Jāņamuiža – Ērgļu klintis – Cēsis. 20 km pārgājiens

20 km garš maršruts no Jāņamuižas līdz Cēsīm ar galveno apskates objektu: Ērgļu klintis. Maršrutu var iziet vienā dienā, bet iesaku to sadalīt uz divām dienām pārgājienam ar naksņošanu. Meži, pļavas, zemes ceļi, pat purvains mitrājs – to visu tu vari izstaigāt šajā maršrutā.

Par pārgājiena maršrutu

Maršruta garums: 18-20 km (atkarībā no tā, vai dosies kaut kur apkārt vai pa alternatīvām taciņām)

Pārgājiena ilgums: Vienas dienas pārgājienā iešana bez atpūtas pauzēm ilgs 5 stundas. Divu dienu pārgājienā pirmajā dienā ir aptuveni 13 km no Jāņamuižas stacijas līdz Ērgļu klintīm un tuvumā esošo kempinga vietu. Otrajai dienai atliek visai īss 7 km ceļš no kempinga līdz Cēsu dzelzceļa stacijai/autoostai.

Īss pārgājiena apraksts: Ar vilcienu no Rīgas dodies līdz Jāņamuižas stacijai (nākamā pietura aiz Cēsīm). Tur dodies cauri Jāņamuižas ciemam uz Gaujas pusi un tālāk pa meža takām gar Gauju. Pa ceļam redzēsi skaistus iežus, gar kuriem arī var paložņāt. Tikai neesi nejauks un neskrāpē iežos savus iniciāļus (tad jau labāk ieliec kādu bildi Instagramā 🙂 ). Galvenais apskates objekts ir Ērgļu klintis, aiz kurām nedaudz tālāk arī ir nakšņošanas vieta oficiālā kempingā (bezmaksas). Nākamajā rītā piecelies agrāk un mēro 7,5 km garo ceļu uz Cēsu dzelzceļa staciju, lai paspētu uz rīta vilciena reisu.
Vairāk informācijas skaties Dari Lietas Outdooractive profilā!

🗺Detalizētu pārgājiena maršrutu aprakstu atradīsi Dari Lietas Outdooractive profilā.

  • ❗️Pārgājiens ir pa paugurainām takām, var nākties arī brist pa ūdeni. Outdooractive maršrutā J punkts ir vieta, kur var būt applūdis un jābrien pāri pārliktiem baļķiem. Dažviet tie ir iegrimuši ūdenī pavisam – tur nāksies vilkt nost zābakus un iet ar plikām kājām (nav tik traki). Jebkurā gadījumā – esi uzmanīgs!
  • ❗️Velc piemērotu apģērbu, lai pasargātu sevi no ērcēm! Dažviet maršruts ved cauri pļavām ar garāku zāli vai zarainiem krūmiem. Velc apģērbu ar garām piedurknēm, augstu apkakli, kā arī garas bikses ar zeķēs ietūcītiem galiem.

Foto ieskats pārgājienā

Pirmā diena – Jāņamuiža

Jāņamuižas stacijā izkāpšana ir ar lielu, stāvu soli, jo tur īsti nav perona. 😀 Ceļš cauri Jāņamuižas ciemam ir skaists. Tas ved garām griķu laukiem, kas vasarā zied baltiem ziediem, bet izziedot redzami sarkanie stumbri. Ciemā ir arī neliels Top! veikals, kurā var nopirkt kaut ko līdzņemamu, ja nu gadījumā piemirsies. Iesaku gan paskatīties veikala darba laiku. Interesanti, ka liela daļa ciemā esošo ēku ir pamestas.

Tālāk maršruts ved jau dziļāk meža takās. Šī gada vasara mūs “lutina” ar visnotaļ daudz knišļiem un citiem lidojošiem brīnumiem: odiem, dunduriem, kā arī briežutīm (par tādām vēl nebiju zinājusi). Visai ātri maršrutā aplūkojams arī pirmais iezis ar alām. Uzkāpām augšā, lai to apskatītu tuvāk. Precīzu lokāciju tam nepateikšu, bet noteikti atradīsi, ja Outdooractive aplikācijā telefonā sekosi līdzi mūsu maršrutam.

Rāmnieku tilts un peldvieta

Maršrutā ir ļoti labs balanss starp šaurām meža taciņām, grants ceļiem, pļavām un aizaugušākiem posmiem. Tajā nemitīgi ir, kur, tā teikt, “piesiet aci”, lai cik dīvains arī nebūtu šis teiciens. 😀

Pa dažādajām takām diezgan garš gabals ejams līdz Rāmnieku trošu tiltam. Diena nebija ārkārtīgi svelmaina – kādi 24 grādi. Manuprāt, komfortabla temperatūra vasaras pārgājienam. Tomēr arī mēs pēc nu jau kādu teju 2 stundu gājiena bijām izkarsušas. Pārgājām pāri trošu tiltam (kas diezgan viegli ir iešūpojams) uz nelielo peldvietu. Par cik Gauja ir straujāka par citām Latvijas upēm, ne tik labiem peldētājiem (kā es) iesaku būt piesardzīgiem. Upe krastā ātri paliek dziļa, tajā var būt zari, turklāt straume tiešām ir. Jābūt uzmanīgam!

Nav variantu – jābrien pāri

Tālāk gājām pa taciņu līdz Gaujai un vienam Gaujas atzaram. Kartē taciņa smuki gāja pa mežu, bet realitātē nonācām pie tāda kā purvaina mitrāja! Ko nu? Draudzene drosmīgi nocēla mugursomu zemē, paņēma maktenu zaru un devās pārbaudīt, vai pāri pārliktajiem baļķiem var droši pāriet otrā pusē un vai tur turpinās taciņa. Tā arī abas šo vietu šķērsojām – ar garu zaru katrā rokā stabilitātei. 😀 Tur nebija dziļš, bet ar tādiem mīkstiem mitrājiem jau nekad nevar zināt. Tālāk bija neliela vieta, kur baļķis bija iegrimis. Tur nācās zābakus noaut un iet plikām kājām. Es jau sagaidīju pretīgu, slidenu zampu, bet ūdens patiesībā bija tīrs un patīkami vēss.

Aiz šī lielākā maršruta sarežģījuma mēs nonācām pie skaista, augsta ieža! Tam bija jāaiet apkārt pa nedaudz aizaugušu posmu (tur gan jau pļāvēji neiet). Ieraudzījām stāvu taciņu, kas ved augšā klintī, ņēmām nost somas un uzkāpām augšā un tad atpakaļ. Virsotnē iesmējām, ka tur vijas smuka taciņa un ka būtu smieklīgi, ja mums tur īstenībā būs pēc maršruta jāiet. Nokāpām lejā, kur taciņa tālāk veda atpakaļ augšā. 😀 Bet tas bija tā vērts – kas par skatiem!

Ērgļu klintis

Tālāk maršruts bija tik skaists! No sirds izbaudījām mellenājos ieskauto taciņu, kas vijās gar pašu kraujas malu. Šur tur bija jāpārkāpj kādam pārlūzušam kokam. Drīz vien taka virzījās krasta līmenī un tālāk cauri skaistām, pagurainām meža ainavām. Te tiešām bija, ko baudīt!

Drīz vien nonācām uz meža ceļa, kas aizveda līdz pārgājiena galvenajam objektam: Ērgļu klintis. Latvijā nav baigo kalnu, bet ziniet: man tie mūsu pauguri mežu ieskāvumā dikti patīk! Tā ir mūsu vērtība – savā mierā aplūkot tūristu baru nepārpludinātus dabas apskates objektus. Teju visos savos veidotajos pārgājienu maršrutos tu praktiski esi viens pats. Manuprāt, ne visur pasaulē to var piedzīvot. Tāpēc es esmu pārliecināta, ka Latvijas dabā vēl ir tik ļoti daudz izpētāmu stūrīšu. Un pauguriņu! 🙂

Ērgļu klintis ir super, bet kā jums patīk mans selfijs ar mušu uz vaiga? 😀

Ērgļu klintis un kempinga vieta “Pie Gaujas”

Neilgs gājiens tālāk aiz Ērgļu klintīm ved sākumā pa iekoptām koka kāpnītēm, bet pēc tam jau atpakaļ meža taciņās. Jo tuvāk Gaujai, jo vairāk ejamā gabala pa pļavām un šaurām, nedaudz aizaugušām taciņām. Jau drīz vien skatam atklājas plašāks klajums, kur ir skaisti labiekārtotais bezmaksas kempings “Pie Gaujas”. Mēs jau bijām gatavas nakšņot meža biezoknī, tāpēc bijām ļoti patīkami pārsteigtas par tik skaistu kempingu! Labierīcību būdiņa, vesela nojume nakšņošanai vai citām funkcijām (varbūt malkai?). Iekārtots piknikgalds ar soliem un vesels solu aplis apkārt ugunskura vietai ar kārtīgu grila resti un āķi zupas katlam. Fantastiski!

Lai remdētu nogurumu, uzreiz iekāpām Gaujā. Jāatzīst, ka ūdens bija visai vēss, tāpēc praktiski iegremdējāmies un kāpām krastā. Pēc tam jau iekārtojām telti, sākām gatavot vakariņu roltončikus un iemalkojām blašķītēs paņemto upeņu balzamu un jēgerīti. Laikapstākļi jau visu dienu lutināja, bet te vakarā iestājās absolūts bezvēja miers! Jau pēc pusstundas šķita, ka necik nav iets, esam atpūtušās un varam vienkārši baudīt visu vakaru līdz gulētiešanai.

Esi uzmanīgs ar uguni! Ārkārtīgi sausās vietās, sevišķi paaugstinātas bīstamības laikā iesaku ugunskura ideju atmest (ja vien tas nav nepieciešams, lai sasildītos aukstā laikā vai pagatavotu ēdienu). Uzmani iekurto uguni un beigās to apdzēs. Pārliecinies, ka tuvumā nav zari vai skujas, kas var aizdegties arī no oglītēm un aiznest uguni tālāk mežā. Mēs šoreiz izlēmām ugunskuru iekurt (bija pilnīgs bezvējš) ar iepriekšējo tūristu atstātajām degošajām oglēm (ja jau, tad jau), ļaujot ugunij izdegt vēl pirms gulētiešanas.

Ir vērts pamosties iespējami agri

Un to ir vērts sev atgādināt katru reizi, kad esi pie dabas. Vai arī drīzāk – praktiski vienmēr. 🙂 Lai paspētu uz vilcienu Cēsīs plkst. 10.31, cēlāmies septiņos no rīta, lai astoņos jau izietu uz staciju. Visu bijām aprēķinājušas pareizi, jo septiņos no rīta Gauja bija pārklāta ar tik skaistu, plūstošu miglu! Skaties un brīnies par to, kas tik skaists vien nenotiek agrās rīta stundās. Un, protams, taisi smukas bildes.

Ceļš uz Cēsīm un iespējas pagarināt maršrutu

Salikušas visu atpakaļ somās (un papriecājušās par krietni vieglāku nastu 😛 ) devāmies atpakaļ mežā un uz Cēsīm. 7,5 km garais posms gāja visai raiti, uzmanību labi novērsa uzmācīgie dunduri. Atskārtu, ka vēl nebiju pastaigājusies pa mežu tik agri no rīta! Rīta saule ir pavisam citādāka. Kaut kāda sava unikālā maģija tur ir!

Jāsaka, ka šis bija ne tik ļoti garš, bet ļoti piedzīvojumiem un ainaviskiem skatiem pilns maršruts. Kamēr vēl ir vasara, es ļoti silti iesaku to iziet! Tev noteikti patiks. Gauja un meži nekad nepieviļ! Ērgļu klintis arī bija izcilas. Ja vēlies, otrajā dienā vari braukt ar vakara vilciena reisu un līdz tam izstaigāt Cēsis. Vēl viens variants garākai iešanai pirmajā dienā ir Jāņamuižas apkārtnē apskatīt Kazas gravu un tai tuvumā esošos ūdenskritumus, kā arī Kazas iezi.

Ko es liku mugursomā?

Lielās lietas:
– Telts (sadalījām telts daļas uz pusēm, katra daļa 1088 g)
– Guļammaiss
– Salokāmais paklājiņš (Decathlon, 12 eur)

Pārtika un ūdens:
– 3,5 l ūdens
– Mazie burkāni
– 2 bulciņas
– 2 7days kruasāni
– plovs (1 porcija)
– studentu brokastu rieksti
Knorr kartupeļu biezputra
– 3in1 kafija
– Ābols
– Žāvētu augļu batoniņš
– Blašķīte ar upeņu balzamu
– Karotīte
– Nepaņēmu, bet vajadzēja paņemt savu “Pist pa Latviju” metāla krūzi 🙁

Apģērbs un higiēnas lietas:
– Mugurā – plāni un gaiši legingi, šorti, t-krekls, peldkostīms, Solomon pārgājienu zeķes (Sports Direct, 18 eur par 2 pāriem), pārgājienu zābaki (Decathlon, 35 eur), saulesbrilles
– Siltumam – siltie legingi (Barona centra realizācijas centrs, 13 eur), siltas zeķes, flīsa džemperis (4F, ap 30 euro), vēl viens silts džemperis
– Rezervei – apakšbikses, 1 krekliņš
– Sejas aizsargmaska

Citi atribūti:
– Telefons un powerbanka ar īsu Type C vadu
– Debetkarte un sīknauda monētās
– 4 plāksteri un 1 tulznu plāksteris
– Papīra salvetes (x3) un mitrās salvetes
– Mazā zobupasta un zobubirstes galviņa
– Košļenes
– Oglīte
– Mazais sauļošanās krēms
– Odu pūšamais līdzeklis
– Gumijas lietu piestiprināšanai
– Vērsītis (mans talismans 😛 )

Ko es iemācījos pārgājienā?

Tūristu paklājiņš ir obligāta lieta! Es biju tas skeptiķis, kas vienmēr teica: tak nafig nevajag tādu paklājiņu, lieks smagums. Jāatzīst, ka es beidzot teltī nesalu, jo kāpēc tādus paklājiņus izmanto? Lai teltī tev nesaltu! 😀 Ļoti iesaku akordeona formā salokāmo paklājiņu no Decathlon, 12 eur. Esot 10 gadu garantija.

Paņemt tikai vajadzīgās lietas. Es beidzot biju pārgājienā, kur es izmantoju teju visu, kas man bija līdzi! Augšējā bildē tu vari redzēt mazo čupiņu aiz līstes, tās lietas es neizmantoju.

Ko es iesaku, lai nepārkrautos ar liekām mantām? Šīs trīs galvenās lietas:
1. Apzināties, kādi būs laikapstākļi un kādas drēbes tev vajadzēs (pašu minimumu optimālam komfortam)
2. Paņemt iespējami sātīgu pārtiku, kas ir viegla un ko tu noteikti apēdīsi. Un gana daudz ūdens!
3. Atteikties no komforta. Meiteņu skaistuma rutīnas var aizstāt ar mazu mitro salvešu paciņu. Vajag saprast, kas ir komforta lietas, bez kurām tu mežā vari mierīgi izdzīvot. To es iesaku pavērot un saprast pēc pirmajiem 2 pārgājieniem ar telti. Vienas dienas pārgājienos tu somā vēl varēsi sabāzt daudz lietas, un tu vēl īsti neizjutīsi, kas īsti ir par daudz vai lieks. Tiklīdz somā saliec telti un ūdeni divām dienām, tu sapratīsi, ka pat ēdiens ir par smagu, kur nu vēl dienas un nakts krēmi un citas mājas ērtību lietas. Mežā tev to nevajag, tici man!

Mežainās takās – tikai ar gaišu, maksimāli nosedzošu apģērbu. Tas iedos vismaz nelielu drošību pret ērcēm. Tiklīdz izlien no biezokņa klajumā, uzreiz pārbaudi, vai pie apģērba nav pieķērušās ērces, izpurini matus.

Izmēģini maršrutu arī tu – un padalies savos iespaidos!
Pārgājiena maršruts ir pieejams Dari Lietas Outdooractive profilā. Veiksmīgu iešanu! 🙂

Citi garāki pārgājienu maršruti:

🔗 Divu dienu pārgājiens Rēzekne – Ludza (34 km)
🔗 Cīrulīšu dabas taka un Cēsis – 1 dienas pārgājiens

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *