solidu (lietuviešu ražotājs, viņu kondicionieris ir nopērkams arī Burkā).

Eļļas. Matu kopšanai un bagātināšanai var izmantot arī dažādas kosmētikas vai pārtikā izmantojamas eļļas, piemēram, olīvu, kaņepju vai kokosriekstu eļļu. Noteikti ir arī vietējie ražotāji, no kuriem var iegādāties kvalitatīvas matu kopšanai paredzētas eļļas dabai draudzīgā iepakojumā vai uz svara iegādei savā iepakojumā.

Vai tev ir jautājumi?
Uzdod tos komentāros zemāk – es atbildēšu!

Citi raksti:

🔗 Šampūnziepes – alternatīva šampūnam pudelē
🔗 Metāla skuveklis – viss par tā lietošanu

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *