Izšūšana ar roku uz apģērba. Jauns hobijs

Izšūšana ar roku - svārki ar olīvzaru
Izlasīsi 15 minūtēs

Man vienmēr ir patikušas drēbes ar izšuvumiem. Ne vienmēr gan paveicas ko interesantu atrast apģērbu veikalos. Tāpēc aprīlī izlēmu patiešām darīt lietas un ar roku izšūt pašai savus dizainus uz apģērbiem. Pāris lēnu, bet pacietības pilnu un aizraujošu mēnešu garumā trenējos un izšuvu savus pirmos projektus. Par izšūto un to, kāpēc man iepatikusies tieši izšūšana ar roku, stāstu šajā rakstā.

Izšūšana un es

Izšūšana bija aktuāla nodarbe pamatskolas laikā. Kā jau meitene pamatskolā, mājturības stundās saskāros ar izšūšanu dubultajā krustdūrienā. Tas ir ļoti vienkāršs rokdarbu veids. Viss, ko tev vajag, ir tikai pacietība. Priekš manis tā bija ļoti relaksējoša nodarbe, jo diži daudz nebija jāpiedomā: skaties uz attēlu, kas sazīmēts pikselīšos, un aiziet! Gan skolas laikā, gan pēc tās es paspēju izšūt vairākas spilvendrānas.

Jāsaka, ka mājturības skolotājiem vajadzētu ļaut skolēniem daudz vairāk izpausties ar savām idejām – piemēram, izveidot izšūšanas rakstu no sava zīmējuma vai fotogrāfijas. Mana mājturības skolotāja teju vienmēr uzspieda uz savām idejām un zīmējumiem (ne tikai izšūšanā). Manuprāt, daudz foršāk būtu bijis, ja mēs varētu izvēlēties ko vairāk, nevis tikai starp kaķīti un sunīti (tādas bija mūsu opcijas). Izvēlēties piemērotu attēlu, to pārzīmēt izšūšanas rakstā un piemeklēt pareizos toņus – lūk, kas varētu iemācīt daudz ko vairāk!

Lai gan izšūt dubultkrustdūrienā man ļoti patika, es īsti neredzēju tam lielu devumu. Spilvenu mājās bija gana, un īsti nezināju, ko vēl varētu izšūt šajā dūriena veidā. Tas šķita vecmodīgi. Lieli pikseļi man arī tik ļoti vairs necepīja. Tāpēc izšūšanai liku mieru.

Līdz 2021. gadam. 🙂

Lojas upe pārgājiens titulbilde

(attēlā) Mans mīļākais T-krekls, pirkts New Yorker par pāris eirikiem. Ar visironiskāko izšuvumu. Kad uzvelku šo kreklu, tad vienmēr sanāk daudz izdarīt!

Par apģērbiem ar izšuvumiem

Izšūšana ar roku mani ieinteresēja tad, kad pandēmijas laikā pamanīju, ka drēbes, ko es izvēlos vilkt visbiežāk, ir ar izšuvumiem. Lielākoties ar uzrakstiem, bet dažas arī ar citiem dekoratīviem elementiem. Man ļoti patīk gan ļoti lieli un detalizēti izšuvumu dizaini, gan arī vienkārši līnijzīmējumi vai uzraksti. Mans vismīļākais krekls ir ar baltiem diegiem izšūtu vienkāršu uzrakstu, toties ar veselu vaibu.

(attēlā) Tik vienkārši, bet forši! Un jā, man ir kaķis un izbeidzās auduma rullītis. 😀

Ar vai bez izšuvumiem, es parasti novērtēju vienkāršus kreklus. Lielākoties melnus. Kā ieeju veikalā ar domu atrast kaut ko krāsainu, tā nopērku melnu! Šeit vēl divi man mīļi krekliņi.

Rožainais crop top (īskrekls?) atradās māsas mašīnā un es to piesavinājos sev (ja tas, lasītāj, ir tavējais, tad atvaino! 😀 ). Ļoti skaists florālais dizains ar foršu novietojumu zem plecu līnijas. Otrais krekls ar skariņām iegūts no māsas drēbju skapja (pavisam legāli). Man ļoti patīk skariņu josla, kā arī manai rokdarbu laika līnijai tik simboliskie krustiņi.

(attēlā) Man šķiet, ka sarkani puķainajā crop topā mani vasarā varēja satikt teju katru otro dienu.

Bieži vien tieši humpalās var atrast baigi foršus izšūtus apģērba gabalus. Es joprojām sēroju par to garām palaisto oversize džinsu jaku ar lielām, skaistām rozēm uz rokām un muguras! Tā ir mana mācība nekad, nekad neapšaubīt savas izvēles humpalās. Ja reiz ir čujs, tad jāņem ciet!

Laikam karma mani tomēr mīl. Vienu citu dienu palaimējās atrast šos burvīgos svārkus. Es jau tos ieraudzījusi zināju, ka pirkšu. Labi, ka tā! Man ļoti patīk gan izšuvums (tiesa, noteikti ar mašīnu, ne roku), gan mežģīņaini caurā josla. Neesmu baigais svārku fanāts, taču šie ir fantastiski svārki.

(attēlā) Ja redzētu šos svārkus uz citas sievietes, nekad nepateiktu, ka tie ir nopirkti humpalās.

Kāpēc es izvēlējos izšūt apģērba gabalus

Kad apsveru domu par jaunu hobiju vai kaut kā radīšanu, es cenšos pārliecināties par vairākām lietām.

Pirmkārt, radītajam ir jābūt pielietojumam. Lai gan rokdarbi un amatniecība ir labas lietas, manuprāt, pasaule jau tā ir pilna ar koka sūdiņiem un citiem plauktu putekļu vācējiem. Līdz ar to es noteikti nevēlos tam pievienot savu artavu.

Otrkārt, ja radīto var izmantot atkārtoti un, iespējams, pat vairākos veidos, tas vispār ir izcili. Man prātā perfekti salikās plāns izšūt savus dizainus uz kvalitatīviem humpalās pirktiem apģērbiem. Lietots apģērbs, atsvaidzināts ar manu personīgo stila piesitienu un dizainu. Lieliski! Pie tam katrs apģērba gabals ir darbs, pie kura esmu esmu pavadījusi vairākas stundas, ja ne dienas. Izšūšana ir sava veida meditācija ar patīkamu procesu un valkājamu gala rezultātu.

(attēlā) Pirmos mulinē diegu toņus nopirku uz dullo. Biju paredzējusi vien patrenēties dažādus izšūšanas veidus.

Kur es smeļos iedvesmu

Iedvesmu smeļos no vairākām vietām internetā. Tiesa, parasti meklēju angliski pēc atslēgvārda hand embroidery, jo šķiet, ka latvieši nav baigi izcēlušies ar izšuvumiem modernākā stilā. Noteikti meklēju materiālus par izšūšanu ar roku, jo pastāv arī mašīnizšūšana (machine embroidery).

Pinterest. Tā ir klasiska pirmā vieta, kur, manuprāt, teju visi meklē idejas. Tur es parasti meklēju gan recepšu, gan tetovējumu, gan arī izšūšanas projektu idejas. Par cik neesmu mākslinieks, meklēju gatavus zīmējumus vai attēlus, lai tos izšūtu pilnībā identiski vai daļēji adaptētu savā dizainā.

Reddit. Esmu pievienojusies lieliskai komūnai Redditā: Embroidery. Tur ir gan iesācēji, gan absolūti izcili mākslinieki. Ko tik cilvēki izdomā un rada! 🙂 Tur esmu guvusi gan daudzas idejas, gan vienkārši priecājusies par to, cik skaisti cilvēkiem sanāk. Reddit vispār ir super štelle, ja meklē informāciju vai domubiedrus par kādu specifisku tēmu.

Instagram. Par cik man patīk teksti uz apģērba, ļoti daudz idejas gūstu Instagramā. Vai nu tie būtu citāti vai arī episki komentāri. Citreiz tās ir bildes. Tā var būt arī attieksme un ideja, kurai pēc tam piemeklēju vārdus vai vizuālus simbolus.

(attēlā) Man vienmēr ir paticis vienkāršs (un lielākoties melns) apģērbs ar pāris interesantiem akcentiem.

Trenēšanās, no kuras sanāca dizains

Drēbju skapī sakarīgākais, uz kā izmēģināt pirmās šūšanas manieres un aprastu ar smalko adatu un diegu, bija pelēki džinsu svārki. Džinss ir ļoti pateicīgs audums, lai sāktu iepazīt izšūšanu ar roku uz auduma. Tas ir biezs un nestaipīgs, tādēļ nav nepieciešamības uzreiz sākt piemeklēt un darboties ar auduma stabilizatoru.

Izšūšana svārki Aš nieko nebijau

(attēlā) Manas pirmās līnijas uz auduma.

Sākumā paralēli Youtube video trenējos izšūt dažādu veidu taisnas līnijas, lai saprastu, kādu attēlu tās veido un kā tās atšķiras. Jo vairāk izmēģināju, jo vairāk sāka veidoties kaut kāds kopējs zīmējuma tēls. Izdomāju, ka vajadzētu pamēģināt izšūt uzrakstu (jo padomā bija daudz uzrakstu dizainu idejas). Par cik vēl nebiju nopirkusi auduma zīmuli, ar ko novilkt līnijas, principā maucu freehandā. 😀

Man pašai par pārsteigumu izdevās visnotaļ smuks dizains! Pat uzraksts brīvā formātā sanāca pārsteidzoši labi. Izšuvu Daddy Was a Milkman dziesmas “Aš nieko nebijau” piedziedājuma frāzi. Es ne no kā nebaidos – tas šķita zīmīgi arī šim jaunuzsāktajam hobijam.

(attēlā) Minimālistiski, pilnīgi random, bet man patīk!

Mans pirmais nopietnais izšūšanas projekts

Pirmajam lielajam projektam humpalās nopirku tumšpelēkus džinsu svārkus, šoreiz ar piegulošāku piegriezumu. Svārku priekšpusē pa vidu esošā šuve nodalīja divus lielus laukumus. Vēlējos izšūt vienu no tiem. Sapratu, ka sākumā man būtu nepieciešams atrast gana vienkāršu attēlu, kas ļautu papraktizēt pāris veidu šūšanas manieres un sākt variēt ar toņiem un to pārejām.

Pēc sava boarda iestartēšanas Pinterestā atradu skaistu akvareļzīmējumu ar olīvkoka zaru un olīvām. Tas mani uzrunāja, un ar bildi telefonā devos uz Hobbyset veikalu iepirkt nepieciešamo toņu mulinē diegus.

Sākot izšūt, es sapratu, ka vēl nezinu, kādā virzienā un ar kādu šuvumu man šūt! Sāku paralēli skatīties instrukciju video un domāt, kā mana attēla elementi izskatītos vislabāk. Pamazām arī sapratu, kur vajadzīgs vispirms izšūt pamatkontūras, pāri kurām ar diegu aizpildīt lielākus laukumus. Atskārtu, ka olīvas ieēnošanai vajadzētu daudz tumšāku pelēko toni, citādāk tā īsti neizskatījās pēc olīvas. Vēlāk izšūto gaišo diegu noārdīju nost un turpināju darbu pie stumbra un lapiņām.

Izšūšana ar roku olīvzars attēls

(attēlā) Biedējoši lielais attēls ekrānā, vien divas lapiņas pirmajā vakarā. Te būs, ko pasēdēt!

Ik pa vakariem izšuvu pa pāris lapiņām. Šuvuma veids praktiski bija viens un tas pats. No sākuma izšuj kontūras, tad aizpildi laukumus. Ar laiku jau arī sapratu, kā labāk variēt ar toņiem. Lai gan jāsaka, ka plūstošas toņu pārejas izšūt nav tik vienkārši! Ar to man vēl būs jāpatrenējas krietni daudz.

(attēlā) Ar auduma zīmuli uzzīmē kontūras un bliez! Ar pacietību – izšūšana nerit vis tik ātri.

Gala rezultāts mani ļoti apmierina. Lapiņas noteikti daudzviet varēja būt izšūtas daudz precīzāk un varbūt vēl daiļāk būtu, ja izmantotu plašāko zaļo diegu toņu paleti. Tomēr priekš pirmā lielā projekta es jūtos nudien lepna ar padarīto! Valkāt šos svārkus ir īpaši, jo tos esmu apčamdījusi un pie tiem sēdējusi daudzus skaistus vakarus, paralēli šūšanai pārdomājot dzīvi un podkāstos vai mūzikā dzirdēto.

(attēlā) Beigās pārtaisīju olīvu ēnas un spīdumus, kā arī izlēmu atstāt zariņu vienā tonī.

Idejas nākotnes projektiem

Pabeigusi šo svārku projektu, varu viennozīmīgi teikt, ka izšūšana ir un paliks manā iemīļoto nodarbju lokā! Esmu noklausījusies tik daudz podkāstu epizodes un albumus. Esmu daudz ko vienkārši pārdomājusi klusumā. Un rezultātā top foršs, rūpīgs darbiņš, ko varēšu nēsāt!

Plānoju turpināt savus auduma stabilizatora meklējumus, lai varētu izšūt t-kreklus, džemperus, bikses un vēl daudz ko. Noteikti vēlos pamēģināt arī sienas dekora izveidi, atstājot audumu izšūšanas riņķī. Ir tik daudz idejas! Vajag tikai šūt, šūt un šūt. 🙂

Domāju, ka pēc pāris projektiem jau būšu gana daudz sapratusi, lai par izšūšanu ar roku pastāstītu vairāk. Par to tad arī rakstīšu nākamajā rakstā.

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *