Ēst un ēst

Vai tas ir ēdams? Par Nisperos augļiem

8 min read

Kad tu pēdējo reizi pagaršoji kaut ko jaunu un tikai pēc tam saprati, kas tas īsti ir? Ar mums tā notika Tenerifē – ieraudzījām, novērojām vietējos ēdam, pagaršojām paši. Un tikai tagad tā pa īstam iepazinos ar to, ko tad īsti bijām apēduši. Ar uzsvaru uz “ni”, Nisperos ir auglis, kas laikam nav jāraksta ar lielo burtu, bet tikpat labi to varētu izpelnīties. Vismaz jau tāpēc vien, ka tikai pēc diviem mēnešiem uzzinājām, kā tad to dēvē latviski. Šajā rakstā izstāstīšu stāstu, kā mēs pie šī augļa nonācām – un kāpēc mums tas šķiet tik ļoti īpašs!


Esmu tik ļoti sajūsmā par šo atklājumu, ka tam jāvelta vesels raksts! Stāsts ir ne tikai par pašu augli, bet arī piedzīvojumu, kas pie tā aizveda. Vispirms mazliet atgriezīsimies Tenerifē un pēc tam – paskatīsimies, kas tad ir nisperos auglis.

Tenerife ceļojuma apskats Maska

Cauri Tenerifei pie nisperos krūma

Martā aizlaidām 11 dienas pabaudīt Tenerifi. Pa vidu visām skaistajām pastaigām šur un tur pamanījām tādu palielu krūmu ar tumšzaļu lapotni un oranžīgiem augļiem. Pēc izskata sapratām, ka tas nav kaut kas mums zināms, tāpēc gājām tālāk. Vienā no pēdējām dienām slinki pastaigājāmies pa saules pielieto Maskas ciematiņu. Piestājām pie kādas terases margām pavērot skatu, līdz es palūkojos uz leju: mēs stāvam virs citronu koka! Vēl nebiju redzējusi dabā augošus citronus, pie tam vēl negatavus un zaļus. Joprojām domāju – varbūt tie bija laimi? Bet gan jau, ka citroni. Pārlaidu acis tālāk pāri ainavai – rekur arī apelsīnu koks! Kad ieraudzīju avokado koku, vispār biju gatava aiz laimes ģībt te un tagad.

Man šķiet, ka šis brīdis Maskas ciematiņā manī atslēdza to atziņu, kāpēc ir forši ceļot uz vietām, kas klimatiski krasi atšķiras no visām citām vietām, kur esi bijis. Tieši citādākās vietās tu redzi daudz jaunus augus, daudz jaunas dzīvības un arī vēl neredzētus gardumus. Kad lielveikalos esi atskatījies uz visiem importa augļiem, tev šķiet, ka esi redzējis daudz. Bet nekā! Tu ieraugi jaunu koku, skaties uz tiem augļiem un nesaproti, kā vispār Google sameklēt tam nosaukumu.

Ejot uz Maskas ciematiņu, redzējām kādu cilvēku, kurš rokās nesa plastmasas maisiņu, pilnu ar šiem augļiem. Turpinājām pastaigu, līdz nonācām pie kāda privātmājas žoga, kam dāsni bija pārkārušies šī tumšzaļā, liellapainā krūma zari. “Nogaršojam?” “Nu, nezinu – mēs tak nezinam, kas tas tāds ir!” “Nu nekas, gan jau ir ēdams, tam čalim bija maisiņā” “Nu – labi! Aiziet!” Un aiziet nudien – Artūrs fiksi pieliec zariņu un nočiepj katram pa pāris oranžajiem un, izrādās, mīksti pūkainajiem augļiem. Ar plaukstu paberzējam un iekožamies. Sulīgs, salds un drusciņ citrusīgs! Bet… kas tas tāds ir?

Dodoties atpakaļ, vēl nesapratuši, vai no pagaršotā nebūs slikti, rakstīju Google meklētājā angliski: koks ar lielām, tumšzaļām lapām un oranžiem augļiem, divām brūnām sēklām. Atradām! Loquat. Okei, meklējam tulkojumu. Īsti nekā latviski nav! Izmeklējos vēl, sapratu, ka neko diži vairāk par šo to angliski par loquat kokiem neatradīšu, un pieņēmu, ka šis ir kaut kas tik ļoti eksotisks, ka būs jāatstāj kā nedaudz mistisks piedzīvojums Tenerifē.

Līdz brīdim, kad maija beigās iegāju piemājas Rimčikā.

Tenerife Maska

Nisperos jeb Japānas mespils

Veikalā gribēju ieskriet pēc šā, tā, it nekā. Meklējot laimu, noskrēju garām visiem augļu plauktiem, līdz teju pagāju garām nelielai kastītei ar oranžīgiem, nelieliem bumbierformas augļiem. Pakāpos soli atpakaļ, paskatījos vēlreiz – nu kaut kas dikti redzēts! Skatos uz cenu birkas: nosaukums Nisperos. Iekavās “Japānas mespils”. Japāna un Tenerife? Kopā tas galīgi nesalikās, taču gribēju saprast, vai tas varētu būt viens un tas pats. It kā drusciņ lielāks un oranžāks par tiem, ko redzējām un ēdam Tenerifē. Par spīti cenai, kas teju sasniedza 7 €/kg, paķēru četrus, iemetu groziņā un laidu uz pašapkalpošanās kasēm.

Labi, ka mājās jau sagaidīja Artūrs, jo ar nepacietību jau varējām ķerties pie degustācijas. Arī Artūram nisperos un Japāna nekādīgi nelikās kopā ar Tenerifi, tāpēc ķērāmies pie mazgāšanas un garšošanas. Un ir! Tā pati citrusīgā persiku garša, pūkainā miziņa un krustiņš dibenā. Atlika vien salikt kopā bildi no nisperos, loquat, Tenerifes, Japānas un plūmēm.

Tad Japāna vai Tenerife?

Lai gan oriģināli nācis no Ķīnas vai Japānas (par to vēl zinātnieki, tfu – dārznieki strīdās), tas sastopams siltās, saules pielietās vietās. Tāpēc Tenerife šķiet izcila vieta, jo tās sildošā saule ļauj nisperos krūmam attīstīt savus saldos augļus. Interesanti, ka sākumā domāju, ka Tenerifē esošajās ar tīkliem pārvilktajās plantācijās aug tikai banāni. Arī nisperos krūmi tiek audzēti šajās plantācijās, lai varētu novākt brangu šo augļu ražu. Redz, kā! Pēc Tenerifes nosolījos, ka nākamreiz sarunāšu arī kādu banānu plantāciju izstaigāt. Nu pievienošu šim plānam vēl vienu: nisperos plantāciju. Un varbūt vēl kādu citu – ko jau būšu pirmajā reizē palaidusi garām!

Vairāk par pašu krūmu

Kad iesāku lasīt par nisperos un veidot šo rakstu, domāju: es taču neesmu nekāds botāniķis! Tāpēc labāk iedziļināšos azartiskākās detaļās par ēšanas pusi, nekā par augu un tā audzēšanu. (man, kā labi zināms, arī galīgi nav zaļie pirkstiņi, tāpēc man nevajag ticēt, kad kaut ko saku par augu audzēšanu! :D)

Tomēr bez informācijas noteikti neatstāšu – te būs daži forši avoti, kurus ar aizrautību vari palasīt:

 Fruit From the Orient (Canarianweekly.com) – foršs raksts par to, kas ir nisperos krūms, tā vēsture, audzēšana un citi forši fakti;

The Loquat Tree and Fruit (Youtube video) – īss un koncentrēts video par to, kā izskatās nisperos krūms, tā augļi, kā to ēst un nomizot;

Iepazīstam Nispero (Youtube video)pašmāju Youtube kanāla KIWI DIWI video par Spāniju un nisperos.

Nisperos auglis

Kā ēst nisperos augļus?

Esam nonākuši pie visgaršīgākās nodaļas. Kā tad šo augli var ēst?

Vispirms – svaigu pa taisno no koka. Tāpat kā zemenes visgardākās ir pa taisno no dobes, arī nisperos ir vispirms jāēd uzreiz, noplūktu no koka. Tā var apēst arī gabaliņu saules un siltuma, tur jau laikam arī ir tas gardums! Mums garšoja (pat nezinot, ko mēs bijām apēduši 😛 ). Un pēc tam jau var nopirkt veikalā vai dabā pielasīt pa taisno no koka pilnu kreklu ar augļiem un doties mājās. Protams, ja tev ir atļauja – čiept tomēr nav labi 🙂

No nisperos var viegli pagatavot garšīgu svaigu zapti (video ir spāniski, bet sapratīsi visu). Tā ir vispopulārākā gatavojamā lieta. Tomēr rekur būs vēl rinda ar labiem veidiem. Nākamreiz labprāt Tenerifē uztaisītu kaut mazu drusciņu zaptes un varbūt vēl kaut ko. Tātad ir skaidrs: nākamajā ceļojumā vajadzēs norezervēt dzīvokli ar kārtīgu virtuvi, lai var pusdienu gatavot!

Loquat Crumble – drumstalkūka no nisperos augļiem

Loquat Barbeque sauce – es absolūti neiedomātos no tiem pagatavot BBQ mērci!

Loquat Vodka cocktailja gribas reibinošu nisperos vakaru

Nisperos auglis


Mums jājūtas priecīgiem, ja vietējo veikalu plauktos ieraugām šo foršo, pūkaino augli. Par cik tas pēc noplūkšanas no koka visai ātri satraumējas, nav visai viegli to importēt. Tas laikam arī izskaidro, kāpēc Latvijā tie būs visai dārgi. Bet tad, ja redzi tos brīvā dabā kādā siltā zemē – plūc nost un priecājies!
Bet es tikmēr laižu uz Rimčiku skatīties, vai tur vēl kāds nisperos ir palicis… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *