Kā iepirkties tirgū ar saviem iepakojumiem

pārtikas iepirkumu groziņš un tašiņa
Izlasīsi 9 minūtēs

Viens no veidiem, kā līdz ar pārtikas produktiem nopirkt iespējami mazāk iepakojumus, ir iepirkšanās tirgū. Rakstā lasi par to, kā sagatavoties un iepirkties tirgū.

Table Of Contents

Pārtikas produkti un iepakojumi

Rimi vai citos pārtikas veikalos mēs lielākoties rēķināmies ar safasētiem pārtikas produktiem vai neiepakotu svaigo produkciju. Savukārt tirgus, manuprāt, daudz vairāk asociējas ar svaigu produkciju, nevis ar iepakojumiem. Iespējams, tas novērš mūsu uzmanību no fakta, ka tirgū teju katru sveramo produktu aši grūž plastmasas maisiņos, dažreiz pat divkārtīgi. “Drošībai”.

Daudziem noteikti ir pazīstama šāda aina, pārnākot mājās no tirgus.

Katru reizi, kad dodamies iepirkties uz tirgu (vai veikalu), mums ir iespēja izvēlēties iepirkties citādāk. Līdz ar gardām ogām un dārzeņiem mēs varam nepārnest mājās arī veselu plastmasas maisiņu varavīksni. Kā to izdarīt?

Kā sagatavoties pirms iepirkšanās tirgū

Manuprāt, ir divi galvenie veidi, kā veiksmīgi sagatavoties pirms iepirkšanās veikalā vai tirgū.

Izveido iepirkumu sarakstu. Saraksti visu, ko plāno iegādāties. Tā tu varēsi saprast, kādus produktus tu pirksi un kāda veida atkārtoti izmantojamos iepakojumos tos varētu iesaiņot.

Paņemt mājās esošus un atkārtoti izmantojamus iepakojumus. Produktus var salikt plastmasas kastītēs, stikla burciņās, atkārtoti izmantojamos produktu maisiņos vai vismaz mājās jau esošos plastmasas maisiņos.

Savukārt visus produktus tu vari salikt mugursomā, auduma tašiņās un pat velo groziņā (ja uz tirgu dodies ar velosipēdu, kam ir noņemams groziņš).

Kā iepirkties tirgū ar saviem iepakojumiem

Kā iepirkties tirgū ar saviem iepakojumiem

Tas ir gluži vienkārši: tev pārdevējam jāiedod savi produktu maisiņi, pirms pārdevējs ir paķēris plastmasas maisiņu. 🙂

Es tirgū vienmēr uzsāku sarunu un vienlaikus pasniedzu savu iepakojumu. Pārdevēji bieži vien jau stāv ar maisiņu rokās, gatavi likt tajā iekšā pircējam nepieciešamo produktu. Tāpēc esi pirmais un pasniedz pārdevējam savu iepakojumu! Ja tā ir kārbiņa, dod to jau atvērtā veidā, lai pārdevējam nav daudz jāņemas par un ap tavu iepakojumu.

Noteikti esi jau gatavs padot savu iepakojumu. Esi iejūtīgs pret citiem pircējiem! Nevienam nepatīk cilvēki, kas tikai pie kases sāk meklēt, kur ir produktu maisiņš, kur ir nauda, kur ir viss pārējais… 🙂

Ja tev ir izbeigušies produktu maisiņi, bet ir jānopērk vēl citi produkti, pārskati savu iepirkumu grozu. Es parasti tirgū vienkārši kaut kur piestāju un pārcilāju nopirktos produktus. Palūko, vai kādu no jau paņemtajiem produktiem vari izņemt no maisiņa. Ja nevari – apsver domu šo trūkstošo produktu nopirkt nākamreiz, kad būsi veikalā (lai izvairītos ņemt plastmasas maisiņu).

Produkti, kurus nevar iegādāties bez iepakojuma

Ne visi produkti ir nopērkami bez iepakojuma. Tādā gadījumā ir trīs opcijas: šos produktus pagatavot pašam, produktus nepirkt, vai arī nopirkt iespējami pārstrādājamā iepakojumā.

Dažādas veikalā un tirgū nopērkamas lietas var arī pagatavot mājās! Izmēģini uzcept maizi, pagatavot augu pienu mājās, uzcept cepumus vai kūku. Iespēju ir tik ļoti daudz! Par paša gatavotu humusu mājas ballītē vienmēr ir lielāka sajūsma, nekā par veikalā nopirktajiem. 🙂

Kā pirmo variantu vienmēr iesaku apsvērt domu produktu nepirkt. Tā tu varēsi izvairīties no impulsa pirkumiem. Bieži vien tie ir dažādi našķi un saldumi, kā arī jauni produkti un superēdienu (superfood) produkti. Bieži vien tādi vienkārši tiek nogrūsti plauktiņā pēc tam, kad tie tiek atvesti mājās.

Ja šo produktu tu tomēr vēlies vai tev vajag iegādāties, mēģini atrast alternatīvu ar dabai draudzīgāku iepakojumu. Tas nozīmē – vismaz šķirojamu iepakojumu. Piemēram, plastmasas iepakojuma vietā meklēt alternatīvas metāla, stikla vai papīra iepakojumā.

Mīti par iepirkšanos ar saviem iepakojumiem

Produktu maisiņi ir dārgi. Produktu maisiņu iegāde ir vienreizēja investīcija, kas atmaksāsies jau ļoti tuvā nākotnē. Pirmkārt, izturīgi maisiņi tev kalpos ilgi. Otrkārt, tev nebūs jāiegādājas vienreizlietojami plastmasas vai papīra maisiņi. Vēl lētāks variants ir maisiņus izgatavot pašam. Iespēju ir daudz, iesaku paskatīties idejas Pinterestā un ļauties rokdarbiem! 

Pārdevējas dusmosies, ja iepirkšos ar saviem maisiņiem. Manā pieredzē pārdevējas nekad nav dusmojošās manu produktu maisiņu dēļ – ir tieši otrādāk, it sevišķi tirgū! Nekad neesmu saņēmusi tik daudz komplimentus un piedalījusies foršās sarunās, kā tad, kad iepērkos ar saviem produktu maisiņiem! 🙂 Izmēģini – šo mītu salauzīsi jau pirmajā iepirkšanās reizē.

Tas ir neērti. Nevajag ņemt līdzi uz veikalu 5 auduma tašas, desmit burciņas un 20 produktu maisiņus. Jā, tad būs neērti! Ņem tieši tik, cik tev nepieciešams. Ņem produktu maisiņus tiem produktiem, kurus tu liksi maisiņos (sēnes, nelieli produkti, salāti u.c.). Ābolus, apelsīnus, banānus un tamlīdzīgus lielus produktus var arī likt vienkārši iepirkumu grozā bez maisiņiem. Tiem ir miza.

Pārdevējām nepatīk necaurredzami maisiņi. Tās ir tikai aizdomas, kas realitātē tā nekad nav problēma. Ja pārdevējai būs nepieciešams ieskatīties maisiņā, to var atvērt. 

Iepirkties ar saviem maisiņiem ir jocīgi. Izmēģini tik un tā! 🙂 Tas ir interesanti un daudziem cilvēkiem noteikti būs kaut kas jauns. Man patīk vērot, kā pārdevējas ar interesi nopēta manus produktu maisiņus. Bieži vien man uzdod arī jautājumus, kur tādus var nopirkt. Iepērkoties ar saviem maisiņiem, tu kādam vari atklāt kaut ko jaunu, un tu esi less waste dzīvesveida vēstnesis. Lepojies ar to! 🙂 

Citi jautājumi un atbildes

Kur var nopirkt atkārtoti izmantojamos maisiņus?

Rimi ir pieejami zaļi produktu maisiņi (atrodami augļu un dārzeņu nodaļā). Dažāda veida produktu maisiņus atradīsi jebkurā no Latvijas beziepakojuma produktu veikaliem – BurkaZeroveikalsZemes Draugs (šie visi ir Rīgā), Kuule (Kuldīgā), Ber un Sver (Jelgavā), Ieber (Cēsīs), Neiepakots (Siguldā).

Šādus maisiņus vari uzšūt arī pats no mājās esošiem audumu atgriezumiem vai novalkātiem apģērbiem. Izvēlies iespējami vieglu materiālu (lai nepārmaksātu par produktiem). Tam nav obligāti jābūt caurspīdīgam.

Kur var iegādāties auduma tašiņas?

Domāju, ka ikvienam mājās ir vismaz viena darbā vai kaut kādā pasākumā iegūta tašiņa. Ja tev tādas tomēr nav, tās ir nopērkamas vairumā pārtikas un apģērbu veikalu, kā arī beiziepakojuma produktu veikalos. Iesaku atbalstīt arī vietējos māksliniekus un nopirkt skaistu dizaina auduma tašiņu.

Es iegādājos jaunu auduma tašiņu Viļņas VEGFEST 2018, jo mani absolūti uzrunāja uz tās uzdrukātais sauklis. 😛
Uz tirgu un veikalu bieži braucu arī ar velosipēdu, kam ir groziņš, kur salikt produktus. Augšējā bildē redzamais velo groziņš ir no veikala Gandrs klāsta.pārtikas iepirkumu groziņš un tašiņa

Uzdod savu jautājumu komentāros zemāk!

1 thought on “Kā iepirkties tirgū ar saviem iepakojumiem”

  1. Pingback: Zero waste produkti - ko izmantot? – Dari Lietas blogs

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *