Kā pagatavot kombuču mājās pašam

Ir laiks tikt galā ar bērnības atmiņām par tējas sēnes trīslitru burkām. Kombuču var pagatavot arī skaistos traukos. Tas ir arī viegli – ikviens var iemācīties to pagatavot. Kāpēc vispār kombuču ir vērts gatavot pašam un kā to pagatavot?

Kas ir kombuča?
Kāpēc cilvēki dzer kombuču
Kāpēc ir vērts kombuču gatavot pašam
No kā gatavo kombuču
Kāds aprīkojums ir vajadzīgs gatavošanas procesā
Kā pagatavot kombuču mājās
Ieteikumi vienkāršai un nekļūdainai pagatavošanai
Tipiskas kļūdas, gatavojot kombuču
Mīti par kombučas gatavošanu
Papildus noderīgi informācijas avoti
Kur var nopirkt kombuču (ja negribas gatavot pašam)

divi trauki ar mājās gatavotu kombuču

Mana kombučas gatavošanas stacija. Stikla trauki ir no franču presēm, pārklāšanai ziedoju vienu no saviem krekliem. Gumijas ir no mājas krājumiem (gan jau no kādiem veikalā pirktiem dārzeņiem).

Kas ir kombuča?

Kombuča jeb tējas sēne ir fermentēts tējas dzēriens. To pagatavo no ūdens, tējas, cukura un kombučas baktērijām un rauga. Tās pagatavošanā ir divi etapi: pirmā fermentācija un otrā fermentācija.

Pirmajā fermentācijā tiek pagatavota parastā jeb raw kombuča. Tas ir dzeršanai gatavs tējas sēnes dzēriens bez nekādām pievienotām piedevām garšas ietekmēšanai. Tā pagatavošana aizņems vismaz septiņas dienas vai vairāk. Pagatavošanas ilgums ir atkarīgs no sagatavotā tilpuma un citiem faktoriem. Šāda kombuča garšo kā saldskāba tēja, turklāt tā nav gāzēta.

Otrā fermentācija ir process, kurā jau pagatavotu raw kombuču sagatavo vēl vienam fermentācijas procesam. Tas nav obligāts – to var arī nedarīt. Tomēr otrā fermentācija ir nepieciešama, ja vēlies parastās kombučas garšu papildināt ar kādām piedevām (augļiem, sīrupiem, sulām u.c.) un ja rezultātā vēlies iegūt gāzētu dzērienu. Šis fermentācijas process ir krietni īsāks: atkarīgā no tilpuma un pievienotā cukura daudzuma tas var aizņemt vien 1-3 dienas.

kombuča un kultūras slānis augšā un apakšā

Kombučas kultūras slānis var peldēt augšā, stāvēt apakšā vai kaut kur pa vidu. Tam gatavošanas procesā nav nozīmes. Šķidruma virskārtā tāpat veidosies jaunais kultūras slānis.

Kāpēc cilvēki dzer kombuču

Man personīgi kombuča ļoti garšo, un tas ir galvenais iemesls, kāpēc to lietoju uzturā. Par cik mēdzu periodiski nelietot alkoholu veselības apsvērumu dēļ (slikti panesu alkoholu), kombuča ir vēl viena alternatīva, kad gribas iedzert kādu vēsu un atspirdzinošu dzērienu, kas nav alkoholisks. Jāsaka gan, ka mājās gatavota kombuča var saturēt nelielu alkohola daudzumu (tāpat kā citi fermentēti dzērieni, piemēram, kefīrs). Lai veikalos kombuču tirgotu kā bezalkoholisku dzērienu, tās alkohola tilpums nedrīkst pārsniegt noteiktu slieksni. Mājas kombuča var saturēt vairāk alkohola, sevišķi pēc otrās fermentācijas. Tā daudzums var variēt, un to precīzi var noteikt vien laboratorijā.

Kombuča esot labvēlīga gremošanas sistēmas videi, tomēr šī bloga raksta ietvaros veselības aspektā neiedziļināšos. Es personīgi neesmu sastapusies ar informāciju, kas apstiprinātu, ka kombuča ir ķermenim nelabvēlīga vai nelabvēlīgāka par, piemēram, kolu un tamlīdzīgiem dzērieniem. Līdz ar to kombuču dzert ir droši, un mana personīgā interese par veselības aspektu beidzas šeit. Man ir garām tie laiki, kad domāju par superfūdiem un tamlīdzīgām uzturvērtības un veselības klišejām. Iesaku katram pašam personīgi palasīt par šo vairāk no uzticamiem avotiem, ja ir interese.

Kombuča jeb tējas sēnes dzēriens stikla glāzē

Kombučas garšas ir tik dažādas, it sevišķi otrās fermentācijas kombučai. Atliek vien ļaut sev eksperimentēt.

Kāpēc ir vērts kombuču gatavot pašam

Ir trīs galvenie iemesli, kāpēc ir vērts pagatavot kombuču.

Iespēja ietaupīt naudu. Kombučas piedāvājuma klāsts veikalu plauktos nav nemaz tik plašs. Dominējošie kombučas zīmoli par savām kombučām prasa vidēji tikpat, cik mazas alus darītavas prasa par saviem craft aliņiem. 0,3 l labas kombučas vietējā tirgū maksā vidēji no 1,50 – 3 Eiro.
Pieci eiro ir maksimālā summa, ko tu samaksāsi par kombučas sākotnējām izejvielām tās pagatavošanai vismaz tuvākajam pusgadam vai pat vairāk. Nav pat vērts tērēt laiku rēķināt, cik daudz ūdens un elektroenerģijas aiziet kombučas pagatavošanā. Ir skaidrs, ka gatavot pašam mājās ir krietni lētāk, nekā pirkt gatavu produktu veikalā.

Iespēja izvairīties no iepakojumiem savā atkritumu tvertnē. Lai gan kombuča lielākoties ir nopērkama stikla, retāk plastmasas pudelēs, vislabākie iepakojumi ir tie, kurus tu neiegādājies. Visas kombučas sastāvdaļas ir iespējams iegādāties bez iepakojuma.

Viegli gatavot, viegli eksperimentēt. Manuprāt, no visām fermentējamām lietām kombučas gatavošana ir visvienkāršākā padarīšana. Tās pagatavošanā lielāko darbu veic laiks. No sagatavošanas līdz pat kombučas gatavības brīdim tev īsti nekas jādara. Līdz ar to kombučas gatavošana ir process, kurā gūt gandarījumu par padarīto var ātri un bez lielas piepūles. Sekojot līdzi higiēnas un visu receptes soļu ievērošanai, ir arī ļoti grūti kaut ko sačakarēt. Arī eksperimentēt vari tiktāl, cik ļauj tava kreativitāte. Cilvēki gatavo kombuču pat no bietēm.

kombuča gatavošanas process ar zaļo un melno tēju

Esmu gatavojusi kombuču gan no zaļās, gan melnās tējas. Man labāk patīk melnās tējas kombuča. Zaļā tēja man pati par sevi nepatīk – līdz ar to arī zaļās tējas kombuča neiet pie sirds.

No kā gatavo kombuču

Kombučas pagatavošanai ir nepieciešams tīrs ūdens, tēja, cukurs un kombučas starteris.

Tēja. Kombučas pagatavošanai var izmantot vien tīru melno, zaļo vai balto tēju. Aromatizētās vai zāļu tējas var saturēt ēteriskās eļļas vai citas vielas, kas var kaut kādā veidā ietekmēt raw kombučas gatavošanas procesu un līdz ar to iegūto kombuču. Citas tējas labāk atstāt saviem otrās fermentācijas eksperimentiem. Kombučas pagatavošanai principā ir jāpagatavo liela, stipra tēja.

Cukurs. Tas būs vajadzīgs kombučas baktēriju kultūrai jeb SCOBY (symbiotic culture of bacteria and yeast). Šai kultūrai barojoties ar cukuru, notiek fermentācijas process un rodas kombuča. Izmanto parastu balto cukuru – šoreiz nav nozīmes ieguldīties izsmalcinātu cukuru izmantošanā. Tas būs lētāks un priekš SCOBY arī vieglāk noārdāms nekā brūnais vai citi cukuri. Medu kombučas gatavošanā neizmanto.

Kombučas starteris. No plikas tējas un ūdens nekas nenotiks – ir vajadzīgs kombučas starteris jeb SCOBY baktēriju un rauga kultūra. Tā ir atrodams jebkurā raw kombučā bez piedevām. Līdz ar to savas pirmās kombučas pagatavošanai tev ir vajadzīga vien pudele parastās kombučas bez piedevām! Nav pat obligāti jāmeklē savā paziņu lokā, kur iegūt to labi pazīstamo glumo tējas sēnes slāni. Jā, arī tas satur SCOBY, bet tas pats par sevi nav SCOBY. Gatavojot jaunu kombuču, startera šķidrumam jāsastāda aptuveni 10% no kopējā kombučas tilpuma.

Vai kombučas gatavošanai ir vajadzīgs stingrais kombučas kultūras slānis? Pagatavojot kombuču, katrā partijā izveidojas jauns kombučas kultūras slānis. Angliski to sauc par pellicle. Katras nākamās partijas laikā vecajam slānim pa virsu uzaugs jaunais. To vari izmantot, atdalīt, bet vari arī to izmest bioatkritumu konteinerā. Ar šo slāni kombuča pagatavosies nedaudz ātrāk, nekā tikai ar startera šķidrumu.

kombučas kultūras slānis divos traukos

Ir interesanti vērot, kā katru dienu aug un attīstās kombučas baktēriju un rauga kultūra.

Kāds aprīkojums ir vajadzīgs gatavošanas procesā

Trauks, kurā gatavosies kombuča. Ņem stikla trauku bez vāka, no kura viegli varēsi izņemt tējas sēnes slāni un pārliet pagatavoto tēju citā traukā. Ļoti labi derēs franču preses trauks vai jebkura vāze ar taisnām malām. Jā, arī stikla burka derēs, bet kurš gan grib vēlreiz uz tādu skatīties? Ir jauns laiks, un mēs varam darīt lietas estētiski. 😅

Pudele, kurā uzglabāt kombuču. Derēs jebkāda pudele, kurā vari kombuču ieliet un pudeli cieši aizvērt. Tā var būt arī jebkāda iztukšota un izmazgāta dzēriena pudele.

Fermentēšanai piemērotas stikla pudeles ar cieši aizveramu korķi. Iesaku iegādāties fermentēšanai piemērotas stikla pudeles ar hermētiski aizveramu (flip-top tipa) korķi. Šādas pudeles var iegādāties visur, kur pārdod aprīkojumu vīna vai alus darīšanai. Neizmanto kvadrāta vai plakanu virsmu stikla pudeles – tās var neizturēt otrās fermentācijas gaitā uzkrājošos gāzi un uzsprāgt. Noderēs arī pudeļu mazgājamā birstīte – it sevišķi, ja pudelēs liksi svaigu augļu un ogu gabaliņus otrajai fermentācijai.

Sietiņš. Kombučas pārliešanai var būt nepieciešams arī sietiņš.

kombuča - divas stikla pudeles un sietiņš

Šeit redzams mans pirmais divkārt fermentētās kombučas mēģinājums. Sarkanā ar saldētām avenēm, oranžā – ar apelsīnu mīkstuma un mizas gabaliņiem un svaigi spiestu apelsīnu sulu.

Kā pagatavot kombuču mājās

Šie ir soļi, kā pagatavot kombuču garšīgi, bez kļūdām un bez problēmām. Minētās sastāvdaļas ir norādītas, lai pagatavotu vienu litru raw kombučas. Ja vēlies gatavot vairāk (atbilstoši savam kombučas traukam), attiecīgi pareizini sastāvdaļu daudzumu.

Pirmā fermentācija

 1. Pagatavo tēju. Tējkannā uzvāri 900 ml ūdens un lej to katliņā. Pievieno 2 ēdamkarotes cukura un tējas sietiņā ievietotu 1 tējkaroti beramās melnās tējas. Izmaisi cukuru, līdz tas ir izšķīdis, un atstāj katliņā tēju, līdz tā pilnībā atdzisusi.
 2. Samaisi jauno kombučas šķidrumu. Kombučas starterim lej klāt pagatavoto tēju un pārsedz trauku ar stingru, bet elpojošu šķidrumu. Kombučas pirmajā fermentācijā ir nepieciešams gaiss.
 3. Noliec trauku gaišā vietā bez tiešas saules – un aizmirsti par to! Iesaku trauku nekustināt vismaz pirmās 3-4 dienas. Šajā laikā sāks veidoties jauns kombučas kultūras slānis. Nekustinot trauku, tu netraucēsi tam izveidoties vienmērīgam un gludam.
 4. Pēc 5-6 dienām pagaršo kombuču. Ja kombuča garšo ļoti saldi, tā vēl nav gatava un vari droši to turēt vēl pāris dienas. Iesaku nopirkt parastu raw kombuču veikalā un to pagaršot, lai zini, kā jāgaršo normālai kombučai.
 5. Nosaki, kad kombuča ir gatava. Tai ir jāgaršo nedaudz saldi, bet tomēr vairāk skābeni. Kad kombuča sāk garšot šādi, tā ir gatava un to var pārliet citā traukā uzglabāšanai. Ja kombuča garšo ļoti skābi (teju kā etiķis), tad diemžēl kombuču esi noturējis fermentācijā pārāk ilgi – lej to ārā un sāc ar jaunu partiju.
 6. Pārlej gatavo kombuču pudelē ar korķi un liec ledusskapī. Apsveicu, tā ir tava pirmā raw kombuča!
 7. Pagatavo jaunu tēju un gatavo jaunu kombučas partiju. Principā – atkārto soļus 1-6.
Kombuča stikla traukos ar ziemassvētku lampiņām

Kombučas gatavošanā lielāko darbu izdara laiks. Sataisi, atstāj uz palodzes un aizmirsti. Izcili!

Otrā fermentācija

Ar otro fermentāciju iesaku darboties tad, kad pats savā praksē esi iemācījies pagatavot labi garšojošu raw kombuču. Citādāk būs grūti saprast, vai kombuča garšo pareizi vai arī esi kaut ko salaidis dēlī.

 1. Atstāj startera šķidrumu nākamajai raw kombučas partijai! Vienmēr atceries no katras savas pagatavotās kombučas partijas atstāt startera šķidrumu nākamajai partijai.
 2. Sagatavo piedevas garšas veidošanai. Lai piešķirtu kombučai kādu īpašu garšu, vari izmantot ogas, augļus, sulas, sīrupus un garšvielas. Par cik fermentācijas pudeles parasti ir ar visai šauru kakliņu, augļus un ogas iesaku sagriezt vai saspiest visnotaļ smalki. Tā tos arī būs vieglāk izņemt no pudeles, kad tās mazgāsi.
 3. Liec piedevas pudelēs. Litra pudelē vari liet aptuveni 1/3 glāzes sulas vai ekvivalentu ogu un augļu daudzumu. Šeit ir brīva vieta eksperimentiem!
 4. Pildi pudeli ar raw kombuču, atstājot nedaudz brīvu vietu. Iesaku atstāt vismaz 3-4 pirkstu platuma brīvu vietiņu, kur uzkrāties gāzei, kas radīsies fermentācijas procesā.
 5. Liec pudeles tumšā vietā, vēlams skapī ar durtiņām. Pudelēm nevajadzētu stāvēt saules gaismā. Vislabāk tās turēt skapī ar durtiņām. Tas arī būs krietni drošāk gan tev, gan tavam mājoklim – gadījumā, ja pudele neizturēs sakrāto spiedienu un eksplodēs. Lai tā nenotiktu…
 6. …reizi dienā vai divās atgaiso pudeli. Ar pāri pārsegtu virtuves dvieli lēnām ver vaļā korķi, pakāpeniski izlaižot nedaudz uzkrātās gāzes. Dažādi kombučas meistari strīdās par to, vai pudeles vajag atgaisot, bet es iesaku labāk to izdarīt reizi vienā vai divās dienās, lai būtu droši.
 7. Pēc 1-3 dienām uzmanīgi atver pudeli un nogaršo kombuču. Ar 1-3 dienām var pietikt, lai kombuča fermentācijas procesā attīstītu gana daudz gāzes un ievilktos garša no pievienotajām piedevām. Uzmanīgi atver kombučas pudeli (pakāpeniski izlaižot gāzi) un caur sietiņu lej to glāzē. Ja vēlies, vari to noturēt vēl kādu dienu vai divas – tas pēc taviem garšas ieskatiem.
aveņu kombuča divkāršā fermentācija

Mans pirmais divkārt fermentētas kombučas mēģinājums. Vēl daudz kas jāmācās, bet sanāca garšīgi!

Ieteikumi vienkāršai un nekļūdainai pagatavošanai

Uzstādi atgādinājumus telefonā vai kalendārā, lai neaizmirstu kombuču laicīgi pārliet uzglabāšanas traukā.

Veido pierakstus par katras kombučas partijas sastāvdaļām un gatavošanas ilgumu. Pieraksti ļoti noderēs, apgūstot kombučas gatavošanu. Balstoties uz savu aprakstīto pieredzi, tu varēsi saprast, kā pagatavot kombuču perfektu katru reizi un ko vari pielāgot gatavošanas procesā (ja tas ir nepieciešams). Pieraksti lieti noderēs arī tad, ja vēlies noteikt gatavošanas ilgumu, izmantojot dažādas tējas (melno, zaļo vai balto). Manā pieredzē zaļās tējas kombuča nogatavojas 2 dienas ātrāk nekā ar melno tēju.

Nepārvieto kombuču gatavošanas laikā. Pagatavo to, noliec piemērotā vietā – un aizmirsti par to. Tā tu sekmēsi viendabīga kultūras slāņa veidošanos un iegūsi mazāk duļķainu kombuču. Es principā par to uz nedēļu vienkārši aizmirstu un vēlāk tajā ielūkojos, pagaršoju kombuču.

Tipiskas kļūdas, gatavojot kombuču

Šīs ir tipiskākās, bet arī viegli novēršamas kļūdas, ko cilvēki pieļauj, gatavojot kombuču mājās.

Kombuča neizdodas, jo nav pievienots cukura vai tā ir par maz. Bieži vien cilvēki satraucas par to, ka kombučai jāpievieno daudz cukura. Tas ir vajadzīgs nevis tev, bet gan SCOBY kultūrai. Līdz ar to nesatraucies par savu diētu. Par to būtu piemērotāk satraukties, kad nākamreiz dzersi kolu. Bet vispār – labāk vispār nesatraukties. Dzīve taču tāpat ir skaista.

Kombuča ir pārāk salda. Raw kombučai nav jāgaršo ļoti saldi – tai ir jābūt vairāk saldskābai. Paturi to vēl 1-2 dienas un pagaršo vēlreiz.

Kombuča ir pārāk skāba. Ja kombuča garšo skāba un savelkoši kā etiķis, tu esi noturējis kombuču pārāk ilgi. Lej to ārā, jo to īsti nevar vairs uzlabot, un sāc jaunu partiju.

Kombučai ir jocīga paskata kārtiņa / tā ir iepelējusi / tā smird. Kombučas slānis, kas veidojas uz tās virsmas, pirmajās dienās var izskatīties ļoti jocīgi. Tomēr kombučai nekad nevajadzētu nepatīkami smirdēt vai būt ar pelējumu. Ja tā notiek, lej to ārā, kārtīgi izmazgā trauku ar trauku līdzekli un sāc visu no jauna. Nekad nedzer sapelējušu kombuču, tas var būt bīstami tavai veselībai!

Kombuča divās stikla pudelēs ar korķi

Otrā fermentācija ir ideāls brīdis, kad izlietot saldētavā pāri palikušas ogas, augļu traukā sen stāvošus augļus un citus produktus, kas citādi aizietu nebūtībā.

Papildus noderīgi informācijas avoti

Par to, kā pagatavot kombuču mājās, esmu lasījusi un skatījusies visnotaļ daudz informācijas. Šeit ir pāris lieliski avoti, kur visai koncentrētā formātā bez liekiem bazariem sniedz visu, kas tev jāzina par kombučas gatavošanu mājās (visi avoti ir angliski):

 • r/Kombucha (Reddit komūna) – manuprāt, Reddit komūnas ir ļoti būtisks informācijas avots. Iesaku pievienoties šai komūnai. Tur varēsi gan aprunāties ar citiem kombučas gatavotājiem par pieredzi, gan arī saprast, kā izskatās pelējums kombučā (šķiet, tas ir top jautājums šajā komūnā). Pirms jaunas diskusijas uzsākšanas gan iesaku vispirms mēģināt atrast atbildes jau esošajās diskusijās.
 • You Brew Kombucha (Youtube kanāls) – šajā kanālā atradīsi visu informāciju, lai pārliecināti varētu uzsākt kombučas gatavošanu savās mājās.
 • Common kombucha problems (video) – ļoti informatīvs video par dažādām lietām, kas kombučas gatavošanas gaitā var noiet vairāk vai mazāk greizi.
 • Kā attaisīt kombučas pudeli? (video) – visnotaļ smieklīgs video par to, kā atvērt un kā labāk nevērt vaļā divkārt fermentētās kombučas pudeli.

Es ar pirmo divkārt fermentētas kombučas pirmo mēģinājumu. Tikko sapildītas un liekamas tumšā kastē uz pāris dienām nogatavināšanai.

Kur var nopirkt kombuču (ja negribas gatavot pašam)

Šie ir zīmoli, kuru kombučas esmu nogaršojusi un varu teikt, ka ir labas:

 • Dzīvības dzēriens – šī ir visplašāk pieejamā kombuča Latvijā, to var atrast praktiski jebkurā Rimi un daudzos citos parastajos pārtikas veikalos
 • Rudy’s Kombucha – Šo kombuču visvairāk esmu manījusi bāru un kafejnīcu piedāvājumā, bet arī dažos veikalos. Lai slavēti bāri un kafejnīcas, kuros ir jēdzīga bezalkoholisko dzērienu izvēle!
 • Kombucha Factory – mans mīļākais vietējo kombučas ražotāju zīmols. Ļoti klasiskas, gardas kombučas par patīkamām cenām!

Visas Kombucha Factory kombučas ir ļoti garšīgas. Mans mīļākais zīmols.

Vai tagad tu zini, kā pagatavot kombuču mājās?
Ja tev ir kādi jautājumi, uzdod tos komentāros zem raksta, labprāt atbildēšu. ⬇

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *