Kā (un kāpēc) izlasīt 50 grāmatas gadā

50 grāmatas gadā izaicinājums ir labs veids, kā vienlaikus iepazīt dažādu literatūru un trenēt pašdisciplīnu. Šajā rakstā stāstu par to, kā un kāpēc pieņemt šādu izaicinājumu.

Kā paveikt 50 grāmatas gadā izaicinājumu
Kāpēc ir vērts to darīt
Kāpēc es pieņēmu šo izaicinājumu
Par sarežģījumiem
Izveido savus ‘mājas noteikumus’
Alternatīvi lasīšanas izaicinājumi

Kas ir 50 grāmatas gadā izaicinājums?

50 grāmatas gadā izaicinājums nozīmē izlasīt vidēji viena grāmatu nedēļā – pie tam ar 15 ‘brīvdienu’ rezervi. Ar nedēļas laika nogriežņa palīdzību ir viegli orientēties, vai izaicinājuma laikā esi ‘uz strīpas’.

Lai patiešām izlasītu pa grāmatai nedēļā, es iesaku grāmatas lappušu skaitu izdalīt ar 7. Tā tu sapratīsi, cik daudz vajag izlasīt katru dienu. Protams, ne katru dienu var būt lasīšanai piemērots noskaņojums. Noteikti ir vērts paredzēt dienas, kad tu varētu vienā dienā izlasīt divu vai vairāku dienu lappušu daļu.

Ja vēl nezini, kad ir tev piemērotākais lasīšanas laiks, izaicinājuma gaitā vienkārši iesaku eksperimentēt ar dažādiem laikiem (no rītiem, pusdienlaikā, vakarā, pirms gulētiešanas) un apstākļiem lasīšanai (mājās, transportlīdzeklī pa ceļam, ciemojoties, kafejnīcā). Man, piemēram, vakaros gribas darīt citas lietas vai būt ārpus mājas, tāpēc es parasti no rīta ceļos laicīgāk, lai pirms darba cēliena palasītu grāmatu.

Ja iepriekš neesi bijis aktīvs lasītājs, tad ir jārēķinās, ka šis izaicinājums praktiski pieprasīs jaunu ieradumu izveidi: regulāru lasīšanu un sava ideālā lasīšanas laika un apstākļu izveidi.

(attēlā) Grāmatu klubiņa top 1 dalībniece. 🙃

Kāpēc ir vērts to darīt

Manuprāt, būtiskākie ieguvumi ir ne tikai izlasītā literatūra, bet arī darbs ar saviem ieradumiem, pašdisciplīnu un neatlaidību. Lasīšana ir arī uzmanības noturības treniņš, kā arī sava veida meditatīva nodarbe un iespēja uz kādu brīdi iepauzēt reālo pasauli un iegrimt pavisam citos iztēles lidojumos. Vai arī iedziļināties kādā interešu jomā, ja cieņā vairāk ir izzinošā un pētnieciskā literatūra.

Ja nemaldos, tad Čārlzs Duigs (Charles Duhigg) savā grāmatā “Ieraduma spēks” (The Power of Habit) uzsvēra, ka ikdienā veiksmīgi ieviestiem un patīkamiem ieradumiem ir tendence teju ķēdes reakcijā aizsākt citus labvēlīgus ieradumus. Iespējams, ka pieķeršanās regulārai lasīšanai var radīt pozitīvu ietekmi un radīt motivāciju attīstīt arī citas nodarbes, kuras esi vēlējies paveikt, bet neesi atradis tām laiku.

Šis izaicinājums ir arī neatlaidības treniņš. Tā ir iespēja nepadoties, ja ir gadījies iekavēt kādas nedēļas grāmatu – un turpināt lasīt ar nedaudz enerģiskāku sparu.

Kāpēc es pieņēmu šo izaicinājumu

Manuprāt, lasīšana ir arī iespēja piebremzēt savu ritumu šķietami nemitīgi pieaugošajā pasaules ikdienas tempā. 50 grāmatas gadā izaicinājumu pieņēmu un 2021. gadā kārtīgi apņēmos to sasniegt, lai atrisinātu pretrunīgas iekšējās izjūtas par lasīšanu.

Es bieži vien domāju: eh, kā gribētos vairāk lasīt! Tajā pašā laikā, sēžot mājās uz dīvāna ar grāmatu klēpī un lasot, prātā kādā brīdī vienmēr iezagās tipiskas FOMO (fear of missing out) pārdomas: varbūt es šobrīd varētu darīt kaut ko… aizraujošāku? Citādāku. Foršāku. Vai nav jocīgi tā domāt par nodarbi, kas patiesībā ir ļoti patīkama un pat gaidīta? Man apnika dzīvot šajās pretrunās. Saskatīju šajā izaicinājumā iespēju tikt ar tām galā un pavadīt vairāk laika, darot nodarbi, kas man patiesībā ļoti patīk.

Šobrīd varu teikt, ka apzināti un ar prieku cenšos izbrīvēt pāris stundas nedēļā lasīšanas pauzēm, pie tam ar savu iekšējo FOMO sadzīvot kļuvis vieglāk. Tas nav aizgājis pavisam, bet grāmatas ir krietni aizraujošākas par FOMO radīto satraukumu. 🙂

(attēlā) Mans grāmatplaukts. Tiesa, apakšējais plaukts ir vienas vienīgas recepšu grāmatas. Ļoti liela daļa grāmatu kolekcijas ir arī Pocketbook e-grāmatu lasītājā.

Par sarežģījumiem

Jāņem vērā, ka tas, cik viegli būs izpildīt 50 grāmatas gadā izaicinājumu, ļoti lielā mērā ir atkarīgs no lasāmvielas izvēles. Ar romāniem un vieglām biogrāfijām lasīšana būs veikla. Savukārt, analītiskā, pētnieciskā un izzinošā literatūra var nemaz nebūt vienā nedēļā ‘izraujama’. Lai veltītu pienācīgu laiku šādai literatūrai, paralēli iesaku lasīt vieglāku literatūru vai starp ‘nopietnajām’ grāmatām vienkārši izlasīt kādu vieglāku, īsāku grāmatu.

Iespējams, šad tad gribēsies grāmatu lasīšanu atlikt uz nenoteiktu laiku, lai darītu kaut ko… šķietami nopietnāku. Citreiz dzīve aizrauj piedzīvojumos vai arī mēs paši apzināti meklējam citādākus piedzīvojumus (krietni apjomīgākus par sēdēšanu uz dīvāna ar grāmatu klēpī), ka it kā ‘nesanāk laiks’ grāmatām. Ja šāda nelasīšanas pauze ir ievilkusies, tad ir vērts padomāt, kāpēc grāmatu lasīšana nešķiet ‘nopietna’ vai tik svarīga kā citi piedzīvojumi. Iespējams, tā arī ir, bet bieži vien iemesls šādām pārdomām ir kaut kāda iekšējā nesakritība ar vēlmi piestāt un atpūsties un tieksmi neizkļūt no piedzīvojumu aprites.

(attēlā) Grāmatu pauze Ziedoņdārzā.

Izveido savus ‘mājas noteikumus’

Manuprāt, viena no lielākajām pieaugušo dzīves būšanām ir tajā, ka galvenie likumi ir tie, ko nosaka valstis visai sabiedrībai. Viss pārējais ir mūsu pašu brīva izvēle: ko, kā un kāpēc darīt tieši tā, kā esi iecerējis. Tieši tāpat ikviens var darīt ar savu personīgo lasīšanas izaicinājumu! Līdzīgi kā jaunus ieradumus, arī 50 grāmatas gadā izaicinājumu vēlams veikt atbilstoši savas dzīves ritmam un vajadzībām, lai no šāda izaicinājuma iegūtu to maksimumu, ko pats vēlies. Nav jau jēgas izlasīt ne 50 un ne 100 grāmatas, ja neesi ne izbaudījis ar tām pavadīto laiku, ne arī uzzinājis ko vērtīgu.

Droši ievies izaicinājumā savus ‘mājas noteikumus’ (tāpat kā galda spēlēs). Nav pareizu vai nepareizu izvēļu: ir tikai izlasītas vai neizlasītas grāmatas. 😬 Šeit ir manas atziņas par grāmatām, par kurām es gada laikā dzirdēju atsauksmes “tas taču neskaitās” un es nodomāju: “tas taču ir pēc saviem subjektīvajiem ieskatiem.”

Ir ok izlasīt kādu “vieglo” gabalu. Ja lielākoties lasi pētniecisko vai tamlīdzīgu ‘domājamo’ un analītisko literatūru, ir pilnīgi pieņemami starp šādām grāmatām izlasīt kaut ko veiklu, vieglu un atsvaidzinošu.

Vai dzejas izlases skaitās? Ja esi dzejas piekritējs, tā ir tava brīva izvēle, vai dzejas izlasi pieskaitīt kā izlasītu grāmatu vai nē. Es personīgi dzejas izlašu pieskaitīšu izjūtu kā ‘krāpšanos’, jo dzejoļus var izlasīt ātri. Ja arī tev ir līdzīgas izjūtas, tad iesaku dzeju neieskaitīt. Ja lasi lielākoties dzeju vai arī esi izlasījis patiešām izcilu dzejas krājumu, tad droši atzīmē pie sava izaicinājuma izlasītajām grāmatām! Neviens nav teicis, ka viens vai otrs variants ir vispareizākais.

Vai ‘pa diagonāli’ izlasītās grāmatas skaitās? Kurš, piemēram, ir pilnā nopietnībā izlasījis 100% visas lappuses Račko grāmatā? 🙈 Ne visas grāmatas ir absolūti izcilas visā garumā – ir pieņemami šur tur lasāmo pārlapot un rezultātā tik un tā pieskaitīt pie izaicinājuma.

(attēlā) Čārlzs Bukovskis ir viens no maniem mīļākajiem rakstniekiem. Viņa stāstiem var uzticēties – tie vienmēr ir kvalitatīvi.

Alternatīvi lasīšanas izaicinājumi

Kurš teica, ka obligāti jāizlasa 50 grāmatas? Ja 50 grāmatas gadā tev šķiet pārāk traks izaicinājums vai arī tu labprātāk izvēlies kvalitāti pāri kvantitātei, šeit ir vēl pāris idejas citiem lasīšanas izaicinājumiem.

24 grāmatas. Samazinot izaicinājumu uz pusi, sanāk principā divas grāmatas mēnesī. Tas jau vairs nešķiet tik traki, vai ne?

12 grāmatas. Ja tev ir galīgi maz laika, lai apsēstos dīvānā ar grāmatu klēpī, bet lasīt tāpat kārojas, iesaku izlasīt vismaz 12 grāmatas gadā. Tā ir tikai viena grāmata mēnesī! Līdz ar to arī vari ļoti rūpīgi izvērtēt, kādu lasāmvielu katru mēnesi izvēlēsies, un varēsi tai veltīt kārtīgas 30 dienas. Šis ir labs izaicinājums arī tad, ja lasi galvenokārt ‘smagāku’ analītisko vai pētniecisko literatūru.

X pieczvaigžņu vērtas grāmatas. Ja tev ir svarīgi izlasīt nevis daudz, bet gan kvalitatīvas un izcilas grāmatas, tad iesaku uzstādīt, cik daudz pieczvaigžņu vērtas grāmatas (5 zvaigžņu skalā) vēlies izlasīt.

Kombinētā stratēģija. Runājot par mājas noteikumiem – kāpēc gan neapvienot abas stratēģijas? Es 2022. gadā izmēģināšu izlasīt 24 grāmatas gadā (tātad 2 grāmatas katru mēnesi), kā arī mēģināšu izvēlēties lasāmvielu tā, lai vismaz 15 no izlasītajām būtu pieczvaigžņu vērtas.

52, 60, 100 un vairāk grāmatas… Ja esi ātrs lasītājs un esi vairāk romānu fans, tad iesaku pacelt savu latiņu vēl augstāk! Kā mana māsa teiktu: “A ko ne…” 😏

Kādu lasīšanas izaicinājumu izvēlēsies tu?
Padalies ar savu izaicinājumu komentāros zemāk!

Tiekamies arī Goodreads platformā! 📚

Citi raksti:

🔗 5 labākās grāmatas (un 4 sliktākās arī), kuras izlasīju 2021. gadā
🔗 Grāmatas apskats: The Tibetan Book of Living and Dying
🔗 5 labas latviešu rakstnieku grāmatas

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *