Grāmatas apskats: Kā klausīties džezu – Ted Gioia

Lai kur tu dzīvotu, tev tuvumā ir izcils džezs. Tā sola Teds Džoja (Ted Gioia) grāmatā “How to Listen to Jazz”. Lai nonāktu džezam vēl tuvāk un spētu novērtēt tā daudzveidību, ir vērts uzzināt, kā tieši to klausīties.

Kāpēc es izvēlējos lasīt šo grāmatu
Kas ir Ted Gioia?
Īsumā par grāmatas saturu (bez spoileriem)
Kas man patika
Grāmatas vērtējums
Ko lasīt vai izpētīt tālāk pēc šīs grāmatas

Lasīt un vienlaikus klausīties Teda Džojas grāmatu par to, kā klausīties džezu

Grāmatu par mūziku nevar vienkārši lasīt – tā ir arī jāklausās. “How to Listen to Jazz” piedāvā gana daudz atsauču uz mūziku, ko noklausīties, un likt izlasīto praksē jau no ieteikumiem pirmajās lappusēs.

Kāpēc es izvēlējos lasīt šo grāmatu

Cilvēks atrod džezu savā īstajā brīdī

Katra gada nogalē ar nepacietību gaidu savu Spotify Wrapped top dziesmu izlasi. Manuprāt, tas ir kārtīgs vienā veselā gadā piedzīvotu emociju arhīvs. Ir interesanti vērot savas emocionālās pasaules tendences un kopnoskaņojuma pārmaiņas gadu gaitā. Lai gan tas īsti neparādās top dziesmu augšgalā, 2021.gadā es, šķiet, sāku dzirdēt džezu.

2021. gads bija radījis nogurumu ne tikai no koronavīrusa neapdzēšamības, bet arī no algoritmu piedāvātās vienveidības. Arī iemīļoto mūziķu vidū bija iestājies savdabīgs jaunumu trūkums kā tādas post-covid sekas. Arī populārajos žanros bija klausāma vien nogurdinoša atkārtošanās. Jāsaka, ka par spīti šim nepacilājošajam noskaņojumam, mans ikgadējās izlases vaibs bija kļuvis emocionāli daudz vieglāks. Mazāk melanholijas, vairāk enerģijas un mierīga ritmiskuma. Tam visam pa vidu es atklāju džezu un tā dažādos žanrus. Sāku kolekcionēt mīļākos gabalus divās pleilistēs: modernais un klasiskais džezs. Vismaz tā to iedalu es, muzikāli neizglītotais amatierklausītājs.

Vai džezam jāstāv augstajos plauktiņos?

Džezu cilvēki ir uzlikuši tik augstos plauktos, ka parastie mirstīgie, šķiet, tos sasniedz reti. Reiz ieminējos draugiem, ka esmu domājusi par to, kā tas būtu: apgūt džeza mūzikas teoriju. Man veltītie raižpilnie skatieni lika domāt, vai gadījumā nebiju samisējusies un pateikusi, ka gribu kļūt par astronautu mēneša laikā. Kāpēc džezs šodien ir tik sarežģīts, elitārs un nepieejams? Vai tam tā ir jābūt? Kāpēc parastais klausītājs bieži vien izjūt vai nu distanci vai vienkārši garlaicību, sastopoties ar džezu? Vai nezinot džeza mūzikas teoriju, var saprast džezu?

Par spīti atbilžu trūkumam un pamazām augošajam jautājumu apjomam, turpināju kolekcionēt savas džeza izlases un apjaust, cik dažāds tas mēdz būt. Emocionāli biju atradusi saikni ar šo žanru un spēju to uztaustīt arvien stingrāk. Es vēlējos saprast šo mūziku. Vai to var saprast, nezinot mūzikas teoriju? Kā vēsta labi zināms sakāmvārds: mēģināts nav zaudēts. Lasīt, lai spētu labāk klausīties, šķita interesants veids, kā to iesākt.

Teda Džojas grāmata "How to Listen to Jazz" kā mana piektā 2022. gadā izlasītā grāmata

Kas ir Ted Gioia?

Teds Džoja (Ted Gioia) ir 1957. gadā dzimis amerikāņu izcelsmes džeza mūzikas kritiķis un mūzikas vēsturnieks. Viņš ir autors vairāk nekā 10 grāmatām par un ap mūziku, kā arī pats ir džeza mūziķis un ir viens no Stenfordas universitātes džeza studiju programmas pamatlicējiem.

Vairāk par autoru un viņa darbību iespējams uzzināt viņa mājaslapā Tedgioia.com.

Īsumā par grāmatas saturu (bez spoileriem)

Grāmata iedalāma četrās daļās.

Pirmā daļa vēsta par elementiem, kam pievērst uzmanību, klausoties jebkādu džeza skaņdarbu. Tie ir pāris būtiski ieteikumi, par kuriem autors izstāsta ļoti viegli un saprotami. Viscaur šajā nodaļā atrodamas references uz konkrētiem mūzikas darbiem, kurus klausīties.

Otrā daļa sniedz ieskatu dažādos džeza žanros hronoloģiskā tā attīstības secībā. Protams, tik nelielā grāmatā kā “How to Listen to Jazz” netiek izstāstīts pilnīgi viss, bet gan būtiskākais par katra žanra attīstību un tā muzikālajām iezīmēm. Manuprāt, tas ir gana labs ieskats vispārīgas izpratnes gūšanai. Ja gribas lasīt padziļinātāk, tad, visticamāk, labi noderēs šī paša autora grāmata “The History of Jazz”. Arī “How to Listen to Jazz” ir gana daudz laika, ko veltīt žanru izpētei. Tam lieti noderēs katram žanram piekabinātie klausāmsaraksti ar zīmīgākajiem tā pārstāvjiem.

Trešā daļa sniedz ieskatu, autoraprāt, ievērojamāko džeza lielmeistaru daiļradē. Tiesa, autors pats jau pašā nodaļas sākumā piekodina, ka mūziķu dzīves gājuma apraksti jāmeklē vai nu filmās, vai citās grāmatās. Šeit Teds Džoja koncentrējas vairāk uz katra džeza spēlētāja muzikālajām raksturīpašībām un to izmaiņām gadu gaitā. Tāpat kā pie žanriem, Džoja sniedz gana plašu audiokarti zināšanai, ar ko sākt, lai iepazītu konkrētā mūziķa daiļradi.

Ceturtajā un grāmatu noslēdzošajā daļā autors runā par to, kā klausīties džezu šodien. Šī nodaļa ir ļoti interesanta, jo ļauj saprast to, kā ir izmainījusies džeza mūzika un kādā stadijā tā ir šobrīd.

Kas man patika

Mani uzrunāja Teda Džojas prasme rakstīt par džezu vienkārši, saprotami un ļoti aicinoši. Autoraprāt, ikviens cilvēks var saklausīt džezu un to saprast arī bez muzikālās izglītības. Grāmata sniedz informāciju par klausīšanās iemaņām tieši šādam nepieredzējušam un neprofesionālam klausītājam, kuru starpā ierindojos arī es. Patīkami ir tas, ka nevienā brīdī nebija jūtams, ka autors radītu distanci starp subjektu un lasītāju kā klausītāju.

Grāmatu lasīju aptuveni trīs nedēļas. Patīkams pārsteigums bija par to, ka pa šo laiku ievēroju sevī interesi par džeza gabaliem, kas mani parasti neuzrunā. Saprotot to iespējamās atšķirības un manām džeza žanru preferencēm, ir vieglāk uzklausīt citādus džeza paveidus bez aizspriedumiem vai sevi pašpiepildošām ekspektācijām. Manuprāt, trīs nedēļu laikā sajust ietekmi no lasītā vien ir ļoti labs indikators par to, ka grāmatai ir, ko sniegt lasītājam.

Grāmatu lasot, no sirds iesaku veidot pašam savas piezīmes – un vispār nesteigties ar grāmatas izlasīšanu. Iesaku arī veidot pleilisti savā iecienītākajā mūzikas platformā. Ļoti daudz mūzikas ir atrodams Spotify, savukārt dzīvos ierakstus visai viegli var sameklēt Youtube platformā. Arī es sāku veidot klausāmsarakstu Spotify atbilstoši grāmatā lasītajam, ar to papildinot savu klasiskā un modernā džeza atskaņošanas sarakstu kolekciju.

Lasīšanas laikā esmu arī guvusi tik daudz idejas, ko izpētīt tālāk! Mūzika vienmēr ir labs lauciņš, kurā rakties dziļāk visdažādākajos virzienos un augsnēs.

Grāmatas vērtējums

Mans vērtējums 5 zvaigžņu skalā: ★★★★★
Man patiešām ļoti patika šī grāmata un visa tās lasīšanas gaitā gūtā pieredze. Absolūti rekomendēju izlasīt ikvienam!

Vidējais lasītāju vērtējums Goodreads (lasīšanas brīdī): 4.07 zvaigznes

Kur ir pieejama šī grāmata: Grāmata nav tulkota latviski, tomēr ir pieejama gan angliski, gan tulkojumā vairākās valodās. Es grāmatu angļu valodā pasūtīju no Book Depository internetveikala. Tā ir pieejama arī citos internetveikalos gan taustāmā, gan e-grāmatas formātā.

Vai es lasītu vēlreiz? Klausīšanās vērta džeza, šķiet, ir tonnām. Līdz ar to noteikti vairākkārt ieskatīšos grāmatā esošajiem ieteicamajiem klausāmsarakstiem.

Šī grāmata mani mudina izlasīt arī: Citas autora grāmatas, kā arī dažādu džeza lielmeistaru biogrāfijas.

Ko lasīt vai izpētīt pēc šīs grāmatas

Par džeza un mūzikas vēsturi. Jau lūkojos pasūtīt šī paša autora grāmatas “The History of Jazz” vai “Music: A Subversive History”. Papildus noteikti iesaku ieskatīties autora mājaslapā, kur atrodamas atsauces uz MEGA daudz viņa veidotajām publikācijām par mūziku.

Džeza leģendu biogrāfijas un autobiogrāfijas. Par cik man ļoti pie sirds iet Miles Davis mūzika, labprāt izlasītu “Miles: The Autobiography”. Tāpat arī Billijas Holidejas autobiogrāfiju “Lady Sings the Blues”.

Klausīties džezu. Atrast savus žanrus un izpētīt, ko sniedz dažādas valstis, tai skaitā pašmāju džeza mūziķu arsenāls. Droši var sākt ar ašu meklēšanu Spotify platformā. Es, piemēram, meklētājā aši ierakstot lithuanian jazz, atradu lieliskos Brave Noises: lietuviešu ekvivalentu GoGo Penguin mūzikai.

Iet uz džeza koncertiem. Šogad noteikti jāiedod sev iespēja kā amaterklausītājam paviesoties Saulkrasti Jazz festivālā. Bet vispār – jāiet uz visu, ko piedāvā grupas un mūzikas bāri. Seko līdzi Jazzin.lv, Biļešu Servisa un Biļešu Paradīzes pasākumu sarakstam, kā arī vietējo mūzikas bāru pasākumu afišām.

Kur doties klausīties džezu?
Iesaki labas mūzikas vietas komentāros zemāk!

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *