The book of joy dalai lama desmond tutu douglas adams grāmatas apskats dari lietas blogs
Grāmatu apskati

Dalai Lama “The Book of Joy”. Grāmatas apskats

7 min read

Budisms, meditācijas, pašizaugsme, dzīves jēga – esmu diezgan pārliecināta, ka neesmu vienīgais cilvēks, kas par šīm lietām interesējas un kam tas viss aktualizējas noteiktos dzīves posmos. Ik pa laikam meklēju papildus iedvesmu grāmatās un šoreiz ņēmu rokās Dalai Lamas, Desmond Tutu un Duglasa Abramsa grāmatu “The Book of Joy”. Šīs grāmatas lasīšana man atgādināja haotisku iesācēja meditāciju – taču absolūti vispozitīvākajā nozīmē, jo beigās grāmata izpelnījās manu 5 zvaigžņu vērtējumu. Ko es ar to domāju un kāpēc šī grāmata varētu noderēt arī tev – par to lasi šajā grāmatas apskatā.


Īsumā – par grāmatas saturu

“The Book of Joy” ir saruna starp Dalai Lamu, labi zināmo Tibetas budisma mūku, un Desmondu Tutu, Dienvidāfrikas arhibīskapu un cilvēktiesību aizstāvi. Sarunā daļēji piedalās un par grāmatu lielākoties ir atbildīgs tās autors Duglass Abramss. Abi spirituālie līderi sarunājas par tādām dzīves kategorijām kā prieks, ciešanas, līdzjūtība, empātija. Lasot nenoliedzami var izjust vai nu līdzdalību sarunā kā klausītājam – vai arī veidot sarunu ar sevi par tieši tām pašām tēmām (kas bija mana pieredze).

Grāmata ir strukturēta pa abu garīgo līderu tikšanās dienām un līdz ar to arī daļēji iedalītas sarunu tēmas: prieka izpausmes un būtība, šķēršļi priekam, 8 prieka pamatprincipi.

The book of joy dalai lama desmond tutu douglas adams grāmatas apskats dari lietas blogs

Kur ir praktiskie padomi?

Esmu lasījusi gana daudz populāras un arī mazāk zināmas pašpalīdzības grāmatas, lai diezgan ātri saprastu, kur ir noderīga praktika un kur sākas galīgs nonsenss. Arī par spīti sliktiem eksemplāriem (kādus reizēm arī gadās izlasīt), es nevairos no pašpalīdzības plauktiņa. Man gan ir jāatzīst – pret šo grāmatu man bija sava veida skepse.

“Es neesmu gatava vēl vienai Dalai Lamas grāmatai par dzīvesprieku” – ironiski, bet ar šādu domu es iesāku lasīt šo grāmatu. Mani nogurdina grāmatas, kas tikai teorētiski runā, runā, runā – un tā arī īsti neko neiedod tam mūsdienu praktiskajam cilvēkam. Šodienas cilvēks meklē metodes, tehnikas, ieteikumus – jebko, ko var izmēģināt un pielietot praktiski. Tieši to es sagaidīju no šīs grāmatas. Līdz pat grāmatas pusei es biju daļēji vīlusies. Viena vienīga teorētiska saruna – kur ir prakse? Kur ir ieteikumi? Man vajag visu likt praksē, un man to vajag TAGAD! 😀

Atkārtot to, kas ir svarīgi

Tiekot pāri grāmatas pusei, es sapratu šīs sarunas un līdz ar to šīs grāmatas vērtību. Par prieku, laimi, emocijām, starppersonu komunikāciju un dzīves vērtībām ir jārunā, jārunā un vēlreiz jārunā. Līdz ar to – jālasa, jālasa un vēlreiz jāparunājas pašam ar sevi!

Atslēga ir tajā, ka tu vēlreiz atkārto un teorētiski izej cauri visām šīm kategorijām: priekam, ciešanām, pārdzīvojumiem, dusmām, bailēm, komunikācijai, pašizaugsmei. Lasot tu vēlreiz izšķiro, kā to visu izproti tu pats, kas priekš tevis ir svarīgi. Tā ir iespēja pārdomāt, kas tavā dzīvē ir mainījies, kas vairs nav aktuāli.

Kad lasīt šo grāmatu

Sevišķi svarīgi par šo visu lasīt ir tad, ja esi nedaudz mulsinošā savas dzīves posmā. Tomēr tikpat vērtīgi šo grāmatu izlasīt un pārdomāt par dzīvi un prieku arī tad, kad viss dzīvē ir kārtībā. Tad tas būs kā atgādinājums, ka esi uz pareizā ceļa. Ne velti cilvēki meditē arī tad, kad viss ir labi! Cilvēkam pašam savai labsajūtai vajag periodiski sevi atkal nocentrēt vai apstiprināt to, ka jau esi centrā. Ir taču forši apjaust to, ka esi uz pareizā ceļa, vai ne?

The book of joy dalai lama desmond tutu douglas adams grāmatas apskats dari lietas blogs

Tu pamanīsi sev aktuālo

Manuprāt, šīs grāmatas lielākā vērtība ir tajā, ka tās lappusēs tiek izcilātas ļoti dažādas un plašas tēmas, situācijas un aspekti. Domāju, ka katrs cilvēks noteikti atradīs daļu, kas viņu tobrīd grāmatā uzrunā visvairāk. Man šobrīd dzīvē aktuāla ir uzticēšanās cilvēkiem, savu pārdzīvojumu atvieglošana un fokusa uz sevi pārtraukšana. Līdz ar to es ļoti novērtēju šīs grāmatas “padomu no malas”. Lai gan man kabatā ir bakalaurs akadēmiskajā psiholoģijā, es ne vienmēr esmu pati sev visobjektīvākais sarunu biedrs.

Būtiskākā atziņa

Mana visnegaidītākā atziņa, lasot šo grāmatu, bija par to, cik liela nozīme cilvēka dzīvē ir citiem cilvēkiem. Patiesībā arī visai lielu daļu no tavas personas veido citi cilvēki. Es pēdējā laikā visvairāk esmu fokusējusies uz savu dzīves izpratni un personīgo vērtību izvērtēšanu. Par cik fokusu vērsu uz sevi, it kā dabiski šķita, ka vislielākā darīšana tad jau ir pašam ar sevi.

Bet nekā! Un nav brīnums, ka daudzus jautājumus ir grūti atrisināt, ja fokusējies tikai un vienīgi uz sevi. Dalīšanās ar citiem cilvēkiem – pieredzē, viedokļos, emocijās, brīžos – bieži vien vairo prieku tādā apjomā, ko īsti nesasniegsi vienītī. Ja sasniegsi, tad tas noteikti būs citādāks prieks. Arī nozīmīgs (jo būt atkarīgam no cilvēkiem ir cita nelaimīga galējība) – bet vienkārši citādāks. Kā vienā citā grāmatā bija teikts: laime ir īsta vien tad, kad tajā dalies.

Tāpēc arī rakstu šo bloga rakstu! “The Book of Joy” man palīdzēja atgādināt, kāpēc man patīk blogot.  🙂

The book of joy dalai lama desmond tutu douglas adams grāmatas apskats dari lietas blogs


Mans grāmatas vērtējums: 5/5 (grāmatas vidū liktu 3 zvaigznes, uz beigām 4. Taču noslēdzot es sapratu grāmatas būtību pilnībā un tāpēc dodu visas 5 zvaigznes 🙂 )

Kur atrast šo grāmatu: Amazon (gan taustāmajā, gan e-grāmatas vai audiogrāmatas formātā) // Jānis Roze e-veikals // aizņemties no paziņām 🙂

Mīļākais citāts:

I think we ought not to make people feel guilty when it is painful. It is painful, and you have to acknowledge that it is painful. But actually, even in the midst of that pain, you can recognise the gentleness of the nurse who is looking after you. You can see the skill of the surgeon who is going to perform the operation on you. Yet sometimes the pain can be so intense that you do not have even the capacity to do that.
The thing is, don’t feel guilty. We have no control over our feelings. Emotions are spontaneous things that arise. 


Saistošas grāmatas, ko iesaku izlasīt:

Dale Carnegie “How to win friends and influence people” – ja šī grāmata ir par prieku, tad Deila Kārnegija grāmata principā ir par to, kā būt jēdzīgam cilvēkam. Un nē, tā nav grāmata par manipulēšanu ar cilvēkiem, kā daudzi domā vai sagaida!

Mark Manson “The Subtle Art of Not Giving a Fuck” – ja tavā gaumē ir jaudīgākas dzīves mācības (nu, tādas – kā ar cirvi pa pieri), tad iesaku paķert šo Mensona grāmatu. Es to saucu par īsto dzīves bībeli (no offence ticīgajiem) – jo tajā bez puķītēm ir aprakstītas ļoti daudzas svarīgas dzīves pārdomas. Man 25 gadu vecumā šī grāmata “salauza prātu”, kas bija absolūti vērtīgi.

 

 

One Comment

  • Jana

    Tiešām piekrītu par to, ka mūsu dzīvē svarīga loma ir citiem cilvēkiem, šo grāmatu esmu lasījusi, un esmu guvusi priekš sevis daudz derīgu jaunu skatījumu. iesaku izlasīt! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *