Grāmatas apskats: Kāpēc mēs guļam – Metjū Volkers

Vai tu labi guli? Ko nozīmē – labi gulēt? Kāpēc tas vispār ir jādara? Iespējams, tu nemaz neesi uzdevis daudz jautājumus par miegu. Metjū Volkers (Matthew Walker) savā grāmatā “Kāpēc mēs guļam” atbild uz visiem šiem un arī pārējiem jautājumiem, ko ikvienam būtu vērtīgi uzdot un izzināt.

Kāpēc es izvēlējos lasīt šo grāmatu
Kas ir Metjū Volkers?
Īsumā par grāmatas saturu (bez spoileriem)
Kas man patika
Kas man nepatika
Grāmatas vērtējums
Ko lasīt tālāk pēc šīs grāmatas
Kur vērsties pēc palīdzības miega traucējumu gadījumā

Kāpēc es izvēlējos lasīt šo grāmatu

Ir interesanti šo lasāmvielu lasīt man: cilvēkam, kas guļ kā cirvis. Aizmiegu 2 minūšu laikā un uzmostos vien tad, ja kaķis naktī sāk vemt vai izdot citas jocīgas skaņas. Par miegu esmu mācījusies arī psiholoģijas studiju laikā, veltot tā izpētei vairākas lekcijas. Līdz ar to arī par miega cikliem teju viss, šķiet, ir zināms. Ko gan es varētu iegūt no grāmatas par miegu – vai tad miegs var kļūt vēl labāks?

Ļoti daudziem cilvēkiem, savukārt, ir visnotaļ slikta miega kvalitāte vai kāda veida grūtības ar miegu. Precīzāk būtu teikt – es nevaru nosaukt nevienu cilvēku, kam ir tikpat veselīgas attiecības ar miegu kā man. Mani tas satrauc. Interesanti, ka sarunās ar miega traucējumu nomāktiem cilvēkiem atklājas, ka viņiem, šķiet, šī problēma vai nu nerūp, vai arī ir atmetuši problēmas risināšanai ar roku. Visbiežāk es redzu cilvēkus atkārtojam tās pašas darbības, kas tikai uztur vai pat pakāpeniski veicina sliktu miega kvalitāti un arvien padziļinātākus miega traucējumus. Kāpēc tā ir?

Iespējams, cilvēkiem ir grūti noticēt, ka ir iespējams izmainīt sava miega kvalitāti. Visbiežāk gan – vismaz no maniem novērojumiem – to var izskaidrot ar kūtrumu strādāt ar saviem ieradumiem vai vismaz iemācīties tos atpazīt. Šo man bieži ir teikuši cilvēki: “Nu, es tā nevaru izmainīt lietas. Es jau tā nevaru mainīt ieradumus.” Kāpēc gan nē? Ieradumi un pašdisciplīna nav nekas cits kā darīšana. Tā ir izvēle darīt noteiktas darbības un tās arī izdarīt. Tur nav talanta vai īpašu spēju jautājums: tur ir darīšanas jautājums.

Par spīti savam labajam miegam, es labprāt vēlējos uzzināt, vai var gulēt vēl labāk. Izrādās, ka jā – un to pat VAJAG.

Kas ir Metjū Volkers?

Metjū Volkers (Matthew Walker) ir britu zinātnieks un profesors ar specializāciju neirozinātnē un psiholoģijā. Vairumu savas dzīves darba viņš ir veltījis miega pētniecībai. “Kāpēc mēs guļam?” ir autora pirmais populārzinātniskais darbs, kas kļuva par starptautisku bestselleru.

Par Metjū Volkeru vari uzzināt vairāk autora mājaslapā.

Īsumā par grāmatas saturu (bez spoileriem)

Pirmā daļa izklāsta, kas vispār ir miegs. Tā bija ļoti aizraujoša un visnotaļ pilna ar faktiem, kurus vēl iepriekš nebiju dzirdējusi. Mani aizrāva nodaļa par miega izmaiņām dzīves gaitā – lasīju un domāju par to, kāpēc tik aizraujošu zinātnisku informāciju mums nemācīja psiholoģijas studijās? Studiju laikā bija vairākas interesantas lekcijas par miegu un pat praktiskais darbs. Tiesa, tajā bija jāanalizē sapņu saturs pēc dažādu teoriju prakses. It kā interesanti un iesaistoši. Jāatzīst, ka labprātāk tomēr būtu apmeklējusi vēl kādās pāris lekcijās un paurbtos dziļāk par to, kas tad īsti ir miegs.

Otrā daļa apraksta to, kāpēc cilvēki guļ un kādi ir un kāpēc veidojas dažādi miega traucējumi. Šī nodaļa varētu būt vissvarīgākā tiem lasītājiem, kam miegs ir ļoti problemātiska dzīves joma.

Trešā daļa bija padziļināts pārskats par REM miega un sapņu nozīmi, funkcijām un ar tām saistītajiem pētījumiem. Sapņu nozīmes pārspriešanas cienītājiem šajā nodaļā diemžēl nebūs diži daudz, ko lasīt – šajā grāmatā runā zinātne un reāli zinātniski atklājumi. Arī tāda psiholoģijas zinātnes lielmeistara kā Freida sapņu teorija šajā grāmatā tiek visnotaļ brutāli, bet pamatoti noraidīta.

Ceturtā daļa man personīgi šķita vissaistošākā – tā ir par miega traucējumiem un miega izmaiņām sociālajā vidē. Miega traucējumi mani ļoti saistīja jau psiholoģijas studiju laikā. Iespējams, tādēļ, ka man pašai miegs ir, jāsaka, perfekts un ir interesanti ieskatīties galējību otrā spektrā. Manuprāt, ikvienam vajadzētu izzināt dažādus traucējumus, kuri var piemeklēt sabiedrībā esošos cilvēkus. Miega traucējumu izprašana ir labs sākums – tur nav nekā kontroversiāla vai drosmi prasoša.

Kas man patika

Lai gan par miegu es jau zināju visai daudz, es nezināju, ka to var un vajag pētīt vēl un vēl! Ļoti daudzas lietas mani pārsteidza. Piemēram, es vienmēr biju domājusi, ka cīruļi un pūces paši ir izvēlējušies šādu savu miega ritmu. Izrādās, ka tas ir ģenētisks nosacījums. Kopš izlasīju šo grāmatu, apsolīju vairs nepārmest dzīvesbiedram par to, ka viņam nesanāk pamosties tik agri, cikos parasti ceļos es. Arī viņš pats nav izvēlējies būt par nesajūsminātu pūci pulksten septiņos no rīta! 🙂

Negribas spoilot visu grāmatas saturu un interesantākos faktus, tāpēc teikšu, ka daudzi mani pieņēmumi par cilvēku miegu, uzvedību un miega traucējumiem tika salauzti, lasot šo grāmatu.

Lasot arī sapratu, ka viens no veidiem, kā es varētu vēl vairāk uzlabot sava miega kvalitāti, ir celties vienā un tajā pašā laikā. Grāmatu izlasīju jau pirms kāda mēneša – vēlējos aprakstu uzrakstīt tad, kad būšu paeksperimentējusi ar savu miegu. Telefonā uzstādīju divus automātiskos modinātājus: plkst. 7.00 darba dienām, plkst. 8.00 nedēļas nogalēm. Bez atrunām ceļos šajā laikā. Jāsaka, ka tas nudien ir palīdzējis: pamosties ir krietni vieglāk. Vairs nav tādu grūto rītu septiņos un vieglo rītu desmitos!

Papildus tam iestatīju modinātājsignāla atlikšanas limitācijas: trīs reizes pa divām minūtēm. Divās minūtēs jau nevar īsti iemigt. Līdz ar to var pamosties pamazām, kā arī nav spējā šoka ķermenim neskaitāmas reizes pēc kārtas, spiežot snooze podziņu telefonā ik pēc 10 minūtēm (kas neesot labi sirdij).

Kas man nepatika

Es ļoti labi saprotu, ka grāmata ir populārzinātniska – līdz ar to arī rakstniecības ziņā nav komplicētā valodā. Līdz pat kādai 50. lappusei visnotaļ traucēja, manuprāt, haotiskā faktu izklāstīšanas maniere. Nepalīdzēja arī biežās “par to sīkāk pastāstīšu X nodaļā” atsauces un autora mudinājumi grāmatu lasīt lēkājot. Es grāmatas labprātāk lasu secīgi, turklāt no zinātnieka grāmatas sagaidu secīgu, raitu un miermīlīgu izklāstu. Haotiskā mūsdienu lasītāja mirkļu un tā brīža interešu tveršanas tendences sekmēšanu vajadzētu atstāt soctīkliem un blogiem.

Vēl viens turn-off bija arī autora spēlmanīgā valoda un daudzviet piemeklētie jociņi. Man tie šķita bērnišķīgi – iespējams, es patiešām vairāk novērtēju zinātnisku literatūru. Man nav nepieciešami tādi izteicieni kā catching the Zs, man pietiek ar sleeping.

Es gan vēlos arī iepriecināt – abas iepriekš minētās negatīvās lietas pierimst, un stāstījums izlīdzinās un kļūst patīkami secīgs un strukturēts. Ap 70. lappusi Volkers patiešām manāmi nomainīja savu valodas pieeju! 🤣 Tas mani priecēja, bet vienlaikus arī lika vilties grāmatas neviengabalainumā.

Līdz ar to iesaku nepielietot grāmatas izvērtēšanas metodi, izlasot pirmos 10% no tās apjoma, un dot iespēju autora stāstījumam izlīdzināties.

Grāmatas vērtējums

Mans vērtējums 5 zvaigžņu skalā: ★★★★★
Grāmata ir pilna ar interesantiem faktiem, no kuriem var daudz mācīties. Es iesaku ikvienam izlasīt šo grāmatu – bet visvairāk jau tiem, kuriem ir miega traucējumi un šķiet, ka neviena miega uzlabošanas metode nenoturas ilgtermiņā.

Vidējais lasītāju vērtējums Goodreads (lasīšanas brīdī): 4.38 zvaigznes

Kur ir pieejama šī grāmata: Grāmata ir tulkota latviski un nopērkama populārākajās grāmatnīcās Latvijā. Protams, var lasīt arī oriģinālvalodā.

Vai es lasītu vēlreiz? Esmu izrakstījusi gana daudz citātus. Grāmata kopā ar psiholoģijas bakalaura studijās apgūto šķiet kā pilnīgs komplekts, kas neprasa atkārtotu pārlasīšanu.

Šī grāmata mani mudina izlasīt arī: vairāk dažādu zinātnieku grāmatas – jo tālāk no populārzinātnes, jo labāk.

Ko lasīt tālāk pēc šīs grāmatas

Autors par miega tēmu ir izveidojis arī savu podkāstu, kuru var noklausīties šeit. Neesmu klausījusies – ja esi paklausījies, padalies ar savām atsauksmēm un iespaidiem komentāru sadaļā zemāk.

Ja nesanāk uzlabot savus miega paradumus, tad iesaku pastrādāt ar saviem ieradumiem. Tam noteikti noderēs izlasīt Čārza Duiga “Ieraduma spēks” – tā ir pieejama latviešu valodā.

Kur vērsties pēc palīdzības miega traucējumu gadījumā

Vispirms iesaku nepaļauties uz miega zālēm. Tāpat kā alkohols, tas ir sedatīvs līdzeklis, kas ietekmē simptomus, bet nerisina problēmu tās saknē.

Vislētākā un vienkāršākā metode ir izzināt interneta resursus par miegu un miega traucējumiem, kā arī nopirkt vai aizņemties un izlasīt šo grāmatu.

Ilgstošu miega traucējumu gadījumā iesaku aiziet pie miega speciālista uz konsultāciju un apsvērt domu veikt miega traucējumu diagnostiku (ar atbilstošu speciālista rekomendāciju, protams). Latvijā to var izdarīt Miega centrā un Miega laboratorijā Stomatoloģijas institūta telpās.

Ja esi mēģinājis strādāt ar saviem miega kvalitāti ietekmējošajiem ieradumiem, bet tas ir ļoti grūti, tad iesaku vērsties pie kognitīvi biheiviorālās terapijas (KBT) speciālistiem. Šis terapijas veids strādā tieši ar domāšanas paterniem un palīdz meklēt veidus, kā salauzt nepalīdzošas domāšanas tendences un izveidot sekmējošus ieradumus. Par KBT terapiju un Latvijā pieejamiem KBT speciālistiem vairāk uzzināsi Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācijas mājaslapā.

💤 Kā tu uzlabo savu miega kvalitāti? 💤
Pastāsti par to komentāros zemāk!

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *