Grāmatas apskats: Mazliet dzīvības – Hanja Janagihara

Hanjas Janagiharas “Mazliet dzīvības” (A Little Life) ir grāmata, kuru lasītāji gan mīl, gan nīst. Vismaz to vēsta diametrāli pretējās atsauksmes Goodreads vietnē. Šādas grāmatas ļauj atklāt, kā aprakstītos pārdzīvojumus navigē ne tikai grāmatas varoņi, bet arī lasītājs.

Kāpēc es izvēlējos lasīt šo grāmatu
Īsumā par grāmatas saturu (bez spoileriem)
Kas mani uzrunāja
Kas nebija tik veiksmīgi
Grāmatas vērtējums

Hanja Janagihara "Mazliet dzīvības" e-grāmata

Man kārtīgi noveicās, uztrāpot uz Rakuten Kobo e-grāmatu internetveikala atlaidēm. Nopirku šo e-grāmatu par nepilniem trim Eiro.

Kāpēc es izvēlējos lasīt šo grāmatu

Par “Mazliet dzīvības” uzzināju no Goodreads lokā uznirušajām atsauksmēm. Ieskatoties vairāku lasītāju atsauksmēs, intrigu rada to galējības: no “izcila grāmata” līdz pat “fuck this book“. Papildus atsauksmēm mani uzrunāja arī grāmatas vāka attēls. Tajā attēlots cilvēks, kas izdzīvo šķietami spēcīgas emocionālas un/vai fiziskas sāpes. Lai gan citu lasītāju atsauksmes ļāva to nojaust, es nebiju gaidījusi, ka lasot ļoti bieži jutīšos kā šis sāpju māktais cilvēks uz grāmatas vāka. Pirmkārt jau tādēļ, ka es nezināju arī to, ka šī grāmata stiepjas pāri 700 lappusēm. 😅

Neliela piebilde par rakstā iekļautajām citātbildēm. Šoreiz no grāmatas izrakstītie citāti ir tematiski ļoti dažādi. Manuprāt, izlasot tos atsevišķi, nav iespējams gūt pilnīgu ieskatu grāmatas saturā. Tie drīzāk ir kāda no grāmatas personāžu domu un izjūtu pasaules momentuzņēmumi, kas uzrunāja ar savu īpašo noskaņu.

Hanja Janagihara "Mazliet dzīvības" citāts

Īsumā par grāmatas saturu (bez spoileriem)

Vairāk kā 700 lappušu garumā autore iepazīstina ar četriem draugiem – Malkolmu, Džūdu, JB un Vilemu – un to, kā mainās gan viņu individuālās dzīves, draudzība un attiecības ar citiem cilvēkiem. Stāsta centrā lielākoties ir viena tēla dzīvesstāsts. Ap to Janagihara apvijusi un pa pārsteidzošam gabaliņam atklājusi arī pārējo personāžu paralēlo dzīvju notikumus un pārdzīvojumus.

Diezgan biezā grāmata patiešām detalizēti (un dažreiz pat sāpīgi lēni) izved cauri visu tēlu dzīves līnijām no aptuveni skolas laika līdz pat 50 gadu laika nogrieznim. Pirms grāmatas lasīšanas tās anotācijai vien uzmetu aci. Līdz ar to lasīju grāmatu ar ekspektāciju par tādu kā draugu piedzīvojumu stāstu izlasi. Bet nekā! Vai grāmatas varoņu dzīves ir tās saulainākās un mierpilnākās? Nē, ne gluži.

Negribu vairāk stāstīt, jo, manuprāt, katram lasītājam ir pašam jāatklāj šīs grāmatas saturs kā baltai lapai (bez ievadkursa). Es tikai varu pateikt, ka šī nav nekāda jautro vai varonīgo dzīvesstāstu grāmata. Šī ir grāmata par dzīvi: tik melanholiska un sāpīga, cik tā var būt. Gatavojies vairāk vai mazāk emocionāli pasāpēt.

Hanja Janagihara "Mazliet dzīvības" citāts

Kas mani uzrunāja

Dzīves reālistiskums bez cenzūras. Mani priecē stāsti, kas ataino dzīvi ar visu tās nožēlojamību, melanholiju, kailumu, bezpalīdzību, noklusētām izjūtām, pieredzēm un traumām. Šajā grāmatā neviens tēls nav supervaronis, katram no tiem ir savi mēsli zem paklājiņa, kurus katrs slēpj ar savu individuālo intensitāti. Dodiet man dzīves sāpīgumu pāri fantastikai vai supervaroņiem jebkurā brīdī! Manuprāt, sevis iepazīstināšana ar dzīves tumšo pusi un pārdzīvojumiem, pat ja tikai izdomātā stāstā, ļauj atklāt jaunu leņķi, no kura vēlreiz paskatīties uz dzīvi un saprast, kā to uztvert tālāk.

Kā atklājas grāmatas nosaukuma doma. Vai arī jūs lasot gaidāt to brīdi, kad atklāsies skaidrojums grāmatas nosaukumam? Es tā daru. Manuprāt, tas ir interesants brīdis, kad tev saslēdzas kopā tas, kā tu izproti autora radīto grāmatas nosaukumu, grāmatas saturu un tās galveno vēstījumu. A Little Life ir ļoti intriģējošs nosaukums, un tā nozīme grāmatā atklājas, manuprāt, ļoti negaidītā brīdī. Man gan ir nelielas aizdomas, ka A Little Life nosaukumam un tā tulkojumam “Mazliet dzīvības” ir nedaudz atšķirīgas nozīmes. Bet par to lai spriež katrs lasītājs pats.

Grāmatas apskats Mazliet dzīvības

Grāmata izaicina lasītāja sāpju tolerances slieksni. Grāmata izvelk tevi cauri plašam ne visai patīkamu izjūtu spektram. Dusmas, neizpratne, skumjas, dažbrīd pat vēlme novērsties un neredzēt to nenovēršamo emocionālo avārijas stāvokli, kas jūtami gaida aiz stūra (precīzāk – nākamajā lappusē). Es pilnībā saprotu, kāpēc daži lasītāji, iespējams, izsaucās “fuck this book!!!” un aizmeta grāmatu pret sienu. Ja dzīvē vēlies piedzīvot tikai pozitīvas lietas, tad šī grāmata, visticamāk, būs pārāk tumša priekš tavām preferencēm.

Var rasties kārtīga pieķeršanās varoņiem. Es “vainoju” grāmatas biezumu. 700+ lappušu garumā es nenoliedzami paspēju pieķerties visiem grāmatas varoņiem. Ļoti dzīvīgi izjutu savu klātbūtni viņu pasaulēs, viņu dzīvokļos un savstarpējās sarunās. Tiekot pēdējās lappuses beigās, bija vajadzīgs neliels pārdomu brīdis, lai emocionāli atvadītos no grāmatas personāžiem.

Hanja Janagihara "Mazliet dzīvības" citāts

Jā, es arī tā bieži vien jūtos.

Kas nebija tik veiksmīgi

Vai šī grāmata bija perfekta? Nē. Šie ir, manuprāt, neveiksmīgākie grāmatas aspekti. Tiesa, pat tie visi kopā neizmainīja manu pozitīvo grāmatas gala novērtējumu.

(varbūt) Pārāk daudz traģiskuma. Dažbrīd pieķēru sevi domājam, ka galvenā tēla talantīgums un izcilie panākumi karjerā īsti neiet kopā ar viņa psiholoģisko traumu bagāžu. Nepārprotiet – ar to es nedomāju, ka cilvēkiem ar psihoemocionālām traumām nepienākas būt veiksmīgiem. Lasot man dažbrīd bija grūti noticēt, ka vienīgā joma, kuru bija klaji ietekmējušas viņa psiholoģiskās traumas, ir starppersonu attiecības. Pēc visa, kas izlasīts, man personīgi radās iespaids, ka tik traumētam cilvēkam vispār knapi vajadzētu funkcionēt tipiskajā sabiedriskās dzīves ritmā. Iespējams, es zinu pārāk maz par psiholoģiskajām traumām, lai par to spriestu. Tomēr kaut kur šajā visā man nedaudz zuda ticamības moments. Lai kā arī būtu ar ticamību, tas tomēr ir izdomāts stāsts, un man tik un tā bija interesanti šo visu kārtīgi pārdomāt. Tas priekš manis bija kaut kas jauns.

Mainīgo personu naratīvi jaunās nodaļās. Dažbrīd grāmatas nodaļas iesākas ar naratīvu pavisam citā personā: vispirms stāstītājs runā par viņu, pēcāk naratīvam mainoties uz es personu. Ļoti bieži gadījās, ka lasu jau teju divdesmito lappusi un joprojām nesaprotu, par kuru personāžu ir runa. Tas rada grūtības iztēlē uzzīmēt aprakstītās ainas – līdz ar to nedaudz sabojā stāsta uztveres dinamiku. Grāmata jau tā ir pilna ar negaidītiem stāsta pavērsieniem, kas lasītājam atveras ļoti organiski. Līdz ar to, manuprāt, nebūtu bijis nekas slikts, ja autore jau pirmajās jaunas nodaļas lappusēs būtu skaidri pieminējusi, kurš tēls šobrīd ir pārņēmis stāstītāja lomu.

700+ lappuses. Kāpēc jāraksta tik gari? Jo gari = izcili? Man šķiet, ka nē. Šajā informācijas pārbagātajā laikmetā atņemt lasītājam dzīves laiku 700+ lappušu garumā vispār ir ārkārtīgi liela uzdrīkstēšanās, pat sava veida zādzība. Arī “Mazliet dzīvības” nespēja izmainīt manu uzskatu, ka ir jāspēj izteikties līdz 400 lappušu garumā vai vēl īsāk.

Hanja Janagihara "Mazliet dzīvības" citāts

Grāmatas vērtējums

Mans vērtējums 5 zvaigžņu skalā: ★★★★★

Vidējais lasītāju vērtējums Goodreads (lasīšanas brīdī): 4.32 zvaigznes

Kur ir pieejama šī grāmata: Es nopirku šo grāmatu angļu valodā Rakuten Kobo e-grāmatu veikalā, bet grāmata ir tulkota un pieejama arī latviešu valodā ar nosaukumu “Mazliet dzīvības”

Vai es lasītu vēlreiz? Nē. Es nevaru ciest pārlieku biezas grāmatas, turklāt šo grāmatu jau tā nespēju izlasīt ātrāk kā pusotra mēneša laikā. Lai gan tās garumā paspēju pierast pie visiem varoņiem un to personībām, vēlreiz iet cauri šim stāstam nevēlētos.

Šī grāmata mani mudina izlasīt arī: Kaut ko vēl no šīs rakstnieces rakstītā. Bet… varbūt tomēr nē – izskatās, ka viņai ļoti patīk rakstīt ārkārtīgi biezas grāmatas. Arī jaunākā grāmata To Paradise ir 700+ lappušu gara.

Vai esi lasījis “Mazliet dzīvības”?
Padalies ar saviem iespaidiem komentāros zemāk. ⬇

Citu grāmatu apskati

🔗 Grāmatas apskats: The Tibetan Book of Living and Dying
🔗 Grāmatas apskats: Outliers – Malkolms Gladvels

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *