Metāla skuveklis – kā to izmantot droši

Metāla skuveklis tuvplānā
Izlasīsi 9 minūtēs

Metāla skuveklis ar maināmām žiletēm ir perfekta alternatīva plastmasas skuvekļiem. Nav iemeslu baidīties – skūšanās ar metāla skuvekli ir viegla un droša!

Table Of Contents

Kāpēc atteikties no plastmasas skuvekļiem

Man šķiet, ka nav nepieciešams ieslīgt garās pārdomās par to, cik daudz atkritumus rada vienreizlietojamo plastmasas skuvekļu izmantošana. To pasaka jau produkta nosaukums vien.

Nemaz nerunāšu par to, cik ātri šie skuvekļi paliek neasi, ja tos izmanto vairākas reizes (nevis tikai vienu, kā paredz to nosaukums).

Arī skuvekļi ar maināmām galviņām – lai gan labāki kā vienreizlietojamie skuvekļi – rada krietni daudz atkritumus gada griezumā. Pat ja tevi nesatrauc atkritumu apjoms, cits būtisks faktors ir maināmo skuvekļa galviņu cena.

Plastmasas VS metāla skuveklis – izmaksas

Pirms pāriešanas uz metāla skuvekļa izmantošanu es pati izmantoju Isana skuvekli ar maināmām galviņām (pirku Drogās). Vidēja maināmo skuvekļa galviņu kasete satur 4 skuvekļa galviņas. Viena kasete maksā aptuveni 4 eiro. Gada laikā es iegādājos vismaz trīs šādas kasetes.

Uzmini, cik maksā metāla skuveklis un žiletes?

Metāla skuveklis tuvplānā

To modeļi un attiecīgi arī cenas, protams, ir dažādas. No redzētajiem piedāvājumiem, metāla skuvekļu cenas svārstās no 13.00 – 35.00 €, savukārt 5 maināmo žilešu iepakojums maksā nepilnu 1.00 € (noteikti vajadzētu būt arī lētākām opcijām).

Savu metāla skuvekli nopirku beziepakojuma produktu veikalā Burka par nedaudz vairāk kā 13 €, arī divas žilešu piecpaciņas nopirku tur. No līdzšinējās pieredzes tās man, visticamāk, pietiks gadam vai pat vairāk!

plastmasas skuvekļa maināmo galviņu kasete

Kā droši skūties ar metāla skuvekli?

Ir pāris lietas, kas jāievēro, lai droši skūtos ar skuvekli un nesagrieztos. Vismaz man, ievērojot šos trīs principus, tas nekad nav noticis! 🙂

Neskuj sausu ādu. Vislielākais risks sagriezties ar metāla skuvekli ir tad, ja tu pielieto berzi un spiedienu. Pirms skūšanās vienkārši ieej dušā, lai āda būtu tīra un samitrināta.

Vai skujoties ir vajadzīgi skūšanās krēmi un citi kosmētikas līdzekļi?
Es personīgi esmu anti-fans sievišķīgajai tendencei izmantot daudz un dažādus kosmētiskos līdzekļus. Tāpēc šeit ļauj vaļu savām preferencēm. Es parasti skujos ar ziepēm, citreiz vienkārši bez nekā (tikai pēc dušas).

Turi skuvekli 30 grādu leņķī. Tas būs pareizais leņķis, lai nesagrieztos. Par cik metāla skuvekļa sānu daļas (tur, kur arī ir žiletes asmeņi) ir viegli ieliekti, tie palīdz saprast, kā skuveklis jātur. Šīm maliņām jābūt praktiski paralēli ādai.

Ņem vērā arī to, ka metāla skuvekļiem nav kustīgas galviņas, kā tas ir ar plastmasas skuvekļiem. Līdz ar to tev skuveklis ar roku jākustina līdzi atbilstoši ķermeņa izliekumiem. Vienmēr centies saglabāt 30 grādu leņķi!

Nespied skuvekli pret ādu. Metāla skuveklis ir gana smags ne tādēļ, lai tevi biedētu. Tā svars kopā ar plāno, aso žileti pats izdarīs savu darbu. Skuj ar vieglām kustībām, nespied asmeni ādā.

Ja tev ir ļoti bail sagriezties, izmēģinājumam sāc ar visgludāko ķermeņa virsmu (piemēram, kājām). Kad jūties droši un vairs nav bail sagriezties, vari izmēģināt skūt paduses un bikini zonu.

Pilnam ieskatam iesaku noskatīties šos video – tie ir ļoti informatīvi un palīdzēja man sagatavoties un skūties droši:

metāla skuveklis saulē

Mana pieredze ar metāla skuvekli

Metāliskais izskats un skuvekļa svars mani visnotaļ biedēja. Protams, ka man šķita, ka sagriezīšos pie pirmās izdevības. Interesanti, ka tas joprojām nav noticis! 🙂

Kad skuvos pirmo reizi, es sāku ar kāju skūšanu tieši tāpēc, ka skūšanās mani ļoti biedēja. Kad sapratu, ka skuveklis pāri ādai ir jāslidina vieglām kustībām un bez spēka, bailes no sagriešanās pazuda ātri. Tāpēc jau pirmajā piegājienā noskuvu gan kājas, gan paduses, gan arī bikini zonu! Tas nebija nemaz tik sarežģīti.

Kā kopt skuvekli

Pēc skūšanās skuvekli vajag iztīrīt no noskūtā apmatojuma un visas skuvekļa detaļas kārtīgi nosusināt, pirms to likt atpakaļ vannasistabas skapītī. Lai nesagrieztos skuvekļa vaļā skrūvēšanas brīdī, iesaku skuvekļa galviņu pieturēt ar dvieli (sānu daļā, ne asmeņu daļā). Ar dvieli arī ir vieglāk un drošāk notīrīt pašu žileti no uz tās uzkrātajiem netīrumiem.

Lai paildzinātu gan asmeņu, gan paša skuvekļa mūžu, katru nomazgāto detaļu ar dvieli rūpīgi jānosusina. Kad viss ir sauss, skuvekli parasti saskrūvēju atpakaļ. Žiletes es uzglabāju atsevišķi no paša skuvekļa. Uzglabā skuvekli un asmeņus sausā vietā (piemēram, vannasistabas skapītī). Noteikti neturi skuvekli dušā.

Skuvekli un asmeņus ir ieteicams arī dezinficēt. Es to nedaru, jo man, ja godīgi, vienkārši ir slinkums. 😀 Bet līdz ar savu slinkumu es arī apzinos, ka ne līdz galam notīrīts asmenis var palielināt risku kādai ādas infekcijai. Tāpēc labāk iesaku labāk par to palasīt un to darīt.

Šeit ir labs raksts par to, kā pareizi kopt skuvekli un žiletes. Neesi es – parūpējies par savu ādu! 😛

Citi jautājumi un atbildes

Cik ilgi kalpo skuveklis un katra žilete?

Pats skuveklis noteikti kalpos gadiem ilgi (ja neturēsi to mitrumā). Žilešu kalpošanas ilgums ir atkarīgs no skūšanās biežuma. Man personīgi viena žilete pietiek vismaz mēnesim. Domāju, ka 10 žiletes man varētu pietikt kādam gadam.

Kur iegādāties metāla skuvekli?

– Uz vietas beziepakojuma produktu veikalos
– Beziepakojuma produktu un citos internetveikalos – ieber.lv, beziepakojuma.lv, zala-varna.lv, berunsver.com
– Specializētajos skūšanās preču veikalos un gan jau arī barber shopos

Ja tev patīk iepirkties ārzemju internetveikalos, to atradīsi pēc atslēgvārdiem safety razor, double edge razor.

Vai skujoties ir nepieciešams izmantot kādus skūšanās līdzekļus?

Kā jau minēju iepriekš rakstā, tas ir atkarīgs katram no saviem ieskatiem. Es izmantoju parastas ķermeņa ziepes, ar kurām arī dušojos. Citi izmanto skūšanās krēmu.

Kādas ir less waste / zero waste alternatīvas metāla skuveklim?

Pagaidām citus skūšanās veidus neesmu izmēģinājusi – noteikti par tiem uzrakstīšu, kad būs pieredze, ar ko dalīties. Citas metodes, ko vari izmēģināt arī tu, ir:
– Vaksācija salonā (nav ideāli, jo atkritumi būs nevis tavās mājās, bet salonā)
– Epilators (jā, tā ir ierīce, kas kādreiz arī nolietosies, bet kalpos vairākus gadus noteikti)
Cukura vaksācija (šis ir ļoti zero waste, es arī izmēģināšu!)
Thread shaving – apmatojuma “izraušana” ar auklu/diegu. Nav mēģināts, bet izklausās gana interesanti!
– Neskūšanās 🙂

Kā pareizi nodot šķirošanā skuvekļa žiletes?

Žiletes principā skaitās bīstamie atkritumi. Tās var nodot aptiekās (tāpat kā šļirces). Painteresējies arī beziepakojuma produktu veikalā, vai gadījumā tur arī var nodot savas izlietotās žiletes. Beziepakojuma veikalā Burka var! Iesaku tās mājās sakrāt burciņā ar vāku un aiznest nodot tad, kad iekrāts palielāks daudzums (tam paies vairāki gadi).
Žiletes noteikti nevajag tā vienkārši iemest metālam paredzētā atkritumu konteinerā. Tas cilvēks, kura darbs ir pāršķirot šķirotos atkritumus, riskē savainoties!

Citi resursi par metāla skuvekļu izmantošanu

Šeit būs pāris labi raksti, no kuriem iedvesmojos un daudz uzzināju arī es:
Shaving with a safety razor (@Zero waste nerd blogs)
S(h)aving the eart, one safety razor at a time (@Sustainable Jungle blogs)

Vai ir kāds jautājums, ko es rakstā neatbildēju?
Uzdod savus jautājumus par metāla skuvekli un skūšanos komentāros zemāk.
Labprāt uz tiem atbildēšu!

  • Paldies Dārtai par ieteikumu par thread shaving!

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *