Kas ir manā atkritumu šķirošanas tvertnē?

Ir viegli piekopt wishcycling jeb nepārstrādājumu atkritumu šķirošanu ar cerību par tā pārstrādāšanu. Man tev ir labas ziņas: arī šķirot atkritumus pareizi nav sarežģīti! Šajā rakstā kopīgi ieskatīsimies manā šķirojamo atkritumu tvertnē un ko tajā lieku un nelieku atbilstoši mūsmāju atkritumu apsaimniekotāja norādēm.

Aptuveni divu nedēļu laikā uzkrātie šķirojamie atkritumi

Mani 13 dienās uzkrātie šķirojamie atkritumi.

Kā es šķiroju atkritumus

Mans atkritumu apsaimniekotājs

Mūsu mājas atkritumu apsaimniekotājs ir CleanR. Mājas pagalmā ir četri atkritumu konteineri, kuros CleanR pieņem attiecīgos atkritumus:

 • melnais konteiners stiklam,
 • dzeltenais konteiners, kurā var mest:
  • papīru – tīru rakstāmpapīru, grāmatas, avīzes, kartona kastes un kartona iepakojumus,
  • plastmasu – tīras PET pudeles, kannas, LDPE plēves un maisiņus (tātad 1, 2 un 4 veida plastmasa)
  • metālu – tīras metāla kārbas, skārda bundžas, burciņu vāciņus un pudeļu korķīšus,
 • brūnais konteiners bioatkritumiem un, protams,
 • zaļais konteiners nešķirojamiem sadzīves atkritumiem.

Mājās šos atkritumus uzkrāju trīs dažādās tvertnēs. Visus pārstrādājamos stikla, metāla, papīra un plastmasas iepakojumus lieku vienā lielā atkritumu tvertnē un pagalmā tos salieku attiecīgajos konteineros. Bioatkritumus lieku nelielā traukā ar vāku. Savukārt nešķirojamus sadzīves atkritumus lieku papīra maisā. Par cik no mitriem atkritumiem vairākums ir bioatkritumi, tad veikalā pa retam paņemtie un no Bolt Food piegādēm saņemtie papīra maisi lieti noder kā atkritumu maisi. Nemaz nevajag atkritumu urnu!

Svarīgi ir arī nenopirkt pārlieku daudz iepakojuma

Būtiskāk par pašu šķirošanu ir veikt pareizu lēmumu iepirkšanās laikā. Šie ir mani secīgie produktu izvēles principi:

 • Vai es šo produktu varu atrast bez iepakojuma? Ja ne šajā veikalā (piemēram, Rimi) – vai esmu gatava to nopirkt kādā no beziepakojuma produktu veikaliem vai tirgū?
 • Ja nē – vai es varu atrast šo produktu papīra, metāla vai stikla iepakojumā?
 • Ja nē – vai es varu atrast alternatīvu variantu pārstrādājamas plastmasas iepakojumā?
 • Ja produkts pieejams tikai nepārstrādājamas plastmasas iepakojumā, vai man patiešām to vajag?

Piemēram, ja es pārtikas veikalā nesezonā nevaru atrast gurķus bez plēves, tad es tos vienkārši nepērku. Pērku tos tad, kad pieejami īsie lauku gurķi.

Papīrs, plastmasa un metāls

No papīra atkritumiem manās mājās visbiežāk ir pārtikas vai higiēnas preču kārbiņas un tualetes papīra rullīši. Jāatzīst, ka es joprojām nezinu, vai tualetes papīra rullīši ir šķirojami. Ja tu zini atbildi – padalies ar to komentāros raksta apakšā! Papīra iepakojums, lai gan pārstrādājams, arī nav ideāls. Salīdzinājumā ar plastmasu, to reti kad var izmantot atkārtoti, turklāt to ietekmē mitrums un netīrumi. Ja ir iespēja nopirkt produktu bez iepakojuma, arī papīra, tad es to darīšu.

Manās bildēs esošie pāris plastmasas iepakojumi ir mānīgi. Izskatās perfekti, vai ne? Jāatzīst, ka lielākā daļa manis nopirktā plastmasas iepakojumair metama nekur citur, kā vien nešķirojamo sadzīves atkritumu tvertnē. Ja man absolūti vajag produktu, kas ir pieejams plastmasas iepakojumā, tad cenšos atrast vismaz 1, 2 vai 4 plastmasas veidu, to vismaz varēs iešķirot. Šad tad iešķiroju arī kādu šampūna vai šķidro ziepju pudeli pēc tam, kad esmu to izskalojusi. Šķirošanā nevajadzētu nodot plastmasas pudeles vai kannas, kurās bijis kodīgs tīrīšanas vai cits sadzīves līdzeklis.

Savukārt metāls, manuprāt, ir visvienkāršāk šķirojamais materiāls! Tieši tāpēc pākšaugus, kokosriekstu pienu un kaķu barību iegādājos metāla iepakojumā. Savā tvertnē lieku arī metāla vāciņus un korķīšus. Lai gan neesam lieli kolas dzērāji, šad tad uznāk kāre pēc šķidrā cukura. Ja uz skārdenes ir attiecīgais Latvijas depozīta simbols, tad to var aiznest uz tuvāko depozīta iepakojuma pieņemšanas punktu.

Stikls

Ne visus stikla iepakojumus es šķiroju. Mēdzu iegādāties produktus, kas ir skaistās burciņās, lai tās paturētu un uzglabātu tajās tējas un citus produktus. Daļu no stikla pudelēm iespējams nodot kādā no depozīta taromātiem. Pārējos droši var likt stikla konteinerā.

Tas nekas, ja pudele vai burciņa saplīst, ievietojot to stikla konteinerā. Slikti ir tad, ja stikla iepakojumu ievieto konteinerā, kas paredzēts plastmasai, kartonam un metālam: tad viss konteinera saturs aiziet pie nešķirojamiem sadzīves atkritumiem.

Bioatkritumi

atkritumu šķirošana small

Selfijs ar bioatkritumiem!

Bioatkritumu uzkrāšana atsevišķi un to ievietošana brūnajā bioatkritumu konteinerā krietni atslogo sadzīves atkritumu miskasti. To var iekārtot krietni mazāku, kā arī to sanāks iztukšot retāk.

Bioatkritumu uzkrāšanai iesaku izvēlēties nelielu trauku ar vāku. Lielāks trauks nepieciešams lielākam patēriņam un bioatkritumu daudzumam. Ja izvēlēsies lielu trauku, bet atkritumu ir maz, tad tie traukā stāvēs ilgāk, sāks pūt un nepatīkami smakot. Labāk biežāk aiziet uz miskasti iztukšot nesmirdīgu trauku, nekā pēc ilgāka laika uzkrātu un iztukšotu trauku vannasistabā mazgāt ar aizknaģētu degunu. 🙂

Bioatkritumi vispār ir pelnījuši atsevišķu rakstu, tāpēc par tiem plašāk uzrakstīšu citu reizi!

Kā tu vari šķirot atkritumus

Ar ko tu vari sākt?

 1. Uzzini, kādus atkritumus pieņem tavas mājas atkritumu apsaimniekotājs. Ja tavas mājas pagalmā nav šķirojamo atkritumu konteineru, aplūko kartē, kur ir tev tuvākais CleanR šķirošanas konteiners vai laukums.
 2. Iekārto mājās šķirošanas tvertnes. Pietiks kaut vai ar palielāku burku vai citu trauku ar vāku bioatkritumiem, kā arī papīra vai plastmasas maisiņu vai kasti pārējiem šķirojamiem atkritumiem.
 3. Nomazgā šķirojamo iepakojumu, pirms liec to savā šķirošanas tvertnē. Tas ir tikpat ilgi, cik nomazgāt vienu mazu krūzīti.
 4. Iztukšo savas piepildītās tvertnes un krāj tālāk.

Lai veicas!

Vēlies uzzināt atbildi uz kādu sev interesējošu jautājumu par atkritumu šķirošanu?
Uzdod to komentāros zemāk!

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *