Metāla skuveklis – viss par tā lietošanu

Metāla skuveklis ar maināmām žiletēm ir perfekta alternatīva plastmasas skuvekļiem. Šajā rakstā uzzināsi visu par metāla skuvekļa izmantošanu, tā kopšanu un visu pārējo.

Kāpēc atteikties no plastmasas skuvekļiem

Vienreizlietojamie plastmasas skuvekļi, pat ja izmantoti vairākkārt, ir principā miskastei paredzēts produkts. Tie netiek pieņemti šķirošanai un pārstrādei, tādēļ ir izmetami sadzīves atkritumu tvertnē. Arī skuvekļi ar maināmām galviņām – lai gan labāki kā vienreizlietojamie skuvekļi – rada krietni daudz atkritumus gada griezumā.

Pat ja tevi nesatrauc atkritumu apjoms, ir vērts aizdomāties par izmaksām, izmantojot plastmasas skuvekļus.

plastmasas skuvekļa maināmo galviņu kasete

Kādas ir izmaksas, lietojot plastmasas vai metāla skuvekli

Aplūkosim vairākkārt izmantojamo plastmasas skuvekļu lietošanas izmaksas. Pirms pāriešanas uz metāla skuvekļa izmantošanu es pati izmantoju skuvekli ar maināmām galviņām. Vienā maināmo skuvekļa galviņu kasetē parasti ir 4-5 skuvekļa galviņas. Viena kasete maksā aptuveni 4€. Gada laikā es iegādājos vismaz trīs šādas kasetes. Viena gada izmaksas līdz ar to ir aptuveni 12€.

Uzmini, cik maksā metāla skuveklis un žiletes?

Metāla skuveklis tuvplānā

(attēlā) Šo metāla skuvekli nopirku beziepakojuma produktu veikalā Burka par aptuveni 13 €.

Izmaksas metāla skuvekļa izmantošanā ir pats skuveklis un tam nepieciešamās žiletes. Metāla skuvekļu modeļi un attiecīgi arī cenas ir dažādas, vietējos veikalos pieejamie metāla skuvekļi maksā robežās no 13 – 35 €.

Savukārt 5 maināmo žilešu iepakojums parasti maksā ap 1 €. Viens šāds žilešu iepakojums var pietikt līdz pat 1 gadam (atkarīgs no skūšanās biežuma). Tātad izmaksas gadā principā 1-2 €! Turklāt pozitīvākais ir tas, ka maināmās metāla žiletes var un ir vēlams šķirot un nodot pieņemšanai pārstrādē.

Kā pareizi izmest nolietotās žiletes

Nolietotās žiletes var šķirot un nodot pārstrādei. Par cik tās ir nelielas un plānas un nemaz tik ātri nenolietojas, iesaku tās vienkārši uzkrāt mājās kādā noslēgtā traukā. Kad iekrājusies prāvāka čupiņa ar žiletēm, tās vari nodot tur, kur tās pieņem pārstrādei. Rīgā savas nolietotās žiletes vari nodot beziepakojuma produktu veikalā Burka.

Ņem vērā, ka nolietotas žiletes ir bīstamie atkritumi! Tāpēc žiletes noteikti nedrīkst tā vienkārši iemest metālam paredzētā atkritumu konteinerā. Tā tu cilvēkam, kura darbs ir pāršķirot šķirotos atkritumus, radi savainošanās risku!

Manā lietoto žilešu trauciņā ir vien pāris nolietotās žiletes, sakrātas nepilna gada laikā. To nolietojums, protams, ir atkarīgs no skūšanās paradumiem un biežuma.

(attēlā) Nolietotās žiletes uzkrāju metāla kārbiņā. Vari likt jebkādā kārbā – galvenais, ka stingri aiztaisītā.

Kā droši skūties ar metāla skuvekli

Lai skūšanās laikā nesagrieztos, ir vien pāris lietas, kas jāievēro. Lielākais sagriešanās risks ir sausas ādas skūšanas gadījumā. Tāpēc skuj tikai mitru ādu, piemēram, pēc dušas. Turi skuvekli 30 grādu leņķī – tas ir pareizais leņķis, lai nesagrieztos. Pareizi turot, skuvekļa maliņai praktiski jābūt paralēli ādai. Par cik skuvekļa galviņa negrozās, pielāgo skuvekļa leņķi ķermeņa un ādas izliekumiem. Nespied skuvekli – ļauj tam viegli slīdēt pāri ādai.

Ja tev ir ļoti bail sagriezties, es iesaku sākumā izmēģināt kaut ko vienkāršu, piemēram, noskūt apmatojumu uz kājām. Tā ir lielākoties taisna āda bez ielokiem un grūtāk pieejamiem laukumiem. Tā būs vieglāk patrenēties un pierast pie metāla skuvekļa izmantošanas. Es iesaku arī noskatīties šos video – tie ir ļoti informatīvi un man palīdzēja nesabīties no skūšanās ar metāla skuvekli:

Metāla skuveklis plaukstā

(attēlā) Es no sava metāla skuvekļa vairs nekad neatteiktos.

Par skūšanās krēmiem un citiem kosmētikas līdzekļiem

Manuprāt, kosmētikas līdzekļu izmantošana ir katra ieskatu un vajadzību ziņā. Es personīgi esmu anti-fans sieviešu tendencēm sapirkt desmitiem kosmētikas līdzekļu. Manā skatījumā tie nav ne ķermenim vajadzīgi un draudzīgi (vai esi kādreiz palasījis kosmētikas produktu sastāvu?), ne dabai labvēlīgi (lielākā daļa iepakojumu nav šķirojami).

Es skūšanos veicu pēc dušas, kad āda ir mitra, un parasti skūšanās laikā izmantoju vienīgi ūdeni. Vienīgais, ko absolūti rekomendēju, ir pēcskūšanās eļļa, kas palīdz atbrīvoties un izvairīties no tā saucamās “zemeņu ādas”.

metāla skuveklis saulē

Kā tikt vaļā no “zemeņu ādas”

“Zemeņu āda” ir sarkanie punktiņi uz kājām pēc skūšanās vai epilācijas. Tie var rasties, skujot sausu, nesamitrinātu ādu, kā arī radot pārlieku lielu spēku/berzi skūšanās laikā. Man šī problēma bija ļoti aktuāla, kamēr skuvos ar plastmasas skuvekļiem.

Es iesaku pēc skūšanās izmantot EKOHOUSE ražoto avokado un tējas koka eļļu (nopērkama Drogās). Tās iepakojums ir PET (1) plastmasa un metāla vāciņš – abi ir šķirojami un pārstrādājami materiāli! 🙌 Viena pēcskūšanās eļļas pudelīte pietiks ļoti ilgam laikam. Man personīgi tā noteikti pietiks veselam gadam.

Pēc dušas un skūšanās vienmērīgi iesmērē eļļu uz ādas. Tā patīkami smaržo un nomierina ādu. Jau pēc pāris skūšanās un eļļas izmantošanas reizēm mana zemeņu āda pazuda. 💪 Tējas koks vispār ir super nice lieta, es izmantoju arī Alkmene sejas krēmu ar tējas koku. Pumpas un sarkanie pleķi ir kontrolē!

Par elektriskā epilatora izmantošanu. Epilators ir veids, kā atbrīvoties no apmatojuma uz ilgāku laiku nekā pēc skūšanās. Tomēr pat ar pēcepilācijas eļļas lietošanu pēc epilatora izmantošanas man atgriezās gan “zemeņu ādas”, gan ieaugušo matiņu problēma. Tāpēc, manuprāt, metāla skuveklis, ir ādai draudzīgākais skūšanās veids.

Par elektriskā epilatora izmantošanu. Epilators ir veids, kā atbrīvoties no apmatojuma uz ilgāku laiku nekā pēc skūšanās. Tomēr pat ar pēcepilācijas eļļas lietošanu pēc epilatora izmantošanas man atgriezās gan “zemeņu ādas”, gan ieaugušo matiņu problēma. Tāpēc, manuprāt, metāla skuveklis, ir ādai draudzīgākais skūšanās veids.

Kā kopt skuvekli

Metāla skuvekļa kopšana ir vienkārša. Pirms skūšanās skuvekli nomazgā zem tekoša ūdens, to vari arī dezinficēt. Pēc skūšanās skuvekli izjauc, nomazgā ar ūdeni un ziepēm, rūpīgi nosusini (pēc tam vari arī nodezinficēt) un uzglabā nesaliktu drošā vietā.

Kā nesagriezties, saliekot un izjaucot skuvekli? Saliekot skuvekli, pieturi to aiz maliņām bez asmeņiem vai arī saspied kopā žiletes galviņas detaļas, tad pieskrūvē kātiņu. Izjaucot skuvekli, pieturi to aiz maliņām bez asmeņiem ar dvieli. Dvielis neļaus slapjam skuveklim izslīdēt no rokām. Ar dvieli arī ir krietni vieglāk un drošāk notīrīt pašu žileti.

Kāpēc jānosusina katra skuvekļa detaļa? Lai paildzinātu gan asmeņu, gan paša skuvekļa mūžu. Uzglabā skuvekli un asmeņus sausā vietā (piemēram, vannasistabas skapītī). Noteikti neturi skuvekli dušā, tad ir liels risks, ka tas sarūsēs un tev nāksies iegādāties jaunu skuvekli un žiletes!

Par skuvekļa un asmeņu dezinfekciju. Skuvekli un asmeņus ir ieteicams arī dezinficēt. Šeit ir labs raksts par to, kā pareizi kopt skuvekli un žiletes. Es personīgi to nedaru un man ar to nav bijušas problēmas.

(attēlā) Pēc lietošanas es skuvekli izjaucu un katru detaļu noskaloju un nosusinu. Nesaliktu kopā es to uzglabāju mazā stikla trauciņā, lai neaizķertu žileti un nesagrieztos.

Metāla skuveklis ceļojumā

Ceļojot ar lidmašīnu, žiletes bagāžā likt nedrīkst. Ja ņemsi līdzi metāla skuvekli bez žiletēm, tās tik un tā būs kaut kur jāiegādājas attiecīgajā valstī uz vietas. Visticamāk, tās nevarēsi nopirkt pa vienai. Līdz ar to būtu jāiegādājas vesels iepakums ar 5-10 žiletēm, kas tiks izmestas miskastē nelietotas.

Ceļojumiem, manuprāt, piemērotāk ir ņemt līdzi epilatoru, vienreizlietojamo plastmasas skuvekli vai iztikt bez skūšanās. Arī neskūšanās nav nemaz tik traka lieta, ir pārbaudīts 2 nedēļu ceļojumā. Bet tas, protams, atkarīgs no personīgajām preferencēm. 🙂

Citi jautājumi un atbildes

Kur var nopirkt metāla skuvekli un žiletes?

 • Beziepakojuma produktu veikalos
 • Internetveikalos – ieber.lv, beziepakojuma.lv, zala-varna.lv, berunsver.com u.c.
 • Specializētajos skūšanās preču veikalos, barber shop
 • Ārzemju internetveikalos (meklē pēc atslēgvārdiem safety razor, double edge razor)

Kādas ir less waste vai zero waste alternatīvas metāla skuveklim?

Es pati pagaidām citus skūšanās veidus neesmu izmēģinājusi. Noteikti papildināšu šo rakstu, tiklīdz ko jaunu būšu noprovējusi. Šeit ir citas metodes un cik zero waste tās ir, lai vari apsvērt savam dzīvesveidam piemērotāko:

 • Vaksācija salonā (atkritumi nebūs tavās mājās, bet salonā gan)
 • Lāzerepilācija (nav īpašu atkritumu, taču ir krietni dārgāk)
 • Epilators (elektroniska ierīce, kas arī nolietosies, taču noteikti kalpos vismaz pāris gadus)
 • Cukura vaksācija (iecienīta metode zero waste entuziastu lokā – bet nav pilnīgi zero waste)
 • Thread shaving jeb apmatojuma izraušana ar auklu/diegu (atkritumos būs pats diegs un pēc nolietošanas arī speciālais rīks, ja tādu izmanto)
 • Neskūšanās (šis ir visvairāk zero waste 🙂 )

Citi resursi par skūšanos ar metāla skuvekli

Šeit būs pāris labi raksti, no kuriem iedvesmojos un daudz uzzināju arī es:
Shaving with a safety razor (@Zero waste nerd blogs)
S(h)aving the eart, one safety razor at a time (@Sustainable Jungle blogs)

Vai ir kāds jautājums, ko es rakstā neatbildēju?
Uzdod savu jautājumu komentāros zem raksta! ⬇

 • Paldies Dārtai par ieteikumu par thread shaving jeb “skūšanos” ar diegu!

Citi raksti:

🔗 Zero waste produkti, kas manās mājās ir uz palikšanu
🔗 Teflona loksnes – cepampapīra un folijas vietā

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *