Grāmatas apskats: Outliers – Malkolms Gladvels

Malkolms Gladvels Outliers grāmatas apskats featured
Izlasīsi 9 minūtēs

Malkolms Gladvels (Malcolm Gladwell) ir uzrakstījis “Outliers”, grāmatu par izcilniekiem. Latviskais grāmatas nosaukums ir “Talanta kods”. Tās aizmugurējo vāku rotājošā atsauksme vēsta, ka šai lasāmvielai ir svarīgs vēstījums. Kāds tas ir? To ļaušu tev atklāt pašam, savukārt šis grāmatas apskats sniegs tev ieskatu grāmatas veiksmēs un neveiksmēs (ja tur tādas ir).

Kāpēc es izvēlējos lasīt šo grāmatu?
Grāmatas satura pārskats (bez spoileriem)
Kas man patika?
Kas grāmatā pietrūka?
Grāmatas vērtējums

Kāpēc es izvēlējos lasīt šo grāmatu

Man patīk, cik kontrastējošas tēmas Malkolms Gladvels izvēlas aprakstīt savās grāmatās. Pēc nodaļas par lidmašīnu avārijām var sekot nodaļa par Ķīnas rīsu laukiem. Tas pavisam veikli rada patiesu ziņkārību par to, kāpēc autors izvēlējies tieši šo tēmu un kāda mācība vai galvenā ideja tevi šajā stāstā sagaida. Tas ļauj tev iztēloties aprakstītās ainas un tajās iejusties teju kā tūristam, staigājot pa aprakstītajām vietām un meklējot galveno ideju. Manuprāt, tā ir saistoša stāstījuma veiksmes atslēga.

Gladvels spēj informāciju pasniegt vienkārši un strukturēti – bet tomēr padziļināti. Lasītājam nav jābūt priekšzināšanām vai stingrai interesei par zinātni, kultūru un citiem aspektiem. Autors prasmīgi ieved lasītāju katrā tēmā un ne uz brīdi neļauj sajusties kā nezinošam. Lasītājs neizjūt zināšanu trūkumu par konkrētās kultūras, vēstures vai zinātnes kontekstu. Šī autora prasme ļauj lasītājam viegli sastapties ar jebko, caur ko autors argumentē un skaidro sevis aprakstīto. Vai tās būtu psiholoģijas teorijas vai kādi fenomeni, vai tie būtu zinātnes pētījumu atklājumi. Manuprāt, tas ir svarīgi, ja autora mērķis ir uzrunāt plašu auditoriju, nevis tikai vēstures un zinātnes un sarežģītu atsauču labirintu fanus.

Citāts no Malcolm Gladwell grāmatas  "Outliers"

Grāmatas satura pārskats (bez spoileriem)

Pirmā grāmatas daļa pārcilā dažādu izcilnieku dzīvesstāstus. Gladvels meklē šo cilvēku izcilības atslēgas, kurām, kā izrādās, mēdz būt vienojošs pattern – latviski sakot, kopsakarības. Atslēga ir meklējama gan cilvēku ģimenes izcelsmē, gan pasaules ekonomikas, zinātnes vai citas specifiskas nozares attīstības kontekstā. 

Pirmās 70 “Outliers” lappuses man personīgi ieskicēja visai skaidru apjausmu. Vai nu esmu piedzimusi nepareizajā gadā, vai arī esmu gana akla un nespēju ieraudzīt savas veiksmes iespējas izcilībai. Varbūt es šajā dzīves gadā un pieredzes punktā vēl pati nespēju novērtēt, kas no manis sasniegtā ir izcils? Iespējams.

Grāmata pāriet otrajā daļā, kas pārspriež kultūras un ģimenes konteksta un tā īpatnību nozīmi cilvēku veiksmēs un neveiksmēs. Manuprāt, šīs daļas sākumā fokuss uz izcilniekiem nedaudz aizslīd prom un rada jautājumus, kāpēc autors izvēlējies aprakstīt tieši šādus tematus. Trūkst konsekvences un grāmatas galveno tematu viengabalainības. Tomēr drīz vien, aplūkojot psihologa Hofstēdes dimensiju teoriju (kas man bija jaunums), ir skaidrs arī šīs nodaļas mērķis. Šeit Malkolms Gladvels iepazīstina ar to, kā katru indivīdu ietekmē kultūras fons. Lidmašīnu piloti un kultūras fons? Jā, lasot grāmatu, viss taps skaidrs. 🙂 

Vispār Hofstede dimensiju pētījums ir ļoti interesants. Iesaku papētīt dažādu valstu rādītājus un vairāk par pašu pētījumu (vairāk info atradīsi raksta noslēgumā).

Kas man patika

Nevis apbrīnot izcilniekus, bet analizēt izcilību

Jau pirmajās lappusēs Malkolms Gladvels “piesaka karu” visnotaļ izplatītajai attieksmei apbrīnot veiksmīgus cilvēkus un uzlūkot tos kā apdāvinātus un neskaramus. Tā vietā ir ieteicams paskatīties tuvāk uz katra šāda cilvēka “saknēm”: no kurienes viņš ir nācis, ko viņš ir darījis un kādi vēstures, politikas vai zinātnes attīstības pagriezieni sakrita ar šī cilvēka izvēlēm. Man šāda pieeja ļoti patīk! Laikmetā ar influencerisma un ātrās slavas kulta tendencēm, manuprāt, ir baigi svarīgi vairāk analizēt, nevis celt lietas podestā un bez izpratnes pielūgt.

Tas ir arī kārtējais apstiprinājums tam, ka nākamajā Netflix vakarā varbūt jāizlaiž chill daļa un vispār jānoskatās kāda dokumentālā vai biogrāfiskā filma.

Pārdomas par trendiem un tendencēm

Dažbrīd šķiet, ka negribas īsti ticēt vai atzīt to, ka izcilības saknes principā rodamas galvenokārt veiksmīgos apstākļos, nevis tikai neatlaidīgā, fanātiskā praksē. Bet vispār tā jau arī ir, ja uzmet aci pēdējo gadu jaunajiem veiksmīgajiem cilvēkiem, viņu izcelsmei un dzīves gājumam. 

Kaut ko līdzīgu var manīt arī mūsdienu tendencē ar straujajiem trendiem. Ja tev paveicas ‘uzķert’ trendu, tad tu kļūsti populārs. Tiesa, te ir runa par popularitāti, kas ne vienmēr ir izcilība. Tas liek padomāt, kas mūslaikos ir prioritāte: būt skaļam vai izcilam? 

Vai ģimene un kultūra tevi stumj vai grūsta

Grāmatas pirmā daļa man personīgi ļoti lika aizdomāties par to, kādi manas dzīves izrāvieni varētu būt saistīti ar manām veiksmēm. Papildus arī centos apdomāt, kādas izdevības varbūt neesmu pamanījusi. Savukārt otrā daļa lielākoties fokusējas uz ģimenes un kultūras konteksta ietekmi uz cilvēka izcilību.

Cik ļoti skaļi man gribējās teikt “o jā” un “totāli”, domājot par vidējo latvieti un kā viņa kultūras konteksts bieži vien viņu aizkavē un apslāpē. Un diemžēl jā – tai skaitā arī mani! Šī nodaļa vispār aizved vairākos aizraujošos pārdomu virzienos. Tu vari pārdomāt savas ģimenes ietekmi uz tavu gājienu pretī izcilībai. Tu vari apdomāt gan savas, gan citu valstu kultūras īpatnības un atšķirības. Un ko ar to visu iesākt? To vienmēr var izdomāt, bet priekšnosacījums noteikti ir domāt. Par to, kas ir būtiskākie šķēršļi un kavēkļi un arī panākumu veicinātāji.

Kas grāmatā pietrūka

Jāsaka, ka grāmata noslēdzās bez konkrētas iedvesmas un mudinājuma tiem, kas nav ne izcilnieki, ne arī nav piedzimuši ekstraordināru izdevību krustcelēs. Iespējams, ka Malkolms Gladvels nemaz nebija domājis, ka varētu nobeigt grāmatu uz kārtīgas “ok, bet ko man tagad darīt” ieteikumu gūzmas. Varbūt citreiz vajag negaidīt tos “10 padomus, kā būt tādam un šitādam”, bet gan pieņemt grāmatu kā pārdomu raisītāju. Viss tālākais ir atkarīgs no tevis paša. Vai tad ne tā?

Un tomēr man šķiet, ka grāmatā varētu būt vēl trešā daļa, kura palīdzētu iedot vismaz pāris ieskices, kā pats cilvēks var konstruēt pateicīgus apstākļus pašizaugsmei un paša veiksmīgumam. Tas ļoti piestāvētu grāmatā pārcilātajām idejām. Es absolūti neiebilstu, ja autors izdotu grāmatu “Outliers No.2: What to do with this” (“Izcilnieki Nr.2: Ko ar šo visu iesākt”).

Tomēr – vai tas ir būtisks grāmatas mīnuss? Absolūti nē. Malkolms Gladvels ir labs rakstnieks, un viņa rāmata, manuprāt, ir lieliska un to ir vērts izlasīt.

Grāmatas vērtējums

Mans vērtējums 5 zvaigžņu skalā: ★★★★★

Vidējais lasītāju vērtējums Goodreads: 4.17

Vai es lasītu vēlreiz? Es izrakstīju daudzus citātus un uzrunājošas, domas raisošas rindkopas, tās labprāt pārlasītu.

Šī grāmata mani mudina izlasīt arī: Jebko citu no Gladvela – plānoju izlasīt “Blink” un “The Tipping Point” (viņam ir vēl citas grāmatas)

Es iesaku arī:
– Gladvela grāmatu “Talking to Strangers”, tā arī bija laba un interesantas pārdomas veicinoša
– Papētīt vairāk par Hofstēdes dimensiju teoriju un pētījumiem – te atradīsi visu: 🔗 hofstede-insights.com

Mīļākais citāts:

Man ļoti patika šis citāts, jo grāmatas lasīšanas laikā es patiešām sapratu, ka nekad neesmu aizdomājusies par savas ģimenes un kultūras konteksta ietekmi uz manu dzīvi. Par to ir vērts domāt!

People don’t rise from nothing. We do owe something to parentage and patronage. The people who stand before kings may look like they did it all by themselves. But in fact they are invariably the beneficiaries of hidden advantages and extraordinary opportunitiea and cultural legacies that allow them to learn and work hard and make sense of the world in ways others cannot. It makes a difference where and when we grew up. The culture we belong to and the legacies passed down by our forebears shape the patterns of our achievement in ways we cannot begin to imagine. 

Vai izlasīji (vai arī plāno lasīt) Outliers?
Dalies ar saviem iespaidiem komentāros zem raksta! ⬇

Citu grāmatu apskati

🔗 Džordans Pītersons “12 likumi dzīvei: Haosa un kārtības līdzsvars”

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *