Divu dienu pārgājiens Rēzekne – Ludza (34 km)

Divu dienu pārgājiens no Rēzeknes līdz Cirma ezeram ar otrās dienas galamērķi Ludzā ir lieliska iespēja noiet 34 km un tā ļoti pozitīvi pazust Latgalē.

Ideja par divu dienu pārgājienu Rēzekne – Ludza radās kopā ar manu māsu. Mēs runājām, ka būtu taču episki noiet no Zilupes līdz Rēzeknei! Pēc vilcienu maršrutu un laiku izpētes secinājām, ka no Zilupes gluži atnākt līdz Rēzeknei nepaspēsim. Tāpēc sapratām, ka vislabāk būtu šo izveidot kā visas nedēļas nogales plānu. Piektdienas vakarā ar vilcienu mēs dosimies uz Rēzekni un tur paliksim viesnīcā. Sestdienu un svētdienu līdz mājupceļa vilcienam veltīsim iešanai.

34 km 2 dienu pārgājiens Rēzekne - Cirma ezers - Ludza

Par pārgājiena maršrutu

Divu dienu pārgājiens ir sadalīts divos atsevišķos maršrutos, katrs paredzēts vienai dienai un ar nakšņošanu pa vidu.

Pirmās dienas maršruts Rēzekne – Cirma ezers (21 km) ir lielākoties pa grants ceļiem.

Otrās dienas maršruts Cirma ezers – Ludza (13 km), lai gan īsāks, ir krietni ainaviskāks. Otrās dienas maršrutā tas nav atzīmēts, taču Iesaku piestāt un nopeldēties Pauguļu ezerā – tas nebūs atzīmēts maršrutā, bet kartē pie maršruta to atradīsi kartē. Tur bija forši!

‼️ Pārgājiena laikā rēķinies ar lauku māju suņiem! Maršruts ved pa grants ceļiem un takām, kas daudzviet stiepjas garām lauku mājām. Tajās var būt arī suņi – arī mēs tādus sastapām, tie skrēja virsū un rēja. Nevienu lielo suni nesatikām, bet iesaku būt piesardzīgam.

Kā sagatavoties pārgājienam

Izpēti transporta iespējas. Rēzekne ir viegli sasniedzama ar vilcienu vai autobusu. Noteikti sāc ar konkrētu reisu izvēli. Tas tev ļaus saprast, cik tev reālistiski būs laiks iešanai. Rīdziniekiem iesaku piektdienas vakarā ar pēdējo reisu braukt uz Rēzekni, tur palikt pa nakti, visu sestdienu un pirmo svētdienas daļu iet, bet svētdien ar pēdējo reisu braukt atpakaļ uz Rīgu. Ņem vērā, ka pēdējie reisi gan vilcienam, gan autobusam ir visai agri (laika posmā no 14-16). Precīzus vilcienu vai autobusu reisu laikus skaties pv.lv un autoosta.lv.

Izlem, kur nakšņosi. Gan Rēzekne, gan Cirma ezera apkārtne sniedz nakšņošanas iespējas kempingā vai teltī. Nakšņošana teltī būs vislētākā, tomēr mēs izvēlējāmies pa glauno nakšņot viesnīcā un viesu namā. Pirmo reizi pa pandēmijas laiku! 🙂 Rēzekne un tās viesnīca Restart mums patika. Pirmā maršruta galapunktā pie Cirma ezera ir atpūtas bāze Dzerkaļi. Tur ir iespējams gan pieteikt teltsvietu, gan paņemt bungalo mājiņu (mēs to paņēmām). Bāzē ir dažādas aktīvās atpūtas iespējas, ja nu gadījumā pēc pārgājiena vēl ir spēks. Rekur mūsu foršā mājiņa!

Apzini maršruta galapunktu back-up variantus. Vienmēr ir labi paredzēt, kur pārgājienu var noslēgt ātrāk (pirms sākotnēji iecerētajiem galamērķiem). Par cik maršruts visā garumā ir lielā mērā tuvu vilciena līnijai, tad jebkurā brīdī ir iespēja pārgājienu apstādināt un doties uz kādu no tuvējām dzelzceļa stacijām. Arī otrajā dienā, ja pēc noietā 21 kilometra vairs nav jaudas iet, no Dzerkaļiem var doties uz tuvāko dzelzceļa staciju Cirmā (nepilnas 1 h attālumā).

Plāno mugursomas saturu. Iesaku to darīt 3 soļos: vispirms izveidot līdzņemamo mantu sarakstu, tad sapakot somu. Kā pēdējo soli iesaku somas saturu izkraut ārā un vēlreiz salikt iekšā, bet šoreiz jau rūpīgi pārdomāt, bez kurām lietām tu, iespējams, varētu iztikt. Es šo saucu par mugursomas auditu. Šī atkārtotā mantu izkraušana un izsvēršana (ņemt vai neņemt) man vienmēr ir palīdzējusi paņemt pēc iespējas mazāk lieka. Protams, arī man vēl tajā parasti ir vairākas liekas lietas, kuras līdzi ņemt likusi mana iekšējā komforta un/vai baiļu balss.

Vairāk par mugursomas saturu un tā auditu lasi raksta sadaļā: Ko likt mugursomā?

Foto ieskats pārgājienā

Pirmā diena

Piektdienas vakarā pēc darba cēlām mugursomas plecos un ar vilcienu devāmies uz Rēzekni. Tur biju norezervējusi numuriņu viesnīcā Restart, 15 min kājāmgājiena attālumā no Rēzekne II stacijas. Par cik vilciens Rēzeknē iebrauca plkst. 20.30, vēl paspējām aizskriet uz Ausmeņa Kebabs paēst un izdzert pa maziņam Madonas aliņam.

Pirms gulētiešanas, protams, jāiekārtojas viesnīcas numuriņa frotē halātā un jāpaskatās viens no iedvesmojošākajiem ceļošanas Youtube kanāliem: Bald and Bankrupt. 😀

Vispār Rēzekne ir forša. Domāju, ka ir vērts uz šejieni atbraukt vēlreiz un kārtīgi to izpētīt un izstaigāt.

No rīta pēc viesnīcas brokastīm uzsākām 21 km garo pirmās dienas posmu. Jāatzīst, ka dzert alu tādam alkoholu nepanesošam cilvēkam kā man nebija prātīgākā ideja. 😀 Visa sestdiena tika pavadīta svelmainā saulē! Turklāt uz klaja lauka un grants ceļa karstums šķita vēl intensīvāks. Labi, ka pa ceļam bija pietura ar nosaukumu “Veikals”. Tur patiešām bija veikals, kurā paķēru vēl vienu 1,5 l ūdens pudeli. Bez tās būtu bijis ļoti čābīgi! Parasti ikdienā izdzeru labi ja 2 tējas krūzes un puslitru rīta kafijas. Tomēr arī man kā jebkuram cilvēkam vajadzēja paņemt ūdeni ar krietnu rezervi, lai nav jārēķina, cik drīkst izdzert.

Mani pārsteidza arī straujā laikapstākļu pāreja. Ja vēl pirms trim dienām vakarā pa pilsētu staigāju rudens mētelī, tad vīkendā jau bija kārtīgs žarons. Legingus un melno t-kreklu ātri vien nomainīju uz ko saprātīgāku. 😀

Ar papildināto ūdens krājumu tiekot uz grants ceļa un pa ceļam paķerot arī kādas ēniņas, jau jutos daudz labāk. Varējām sākt izbaudīt divvientulību dziļāk Latgales laukos. Pļavās zied skaistas lupīnas, pirmo reizi mūžā redzējām tās pat ar dzelteniem ziediem! Aizstaigājām līdz Bižu ezeram, kurš gan bija pārāk aizaudzis ar zālēm, lai gribētos nopeldēties.

Ik pēc pāris kilometriem piestājām vai nu kaut ko iekost, vai vienkārši iedzert ūdeni un atvilkt elpu no svelmes. Iesaku katrā piestāšanas reizē novilkt apavus un zeķes, lai kājas var uzelpot un apavi un zeķes pažūt. Tieši šīs atpūtas reizes nodrošināja, ka pēdu nogurums bija mazākais no satraukumiem visa pārgājiena laikā. Tā arī var izvairīties no tulznām, kas bieži var rasties no apavos iekļuvušiem netīrumiem un berzes. Iesaku arī paņemt līdzi vieglas sandales vai flip-flopus. Vakarā galamērķī būs patīkami novilkt pārgājiena zābakus un zeķes uz visu atlikušo vakaru.

Pie kāda divdesmitā kilometra vasaras svelmē nav nekā patīkamāka kā piesēst uz grants ceļa ēnā. Netēlošu stipro veceni un teikšu, kā bija: finiša taisnē vispār iesoļojām ar pēdējiem spēkiem. 😀 Dzerkaļi bija kā paradīze! Uzreiz nopeldējāmies Cirma ezerā un pēc tam apēdām pa saldējumam. Forši, ka tur uz vietas ir mini veikals, kur nopirkt pašu nepieciešamāko (ūdeni, čiponus, salčuku un, protams, šmigu).

Otrā diena

Pēc 21 kilometra var tik labi izgulēties! Desmitos no rīta jau bijām paēdušas un devāmies tālāk Ludzas virzienā. Par cik pirmajā dienā no lauku mājām mūs neapmierināti rejot sagaidīja 8 suņi, māsa apbruņojās ar kārtīgu mietu. Ja nu vajag aizsargāties. 😀 Par laimi, šoreiz ceļā bija tikai 4 suņi.

Otrās dienas maršruts mūs veda cauri, mūsuprāt, vislatviskākajām ainavām. Ziedošas vai pieneņpūku pilnas pļavas, skaisti lauki ezeri. Maršrutā pa ceļam esošajā Pauguļu ezerā arī nopeldējāmies.

Ātri vien arī nonācāmā pie Ludzas ceļazīmes! Ludza ir visnotaļ interesanta pilsēta ar mazām, harizmātiskām koka mājām un interesantām ieliņām. Ludzā noteikti ir nonākt un pilsētu izstaigāt, tur ir, ko redzēt! Kā pēdējo objektu pirms došanās uz staciju aplūkojām Ludzas pilsdrupas.

Bet pats galvenais: Ludzā ir veikals “Sintija”! 😀

Manas mugursomas saturs

Pēc katra pārgājiena ir svarīgi izvērtēt savas līdzpaņemtās un izmantotās mantas. Tas ļauj saprast, kā pareizāk plānot mugursomas saturu nākamajam pārgājienam. Vispirms aplūkosim, kāds bija mans sākotnējais līdzi ņemamo mantu saraksts. Pēc tam paskatīsimies, kuras lietas es izmantoju un ko varēju neņemt līdzi. Par cik mēs nakšņojām viesnīcā un viesu mājā, telti un guļammaisu šoreiz neņēmām.

Mantu saraksts

Kas man būs mugurā?
– Mugursoma (45 l)
– Pārgājiena zābaki/apavi
– Lietus un vēja izturīga jaka
– Lakats/cepure
– Pārgājienu zeķes
– Gaiši legingi (lai redzētu ērces)
– Šorti
– Apakšveļa
– T-krekls

Papildus apģērbs:
– Silts flīsa džemperis
– Krekls ar garām piedurknēm (longsleeve)
– Naktskrekls (zīda – jo viegls)
– Siltie legingi
– 2 T-krekli
– Lietusbikses
– Mugursomas lietus pārsegs
– 2 rezerves zeķu pāri
– Peldkostīms
– Flip-flop sandales (nav attēlā, bet paņēmu līdzi)
– 2 x apakšbikses

Pārtika un higiēnas preces:
– 4 x 3in1 kafijas paciņas
– Ūdens (1,25 l ūdens + 0,75 l bērzūdens, garšiņai 🙂 )
– Našķi (flapjack u.tml. batoniņi, rieksti, žāvēti augļi)
– Pusdienas (kruasāns ar šķiņķi un sieru)
– Menstruālā piltuve + daži tamponi
– Mazā sauļošanās krēma tūbiņa
– Dezodorants
– Mazā dušas želeja
– Mazā zobupastas tūbiņa un īsā zobubirste
– 3 x papīra salvešu paciņas
– Mazā slapjo salvešu paciņa
– Mazā dezinfekcijas līdzekļa tūbiņa
– Karošdakša (spork) ēšanai
– Plāksteri (parastie un tulznu plāksteri)
– Zāles (Ibumetin, oglīte, Eucerin krēms psoriāzei)
– 2in1 – ķemme + spogulis
– Košļenes

Citas lietas:
– USB-C lādētāja vads
– Telefons
– Fotoaparāts
– E-grāmatu lasītājs
– Powerbanka (10000 mAh)
– Nauda (bankas karte, banknotes, monētas)
– Mazas nagu standziņas
– Šķiltavas

Ko es izmantoju

Apakšējā attēlā ir redzamas visas lietas, kuras es patiešām izmantoju un kas bija noderīgas. Īstenībā lepojos ar sevi: rādās, ka principā varu iztikt ar pašu nepieciešamāko! Ja es arī mazāk klausīšos savā pilsētnieces komforta prasību balsī, tad uz pleciem nesamais svars saruks vēl krietnāk. Ko es īpaši vēlos izcelt kā galvenās atziņas un veiksmes?

Tev nevajag daudz apģērba. Visas dienas nodzīvojos praktiski ar vienu zeķu pāri, vienu džemperi un vienu t-kreklu. Arī lietus nelija ne brīdi, taču arī tam biju paņēmusi tikai pašu nepieciešamāko. Savā pieredzē jau esmu sapratusi, ka man nav problēmu pāris dienas padzīvoties vienās drēbēs un dušas vietā iztikt ar mitrajām salvetēm. Tas nav nemaz tik nekomfortabli – es teiktu, ka daudzas higiēnas preces un rezerves apģērbu mēs somā liekam tikai tāpēc, ka ir bail cilvēkos rādīties nesakoptam. Manuprāt, tās ir tikai pilsētnieka raizes. Iesaku kādreiz patestēt, cik maz komfortam nepieciešamo lietu tu vari paņemt! 😉

Apavi – tikai un vienīgi ērti! Man riktīgi noveicās ar savu Decathlon pirkumu: pārgājiena zābakiem par aptuveni 35 eiro. Tie ir ūdensnecaurlaidīgi, elpojoši un visnotaļ viegli, turklāt ir paaugstināti un labi piekļaujas potītēm. Pats galvenais ir tas, ka komplektā ar Salomon pārgājienu zeķēm es visu noietos kilometru garumā jutos kā ērtās čībiņās!

Sagrupē lietas pa ziploc vai auduma maisiņiem. Tas ļoti palīdz mantu organizācijai mugursomā – ir daudz vieglāk izņemt vienu maisu ar visām drēbēm, lai tiktu pie kā cita mugursomā, nevis ņemt ārā zeķi pa zeķei, kreklu pa kreklam. Attēlā redzamajā VOX melnajā maisiņā (kur savulaik bija ģitāras kabelis 😀 ) saliku visus apģērbus. Mazajās paciņās saliku higiēnas preces (mazākajā primāri nepieciešamo, lielākajā visu pārējo). Ziploc maisiņā var ielikt arī slapjo peldkostīmu pēc peldes (lai nesamirst pārējās somā esošās mantas).

Ko es neizmantoju un varēju neņemt

Ja uzmet aci uz apakšā redzamo bildi ar lietām, ko es neizmantoju, varētu padomāt, ka es praktiski neēdu un neizmantoju teju nevienu savu higiēnas produktu. 😀 Well – kaut kā tamlīdzīgi arī bija, izņemot ēšanu; attēlos vienkārši nav redams tas, kas jau ir apēsts. 🙂

Pārāk daudz drēbes. Lai gan absolūtam komfortam vismaz vienreiz uzvilku katru apģērba gabalu, bez papildus kopijām es mierīgi varēju iztikt. Praktiski pietiktu, ja papildus būtu paņēmusi 1 t-kreklu, apenes katrai dienai un tikai vienas rezerves pārgājienu zeķes. Ja uzticētos laika ziņām, varbūt pat neņemtu lietus bikses un somas pārvalku.

Elektroierīces. Ja es ietu viena, tad noteikti daudz ko filmētu, fotografētu, lasītu grāmatas. Tomēr, ejot divatā, es vairāk fokusējos gan uz savu kompāniju, gan apkārtējo dabu. Par cik palikām viesnīcā un viesu mājā, es mierīgi varēju neņemt līdzi powerbanku, fotoaparātu un e-grāmatu lasītāju, iztiekot tikai ar telefona lādētāja vadu. Maršruts arī nebija tik sarežģīts, lai telefona izlādēšanās gadījumā apmaldītos.

Ko es nākamreiz saplānošu rūpīgāk

Ēdiens. Es teikšu godīgi: pārgājienos visvieglāk ir līdzi paņemt pilnīgu drazu, ne ēdienu. Ja gribi pārgājiena laikā ēst veselīgi un jēdzīgi, pie tā ir kārtīgi jāpadomā. Svaigie produkti sava ūdens sastāva dēļ sver padaudz, bet no sausajām paikām, šķiet, galvenais ir roltons. Man ir jāatzīst, ka arī es joprojām uzticos roltonu tipa ēdiena vieglumam un vieglajai pagatavošanai jebkādos apstākļos. Par ēdienu man vēl ir jāpalasa un noteikti daudz kas jāizmēģina. Gan jau par to es kādu dienu uzrakstīšu vairāk! Starp citu, 3in1 kafijas man līdzi bija tikai divas – pārējās nočiepu naktsmītnēs. 😛

Liekie higiēnas produkti. Es aizmirsu, ka vajadzīgās higiēnas preces taču būs uz vietas viesnīcā Rēzeknē. Un galu galā: dušā var arī vienkārši noskaloties ar ūdeni, ne obligāti mazgāties ar želejām un šampūniem. Izskatās, ka no higiēnas precēm es visvairāk izmantoju mitrās salvetes, sauļošanās krēmu, dezodorantu un mazo zobupastu. Līdz nākamajam pārgājienam jāsagādā vairāk mazie trauciņi, kur salikt tieši nepieciešamo daudzumu arī higiēnas produktiem. Starp citu, izturīgi mazie trauciņi ir Rimi Cēzara salātu mazie mērces trauciņi!

Kā man patīk mantu saraksta izpēte! Es noteikti par to uzrakstīšu vēl kādu atsevišķu rakstu, jo mani ļoti interesē un aizrauj ultralight hiking un camping. Uzdod savus interesējošos jautājumus komentāros zemāk, centīšos papētīt vairāk un tos atbildēt!

Ko vēl var apskatīt Latgalē?
Dalies ar savām mīļākajām vietām un pastaigu maršrutiem komentāros zemāk!

Citi divu dienu pārgājienu maršruti:

🔗 Jāņamuiža – Ērgļu klintis – Cēsis. 20 km pārgājiens

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *