Paziņojumi telefonā – kāpēc ir vērtīgi tos izslēgt

Izlasīsi 10 minūtēs

Cik bieži dienas laikā tavu uzmanību novērš paziņojumi telefonā (notifications)? Ja arī tev notifikācijas bieži vien ir traucēklis, iesaku izmēģināt izslēgt paziņojumus telefonā pavisam. Es tos izslēdzu, un šīs ir 3 atziņas, ko atklāju jaunajā ikdienā bez paziņojumiem telefonā.

Paziņojumi telefonā kā traucēklis

Man šķiet, ka modernais cilvēks nepievērš saviem telefona lietošanas ieradumiem gana pienācīgu uzmanību. Bieži vien mēs pat neapjaušam, ka tas ir vajadzīgs. Lai saprastu, vai paziņojumi telefonā tev ikdienā ir traucēklis, uzdod sev šos jautājumus:

  • Cik bieži tu ieskaties telefonā tikai tāpēc, ka tur kaut kas atskan vai novibrē?
  • Cik bieži tu izmanto telefonu tikai kā laika kavēkli?
  • Cik bieži laiks, ko ‘pavadīji telefonā’, nemaz nebija tik vērtīgi pavadīts laiks?
  • Vai notifikācijas saziņas aplikācijās tev novērš uzmanību darbā?

Arī es sev uzdevu šos pašus jautājumus un atklāju daudzus ieradumus, kas man īsti nepatīk. Bieži vien vakaros, kad gribējās izdarīt kaut ko jēdzīgu, aizsēdējos Instagramā vai garās Whatsapp sarakstēs it kā par visu un neko. Reaģēju uz praktiski katru Whatsapp ziņu darba laikā, novēršot uzmanību no darba. Lai gan es jau biju izslēgusi lielāko daļu no aplikāciju notifikācijām, man joprojām rādījās un skanēja paziņojumi par jaunām ziņām Whatsapp un Messenger aplikācijās.

Kāpēc gan neizslēgt notifikācijas pavisam un atklāt, kādas izmaiņas tas rada manā ikdienā?

Paziņojumi telefonā featured bilde

Kā uzstādīt telefona iestatījumus, lai paziņojumi netraucē

Izslēdz telefona aplikāciju paziņojumus. Iesaku to izdarīt visām aplikācijām. Pavisam noteikti izdari to Instagram, Facebook, Reddit – nebūs nekas traks, ja neuzzināsi par katru like un komentāru tūlīt un tagad. Iesaku vismaz izmēģināt izslēgt paziņojumus arī ziņapmaiņas aplikācijām (Facebook Messenger, Whatsapp u.c.). Protams, izvērtē notifikāciju nepieciešamību atsevišķām aplikācijām, ja tās tev ir nepieciešamas darba vajadzībām.

Ja iespējams, savā aplikācijas bio tekstā pieraksti, kā tevi sasniegt. Tā tu vari cilvēkiem jau laicīgi pavēstīt, kā tevi vislabāk sasniegt. Par cik Whatsapp es nedzirdu nevienu skaņu par jaunām ziņām, esmu savā profila bio tekstā ierakstījusi, lai steidzamu jautājumu gadījumā man zvana, nevis raksta.

Ieslēdz klusuma režīmu darba laikā. Lai telefons netraucē darba laikā (vienalga – birojā vai no mājām), iesaku ieslēgt klusuma režīmu bez vibrācijas. Ja darba laikā gaidi kādu svarīgu zvanu, telefonu vari nolikt acu priekšā (piemēram, pie monitora), lai redzi ekrānā ienākošo zvanu.

Iestati telefonā automātisko režīmu programmas savām vajadzībām. Manā Samsung telefonā ir Bixby automātisko režīmu iestatīšanas iespēja. Lai tev nebūtu, piemēram, katru dienu manuāli jāslēdz ārā skaņa, tu vari telefonā ieprogrammēt režīmu, kas automātiski izslēdz telefonā skaņu konkrētā laika posmā. Man ir divi režīmi. Darba dienās man automātiski ir klusuma režīms no plkst. 9-17. Savukārt no plkst. 22-7.15 telefonā automātiski tiek uzregulēts zemāks ekrāna spilgtums (lai rosinātu neizmantot telefonu vakaros). Plkst. 7.15 ir vēlākais mans vēlamais mošanās laiks, tāpēc tad ekrāns atkal ir spilgts (lai apžilbstu un neaizguļos 😛 ).

Uzliec laika limitu aplikāciju izmantošanai. Šis ir nesaistīti ar notifikācijām, bet arī var palīdzēt mazāk izmantot telefonu nepiemērotos brīžos (piemēram, darbā). Manā darba laika automātiskajā režīmā ietilpst arī ar darbu nesaistītu aplikāciju ‘izslēgšana’ (padarot tās izmantojamas vien ārpus darba laika).

(attēlā pa kreisi) Darba dienas režīms: izslēgta skaņa, bloķētas ar darbu nesaistītas aplikācijas.
(attēlā pa labi) Pelēkās ir bloķētās aplikācijas. Tās jau vizuāli atgādina, ka ‘nedrīkst’.

Atziņas no ikdienas bez notifikācijām

Šīs ir atziņas, kuras guvu jau pāris pirmajās nedēļās, kopš telefonā izslēdzu praktiski visas notifikācijas.

Vieglāk koncentrēties darbam

Es strādāju no mājām. Manas darba dienas jau pašas par sevi ir pārpildītas ar notifikācijām, epastiem un dažādiem jaunumiem. Man personīgi uzmanība jau tā ir ļoti izkliedēta. Jums vajadzētu redzēt, cik haotiski es kārtoju māju. 😅Paziņojumu izslēgšana telefonā radīja pozitīvas pārmaiņas jau pirmajās dienās. Ievēroju, ka ir daudz vieglāk darba laikā koncentrēties uz darba uzdevumiem. Laikam jau tāpēc, ka ir mazāk lietu un signālu, kas novērstu uzmanību.

Ievēroju atvieglotu koncentrēšanos arī ārpus darba laika nodarbēs savā brīvajā laikā. Aizvien mazāk pievēršos telefonam laikā, kad lasu grāmatu vai daru citas lietas.

Ne visi ziņojumi ir steidzami

Kas vispār mūsdienās ir steidzami? Mūsdienu ziņapmaiņu laikmetā ir tik viegli aizšaut kādam ziņu vai arī atsūtīt jūru ar ziņām par visu un neko. Līdz ar to ir radušies divi ļoti būtiski pārpratumi, kuri parasti ir nerakstīti, bet nav arī adresātu apstiprināti.

Pirmkārt, cilvēki domā, ka uz ziņām jāatbild uzreiz un to arī sagaida. Cik bieži esmu dzirdējusi stāstus, kur cilvēki esot saņēmuši pārmetumu pilnas ziņas par to, ka neesot atbildējuši uz ziņām uzreiz. Ļoti bieži tas ir par ziņām, kas nosūtītas darba laikā. Bet… vai tad darba laikā nav jāstrādā? Man ir, pie tam darāmo darbu ir daudz. Gan jau neesmu vienīgā.

Otrkārt, cilvēki bieži vien uzraksta savu sakāmo, bet pat nepasaka “čau”. Mana nemīļākā modernā cilvēka rakstura īpašība. Kāpēc gan kādam ir jāpievērš uzmanība tavai ziņai, ja tu neesi veltījis pāris sekundes pirms sava sakāmā, lai ar adresātu sasveicinātos?

kā strādāt ar saviem dzīves mērķiem

Es šīm abām nepamatotajām saziņas ekspektācijām saku lielu “nē, paldies”. Jau savā darbā klientu atbalsta nozarē esmu sapratusi, ka ne visi ziņojumi un pieprasījumi ir steidzami. Tādi patiesībā ir vien kādi 10-20% no visiem ziņojumiem. Izrādās, ka līdzīgi ir arī ar privātajām vēstulēm ziņapmaiņas aplikācijās. Ja visi ziņojumi būtu ārkārtīgi svarīgi un neatliekami, tad man telefonā nāktu zvani viens pēc otra. Izrādās, ka tā nav – un vispār labi, ka tā!

Neviens arī līdz šim nav apvainojies par to, ka neatbildu uz Whatsapp ziņu uzreiz. Ja nu kādam tomēr ir aizvainojums, tad es par to nezinu, neviens man nav par to ne rakstījis, ne zvanījis. 🙂 Man ir svarīgs mans personīgais laiks, un es neesmu nevienam apstiprinājusi, ka vienmēr un visur reaģēšu uz ziņām tūlītēji. Tas arī nav jādara – nu, ja nu vienīgi tad, ja sarunas tēma ir patiešām svarīga un tūlītēju reakciju pieprasoša. Vienmēr var piezvanīt, ja ir tiešām steidzami. Cilvēkiem vispār vajadzētu biežāk sazvanīties, nevis sūtīt ziņas kuru katru brīdi.

Telefona lietotājs Unsplash Gilles Lambert attēls

(attēla autors: Gilles Lambert // Unsplash)

Telefona izmantošana tad, kad to vajag

Pats foršākais ir tas, ka ir izmainījusies mana attieksme pret telefona izmantošanu un aplikācijām. Whatsapp ziņas ir nevis nasta, kas liek nopūsties, bet brīdis, kuru sagaidu ar prieku. No rīta parasti ieskatos Whatsappā un savā darāmo darbu sarakstā – tas man palīdz pamosties. Pēc darba ieskatos, vai kāds par mani ir atcerējies un kaut ko uzrakstījis. Ja ir daudz sakāmā, es sazvanos.

Smieklīgi, ka biju uzstādījusi automātisko klusuma režīmu arī nedēļas nogalei, bet tas konfliktēja ar citiem uzstādījumiem un patiesībā nemaz nedarbojās. Tomēr darba dienu automātiskais režīms mani jau bija pieradinājis pie telefona nelietošanas teju visu dienu, tāpēc nedēļas nogalē tāpat darīju arī bez speciāla režīma. Es to pat nepamanīju!

Varētu teikt, ka esmu ļoti pozitīvi izmainījusi savus ieradumus. Arī man, protams, joprojām ir brīži, kad skrollēju kaut ko TVNET Sejas sadaļā (tas ir mans guilty pleasure) vai Reddit interešu komūnās un nejauši pavadu tur pat stundu. Bet man ir liels prieks, ka esmu atvieglojusi sev koncentrēšanos darba laikā. Sev var iemācīt ļoti daudzas lietas – vajag tikai meklēt iespējas un darīt.

Vēl daži ieteikumi aplikāciju izmantošanai

Patiešām iesaku izmēģināt ikvienam vismaz vienu nedēļu izslēgt notifikācijas savā telefonā. Man šķiet, ka mēs pat vairs neatceramies, kā tas bija kādreiz, kad mūsu uzmanību nenovērsa tinkšķi un signāli viedtālruņos.

Papildus iesaku arī izvērtēt aplikāciju nepieciešamību telefonā. Iesaku vienu pa vienai vienkārši pārdomāt, cik noderīga šī aplikācija ir. Vai tev tā palīdz izpildīt kādu konkrētu funkciju? Vai tā drīzāk ir laika kavēklis? Bieži vien gana vienkāršs risinājums ir aplikācijas atinstalēšana telefonā un pakalpojuma izmantošana no datora interneta pārlūka. Tā es daru, piemēram, ar Pinterest un Reddit. Ja man šīs aplikācijas ir telefonā, tad tas ir viegli pieejams laika kavēklis. Ja man tur patiešām kaut ko vajag (uzzināt vai atrast), tad es izmantoju datoru.

Ja esi sapratis, ka notifikācijas tev ir vajadzīgas, slēdz tās atpakaļ. Bet vispirms pajautā sev – vai savu laika patēriņu vadi tu vai tava ierīce?

Kā paziņojumi telefonā ietekmē tavu ikdienu?
Pastāsti par saviem iespaidiem komentāros zem raksta! ⬇

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *