Kur atrast idejas pārgājieniem?

Izlasīsi 8 minūtēs

Gribas iet pārgājienā, bet nezini, kur iet? Cik ilgi un kurā virzienā iet? Šajā rakstā pastāstīšu par to, kur atrast idejas pārgājieniem un kā izveidot pārgājiena maršrutu Outdooractive mājaslapā un izmantot to aplikācijā.

Noderīgas mājaslapas un aplikācijas

Šie ir mani galvenie iedvesmas avoti, kuros meklēju vai nu gatavus maršrutus, vai arī idejas sava pārgājiena apskates objektiem vai galamērķiem.

Dodies.lv karte un aplikācija

Dodies.lv web versija un mobilā aplikācija kartē apkopo populārākās Latvijas dabas takas, skatu torņus un nu jau arī garākus pārgājienu maršrutus. Šeit esmu smēlusies ļoti daudzas idejas pārgājieniem arī pirms laika, kad sāku iet garākos pārgājienos. Tieši Dodies.lv uzzināju par tādām vietām kā Viesatas upesloku dabas taka, Vedzes upes taka un vairākām Vidzemes purvu takām.

Uzklikšķinot uz konkrētā objekta, varēsi aplūkot īsu aprakstu, dabas takas garumu un dažādas svarīgas lietas, kas ir jāņem vērā. Bieži vien ir atrodamas arī bildes ieskatam dabas takā. Kartē ir atzīmētas ne tikai Latvijas, bet arī Igaunijas un Lietuvas dabas takas un objekti. Tiesa, par tiem praktiski nav informācijas. Es ceru, ka tā tiks pievienota laika gaitā – manīju, ka dažām Lietuvas takām jau ir pievienoti gan apraksti, gan fotogrāfijas! Labai gerai, man patinka!

Piemirsu nosaukumu šai pamestajai vietai… pierakstīšu, kad atcerēšos. Bet tas ir kaut kur dziļi Sēlijas džungļos!

Mežtaka, Jūrtaka un citi garie maršruti

Mežtaka, Jūrtaka, Camino Latvia ir lielākie no garajiem maršrutiem, kas stiepjas ne tikai pāri Latvijai, bet vairākām valstīm. Man ir liels prieks par to, cik detalizētas mājaslapas ar visiem maršrutu posmiem, apskates objektiem un bildēm ir gan Jūrtakai, gan Mežtakai!

Ja neesi gatavs vairāku dienu/nedēļu pārgājienam, bet vēlies atrast foršu ideju kārtīgai kāju izstaipīšanai nedēļas nogalē, izvēlies noiet kādu no Jūrtakas vai Mežtakas maršrutiem. Visi garie maršruti ir sadalīti mazākos 12 – 30 km vienas dienas posmos. Sarunā transportu vai brauc ar sabiedrisko transportu un dodies dabā!

Mans pirmais 34 km garais pārgājiens!

Facebook grupas un lapas

Arī Facebook atradīsi foršas komūnas un lapas, kurās smelties idejas. Šeit ir grupas un lapas, kur šad tad ieskatos es:

Pavisam noteikti ir arī daudzi maksas pārgājienu organizatori, kuru pasākumus var atrast un tiem pieteikties gan Facebook lapās, gan grupās. Es lielākoties esmu vientuļais vai divvientuļais gājējs, taču maksas pārgājienos noteikti varēsi iepazīties ar līdzīgi domājošajiem brīvdabas aktivitāšu piekritējiem!

Outdooractive mājaslapa un aplikācija

Par Outdooractive.com mājaslapu un mobilo aplikāciju uzzināju, kad tajā tika ieintegrēts Endomondo. Outdooractive aktīvāk sāku izmantot tad, kad pārgājienus sāku plānot un zīmēt pati, kā arī izmantot GPX failus. Pats foršākais ir tas, ka šos maršrutus veido tādi paši cilvēki kā es: nebūt ne oficiālu tūrisma maršrutu autori, bet gan vienkārši cilvēki, kas dalās ar labiem pastaigu maršrutiem. Forši ir arī tas, ka tur var atrast arī ūdenstūrisma, autotūrisma un citus maršrutus. Principā – jebkam, kur vajadzīgs sekot līdzi maršrutam. Ne tikai Latvijā – visā pasaulē! 🙂

Outdooractive ir arī maksas versija, taču es pati to vēl neesmu izmantojusi – nevarēšu teikt daudz par tās noderīgumu. Visnoderīgākā fīča, protams, ir Dari Lietas pārgājienu maršruti. 😛

Šī noteikti ir vērtīga vietne, kuru izpētīt, plānojot izbraukumus uz ārzemēm. Es jau nevaru vien sagaidīt, kad varēšu Itālijā izstaigāt visus ceļus, ko esmu Outdooractive aplikācijā sazīmējusi!

Pikniks pie Gaujas ietekas jūrā Lilaste
Pikničoks ar māsu pie Gaujas ietekas jūrā, netālu no Lilastes. Daļa no mana Lilastes un Garezeru pārgājiena maršruta.

Kā es zīmēju savus pārgājienu maršrutus

Es idejas pārgājieniem meklēju un maršrutus zīmējuē Outdooractive mājaslapā. Datorā būs vieglāk sazīmēt maršruta pieturpunktus nekā telefonā.

  1. Izlem, cik ilgs (x stundas, viena vai vairākas dienas) un garš (cik km) būs pārgājiens
  2. Izvēlies pārgājiena maršruta sākumpunktu
  3. Izdomā, kā tiksi uz maršruta sākumpunktu (velosipēds, mašīna, vilciens, autobuss, citi)
  4. Atrodi tuvākajā apkārtnē esošus interesantus objektus (iesaku skatīties Outdooractive kartē, jo Google Maps nav redzami daudzi mazie objekti, kā arī mazās meža taciņas)
  5. Sāc zīmēt aptuvenu maršrutu – lai saprastu, cik garš tas sāk veidoties
  6. Izlem, vai tas būs gredzenveida (sākas un beidzas vienā punktā) vai A>B tipa maršruts un izvēlies transporta opciju mājup
  7. Paredzi alternatīvas taciņas un iespējas pagarināt/saīsināt maršrutu (var gadīties, ka kāda maza taciņa var nebūt šķērsojama vai ved cauri privātai teritorijai, tāpēc ir labi paredzēt alternatīvas un apkārtceļus)

Piemērs

Kā piemēru varam ņemt manu 2 dienu pārgājienu Jāņamuiža – Ērgļu klintis – Cēsis. Es parasti braucu ar vilcienu, tāpēc kā maršruta sākumu cenšos izvēlēties vilciena staciju, kurā vēl nekad neesmu izkāpusi. Tā ir vieglāk izlemt un iepazīt vēl neatklātus ciematus. 🙂

Tad es kārtīgi izpētīju apkārt esošos apskates objektus. Caur tiem tad arī zīmēju maršrutu. Ja atrodu vairāk objektus, nekā vienā gājienā varētu paspēt apskatīt, tad kaut kur sev atzīmēju idejas nākamajiem maršrutiem.

Pirmajai maršruta dienai centos sazīmēt tik garu maršrutu, lai to ir reāli noiet un galapunktā sagaida kāda potenciāla nakšņošanas vieta. Otrajai dienai maršruta garums un pietura mājup ir jāatzīmē atbilstoši sabiedriskā transporta maršrutam. Jāņem vērā, ka mazākās pieturās vilcieni nemēdz piestāt it visos reisos, kas tām brauc cauri. Nakšņošanas vietai vistuvākā stacija bija Cēsis, to arī izvēlējos kā pārgājiena galapunktu.

Pie Gaujas atzara.

Kad dodos pārgājienā, es izmantoju Outdooractive mobilo aplikāciju. Tas ir lielākoties tādēļ, ka es maršrutus veidoju tieši šajā aplikācijā. Tomēr papildus parasti ieskatos arī Maps.me vai Google Maps aplikācijās. Tas galvenokārt ir tādēļ, lai pārliecinātos par kādu nomaļāku dabas taku atrašanās vietu un virzienu. Reizēm kādai aplikācijai mēdz nogļukot kompass – ir gadījies, kad Google Maps ved pilnīgi pretējā virzienā. 😀

Ārzemēs pārgājieniem iesaku izmantot Maps.me aplikāciju! Tā teju vispār (ja ne pavisam) nepatērē interneta datu. Jau laicīgi pirms ceļojuma lejupielādē nepieciešamās valsts karti, saliec sev nepieciešamos orientierus. Kad biju Tenerifē, ļoti daudz paļāvos tieši uz Maps.me navigāciju. Man ļoti patika tas, ka ne tikai ar kājām, bet arī ar auto šī aplikācija mēdz vest totālākajos lokālajos īsceļos. Kalnos tie bieži vien ir nevis serpentīni, bet taisni, stāvi un super šauri celiņi cauri kalnu ciematiem. Jautri – visi braucieni ar Maps.me ir bijuši bezgala jautri! 😀

Kur tu rodi idejas pārgājieniem?
Pastāsti par saviem iedvesmas avotiem komentāros zemāk!

Citi raksti:

🥾 Ko ņemt līdzi pārgājienā, ja īsti nav ekipējuma
🥾 Lojas upe. Vienas dienas pārgājiens

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *